Одностатевий шлюб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Одностатева пара з дітьми

Одностатевий шлюб, або Гомосексуальний шлюб — це союз двох осіб однієї статі, визнаний законодавством окремої країни як «шлюб». Одностатевий шлюб зачіпає цивільні, політичні, соціальні права, а також релігійні традиції у багатьох країнах.

На сьогодні реєстрацію таких шлюбів узаконено у 27-х країнах (з деякими винятками), це: Австралія, Австрія, Аргентина, Бельгія, Бразилія, Велика Британія,[nb 1] Данія, Еквадор, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Канада, Колумбія, Люксембурґ, Мальта, Нідерланди,[nb 2] Німеччина, Нова Зеландія,[nb 3] Норвеґія, ПАР, Портуґалія, США,[nb 4] Тайвань, Уругвай, Фінляндія, Франція, Швеція, а також 18 штатів і столиця Мексики (визнаються на всій території Мексики). Одностатеві шлюби також мають стати законними в Коста-Риці після рішення національного верховного суду.[1] Окрім цього, Міжамериканський суд з прав людини постановив, що країни-учасниці Американської конвенції з прав людини мають визнати право одностатевих пар на шлюб.[2]

Найпершою у світі одностатевою парою, яка узаконила свої стосунки, стали данці Аксель і Айґіл Аксґіли. Це трапилося 1 жовтня 1989 року в день набрання чинності закону Данії про цивільне партнерство. Першою ж країною, що узаконила одностатеві шлюби, стали Нідерланди, коли 21 грудня 2000 р. королева Беатрікс підписала відповідний закон, раніше ухвалений двома палатами Генеральних штатів.[3][4]

В Україні Конституція визначає «шлюб» як добровільний союз чоловіка і жінки.

   Шлюб доступний для одностатевих пар (кільця: в індивідувальних випадках)
   Обов'язкове до виконання рішення національного або місцевого парламенту чи суду, що узаконює одностатеві шлюби, але ще не набрало чинності
   Одностатеві шлюби визнаються зі всіма правами за умови реєстрації в певних інших юрисдикціях
   Цивільні союзи або партнерства
   Обмежене правове визнання (сертифікати про партнерство та ін.)
   Обмежене визнання одностатевих шлюбів, укладених у певних інших юрисдикціях (право на проживання чоловіка/дружини)
   Країна є суб'єктом рішення міжнародного суду щодо визнання одностатевих шлюбів
   Одностатеві союзи не визнаються

Термін «одностатевий шлюб», його закріплення у словниках і використання в ЗМІ[ред. | ред. код]

З погляду антропології дуже важко узагальнити значення слова шлюб, беручи до уваги відмінності, характерні для різних країн та народів. Так, у науковій праці Едварда Вестермака «The History of Human Marriage» (1922) шлюб визначається як союз одного або кількох чоловіків з однією або кількома жінками, визнаний законом і з наданням певних прав та обов'язків його учасникам. Це визначення не включало визнані суспільством одностатеві шлюби, що існували більше ніж у 30 африканських народностей.

У лексикографії значення слів можуть мінятися по мірі розвитку ситуації. Таким чином, за останні 10 років у англомовному світі в найавторитетніших словниках у визначенні слова шлюб зникла диференціація за статтю або була додана стаття про одностатеві союзи. В оксфордському словнику англійської мови поняття одностатевого шлюбу з'явилося у 2000 році.[5]

В пресі, налаштованій негативно щодо одностатевих шлюбів, слово шлюб у цьому значенні («marriage») береться в лапки. У США більшість засобів масової інформації відійшли від цієї практики.[6] Агентство Associated Press рекомендує використовувати слово «шлюб» для геїв та лесбійок і допускає форму «гей-шлюб» лише у заголовках, без дефіса та лапок, водночас попереджаючи від використання такої структури, бо вона створює відчуття правової нерівності одностатевих шлюбів по відношенню до традиційних шлюбів.[7]

Сучасний статус[ред. | ред. код]

Правове визнання[ред. | ред. код]

Одностатеві шлюби є повністю юридично визнаними на загальнодержавному рівні в наступних країнах: Австралія, Австрія, Аргентина, Бельгія, Бразилія, Данія, Еквадор, Ірландія, Ісландія, Іспанія, Канада, Колумбія, Люксембурґ, Мальта, Німеччина, Норвеґія, ПАР, Портуґалія, Тайвань, Уругвай, Фінляндія, Франція і Швеція. Крім того, Вірменія[nb 5], Естонія й Ізраїль визнають одностатеві шлюби укладені за кордоном, а Аруба, Кюрасао й Сінт-Мартен визнають шлюби, зареєстровані в Нідерландах.

Шлюби доступні для одностатевих пар також у деяких субнаціональних юрисдикціях (перераховані лише населені юрисдикції тих країн, де одностатеві шлюби не є доступними на загальнодержавному рівні):

Хронологія легалізації одностатевих шлюбів[ред. | ред. код]

Примітка: для територій, де одностатеві шлюби було анульовано і згодом узаконено повторно, вказана дата останньої легалізції; також у таблиці наведені не всі дрібні юрисдикції (племена корінних народів США, міста, муніципалітети та ін.).

2001
2002
2003
2004
2005
2006
2007
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Статус одностатевих шлюбів і союзів у Європі:
   Дозволені одностатеві шлюби
   Нереєстровані союзи де-факто
   Ніякі одностатеві союзи не визнаються
   Одностатеві шлюби конституцією не передбачені

Партнерства й союзи[ред. | ред. код]

У деяких країнах і територіях дозволено одностатеве реєстроване партнерство, яке може передбачати такі самі права як шлюб або дещо обмежені в порівнянні зі шлюбом права. Станом на січень 2020 року такі країни й території пропонують можливість зареєструвати партнерство або союз одностатевим парам: Андорра, Аруба, Греція, Естонія, Італія, Кіпр, Ліхтенштейн, Сан-Марино, Словенія, мексиканський штат Тласкала, Угорщина, Хорватія, Чехія, Чилі й Швейцарія.

Країни й території, де одностатеві пари мають обмежені права (сертифікати про партнерство, право на проживання чоловіка/дружини та ін.): Болгарія, Гонконґ, Ізраїль, Коста-Рика, Латвія, Литва, Польща, Румунія, Словаччина, одна префектура і тридцять одне місто Японії.

У деяких країнах, де одностатеві шлюби є легальними, поряд зі шлюбом існують також альтернативні форми реєстрації стосунків — як для одно-, так і для різностатевих пар.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Прапор Ольстеру не є офіціним прапором Північної Ірландії, втім його використовують де факто, щоб представити регіон у контексті, коли потрібне розрізнення від усього Об'єднаного Королівства.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Chinchilla, Sofía (9 серпня 2018). Sala IV da 18 meses para que entre en vigencia el matrimonio homosexual. La Nación. Процитовано 12 квітня 2019. 
  2. Inter-American Human Rights Court backs same-sex marriage. BBC. 10 січня 2018. Процитовано 12 квітня 2019. 
  3. Same-Sex Dutch Couples Gain Marriage and Adoption Rights. Nytimes.com. 20 December 2000. Процитовано 26 December 2011. 
  4. Dutch Legislators Approve Full Marriage Rights for Gays. Nytimes.com. 13 September 2000. Процитовано 26 December 2011. 
  5. Dictionaries recognize same-sex marriage—who knew?
  6. Washington Times «Scare Quotes» Are History
  7. Media Reference guide. Problematic: «gay marriage». Архів оригіналу за 26 липень 2011. Процитовано 27 червень 2011. 
  8. UPDATED: Same-sex marriage legalised in Cayman. Cayman Compass. 29 March 2019. 
  9. https://www.pinknews.co.uk/2019/04/11/cayman-islands-appeals-court-blocks-same-sex-marriage-legalisation/