Символіка ЛГБТ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Веселковий прапор, прапори бісексуальності та трансгендерності на гей-параді в Петербурзі

Спільнота лесбійок, геїв, бісексуалів та трансгендерів (скор. ЛГБТ-спільнота) та ЛГБТ-рух мають свою власну символіку. Ці знаки, що мають різне походження та смислове наповнення, покликані створити видимість людей, яких часто маргіналізують, зображуючи карикатурно, або замовчують сам факт їх існування. Ці символи допомагають ЛГБТ-людям проявляти свою ідентичність, підвищуючи тим самим їх впевненість та самооцінку перед обличчям дискримінації та утисків. Вони демонструють єднання спільноти, його відкритість та гордість[1][2][3][4][5].

До другої половини XX століття в багатьох суспільствах вважали, що сексуальна орієнтація, що відрізняється від тієї, що у більшості, є ознакою гріха або хвороби. Часто такі люди переслідувалася законом. Гомосексуали були змушені приховувати свою природу, щоб уникнути знущань, ув'язнення або навіть вбивства. Наприкінці 1960-х років на тлі активного розвитку контркультури, другої хвилі фемінізму, руху за громадянські права чорношкірих сталося становлення нового соціально-політичного руху (ЛГБТ-руху). Він створив офіційну систему символів для самоідентифікації та маніфестації своєї єдності[2][3].

Символіка ЛГБТ з часом зазнає змін. Деякі старі символи поступилися місцем більш універсальним новим. Сьогодні найвідоміші з них — веселковий прапор, Рожевий трикутник та лямбда[2][3].

Рожевий трикутник[ред. | ред. код]

Pink triangle.svg
Докладніше: Рожевий трикутник

Рожевий трикутник — найстаріший і один з найбільш впізнаваних символів ЛГБТ-спільноти. Своїм походженням він зобов'язаний нацистській Німеччині, де гомосексуали стали одними з жертв Голокосту. За різними оцінками, в Третьому рейху за 175-м параграфом[ru] до в'язниці було відправлено від 50 до 100 тисяч гомосексуальних чоловіків, а від 5 до 15 тисяч осіб було депортовано в концентраційні табори. В концтаборах на одязі таких ув'язнених робилася нашивка у вигляді рожевого трикутника. Згідно з дослідженнями, понад 60% із засуджених гомосексуальних чоловіків загинуло, оскільки вони відчували жорстоке поводження не лише з боку охоронців та адміністрації, але і з боку інших ув'язнених[1][6].

На початку 1970-х років ЛГБТ-організації Німеччини та США почали популяризувати рожевий трикутник як символ руху. Таким чином вони проводили паралель між злочинами нацистів та триваючими утисками і дискримінацією гомосексуалів в сучасному світі. Зараз рожевий трикутник використовується для увічнення пам'яті про трагічне минуле, маніфестації боротьби за права людини та вираження надії на нову еру свободи, відкритості та гордості[1][6].

Є й інші найменш популярні варіанти цього символу. Так, лесбійки використовують Чорний трикутник, бо в нацистських концтаборах їм позначалися «асоціальні елементи», до яких фашисти відносили також та гомосексуальних жінок. Активістами були також придумані символи бісексуалів та трансгендерів: перший являє собою неповне накладення рожевого та синього трикутників, а другий — рожевий трикутник з вписаним в нього трансгендерним значком[1][3][6].

Завдяки цьому символу рожевий колір став асоціюватися з ЛГБТ. Крім того, як зазначають дослідники, рожевий колір в різних культурах позначає жінку, і, будучи присвоєним чоловікові, кидає виклик гендерної нормативності[1].

Pride London 2005 009.JPG
Pink Saturday June 27 2009 2.jpg
Europride 2006 145.JPG
Рожевий танк в Лондоні Рожеве підсвічування гей-кварталу
Кастро (Сан-Франциско)
Платформа Міжнародної амністії
на Європрайді

Веселковий прапор[ред. | ред. код]

Gay Pride Flag.svg
Докладніше: Веселковий прапор

Веселковий прапор (також відомий як райдужний прапор, прайд-прапор (англ. Pride flag)[7][8], прапор свободи (англ. Freedom flag)[9]) є одним з найпопулярніших та відомих ЛГБТ-символів. Традиційно його полотно складається з шести поздовжніх смуг, кольори яких йдуть відповідно до природним порядком веселки, зверху вниз: червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, синій та фіолетовий.[10]. Прапор покликаний відображати єдність та різноманітність, красу та радість ЛГБТ-спільноти. Він є уособленням гордості і відкритості[1][11].

Райдужний прапор був розроблений художником Гілбертом Бейкером[en] спеціально для гей-прайду в Сан-Франциско 1978 року (англ. San Francisco Gay Freedom Day). Цей рік став для ЛГБТ-спільноти США історичним — вперше в Каліфорнії відкритий гей Харві Мілк був обраний на політичний пост (як член міської наглядової ради)[1][12]. Потім шестикольоровий прапор поширився з Сан-Франциско в інші міста і став широко відомим символом ЛГБТ-спільноти в усьому світі. 1985 року Міжнародна асоціація лесбійок та геїв офіційно визнала його в цій якості[13]. Внаслідок великої популярності веселкового прапора сам мотив веселки став асоціюватися з ЛГБТ[1].

Stuttgart - CSD 2009 - Parade01.jpg
The Rainbow Moscow Triumphal Gate In Saint-Petersburg.jpg
Duhové pečivo na Prague Pride 2011.jpg
Штутгартський гей-прайд Московські Тріумфальні ворота у дні
Санкт-Петербурзького гей-прайду
Райдужні вертушки та пиріг
на гей-прайді у Празі

Лямбда[ред. | ред. код]

Lambda-letter-lowercase-symbol-Garamond.svg

1970 року рядкова грецька буква лямбда () за пропозицією графічного художника Тома Доерру (англ. Tom Doeomzatk) була обрана як символ організації «Альянс гей-активістів», що є однією з найактивніших груп визвольного руху геїв.

Активісти пояснили вибір символу тим, що лямбда, що позначає в фізиці «спочиваючий потенціал», «зміну енергії» та «довжину хвилі», є вдалим уособленням прийдешніх змін з становищем гомосексуалів у суспільстві, перспектив гей-руху. На їхню думку, вона була покликана стати символом «зобов'язання чоловіків та жінок як гомосексуальних громадян домагатися і захистити свої права людини».

Цей символ має і безліч інших тлумачень. Деякі звертають увагу на античне значення букви як символу ваг, балансу, досягнення та підтримки рівноваги, що асоціюється з прагненням до громадянської рівноправності. Вказуючи на те, що древні римляни називали «домом світла знання в мороці неуцтва», ряд гей-активістів підкреслюють значення просвіти в своїй роботі. Деякі дослідники відзначають, що лямбда це перша буква в слові «liberation» (укр. звільнення), яке є ключовим в ідеології руху 70-х років. Ряд активістів стверджували, що ця буква як символ єдності була зображена на щитах фіванських та спартанських «легіонів закоханих», серед воїнів яких було багато одностатевих пар. Вчені скептично відносяться до таких заяв, відзначаючи, що швидше за все ця легенда з'явилася через голлівудський фільм «Триста спартанців[en]» (1962 року), де дійсно фігурували такі щити[1][2][3][14].

1974 року Міжнародний конгрес з захисту прав геїв в Единбурзі офіційно прийняв лямбду як символ руху за права гомосексуальних людей. Відтоді вона стала популярним символом, що використовується, наприклад, для прикраси одягу, в ювелірних виробах і т. д. Крім того, слово «лямбда» використовується в назві ряду відомих ЛГБТ-організацій, таких як Lambda Legal[en], Lambda Literary Foundation[en] та ін.[1][2]

Інші символи[ред. | ред. код]

Існує і безліч інших символів, використовуваних в середовищі ЛГБТ, які, однак, не отримали великої популярності та широкого розповсюдження[2].

Labrys-symbol.svg

Лабріс (дав.-гр. λάβρυς) — сокира з двома лезами, яку використовували як зброю в середземноморському регіоні. Вона була відома в Стародавній Греції як символ ряду негетеронормативних божеств: Зевса Лебрендеуса (зображується у вигляді андрогіна з бородою та кількома грудьми), Деметри (її культ включав обряди лесбійського характеру) та мінойської богині-жінки. Згідно античної міфології, двостороння сокира також була зброєю жінок-войовниць амазонок, які жили матріархальною громадою та славилися одностатевими зв'язками. В американській релігійній течії сантерія[en] лабрис є символом божества Шанго[en], який, будучи чоловіком, часто зображується неоднозначно в плані статевої приналежності[ru] та ототожнюється з образом Святої Варвари[1][3].

В 1970-х роках лабріс був прийнятий лесбійськими феміністками як символ сили, самостійності та солідарності. Він також позначає неоднозначну сексуальність та гендерну приналежність[1][3].

Гендерні символи застосовувалися для схематичного позначення біологічної статі з XVIII століття[15]. Починаючи з 1970-х років накладені гендерні знаки використовуються ЛГБТ-активістами. В лесбійському значку поєднуються два «дзеркала Венери» (♀), а в гейському — два «щита та списа Марса» (♂). Використовуються також фігурні гендерні знаки[1][3].

Double Venus.svg
Woman-and-woman-icon.svg
Male homosexuality symbol.svg
Man-and-man-icon.svg
Поєднані «дзеркала Венери» Дві жінки Поєднані «щит і спис Марса» Двоє чоловіків

Аналогічним трансгендерним символом є поєднані воєдино «дзеркало Венери» та «спис і щит Марса», іноді до цього додаються поєднані стрілка та хрест[1]. 1999 року був створений трансгендерний прапор, полотно якого складається з поздовжніх смуг блакитного, рожевого та білого кольору. Його автор, транссексуалка Моніка Хелмс, пояснює, що блакитні та рожеві смуги символізують чоловічу та жіночу стать відповідно, тоді як білий — інші стани (інтерсексуальність, трансгендерність, невизначений гендер). Прапор покликаний позначити рівноцінність всіх гендерних форм[16][17].

В 1970-х роках великою популярністю як гей-символ користувалося зображення відбитка долоні фіолетового кольору («пурпурна рука»). Одна з найактивніших груп визвольного руху, «Фронт визволення геїв» зробив його своєю емблемою. Цей символ зобов'язаний своїм походженням одній події в Сан-Франциско, коли працівники, що випускали гомофобні матеріали друкарні, вилили чорнило на голови протестуючих поруч з нею гей-активістів, а ті в свою чергу залишили сліди своїх долонь на будівлі контори[18][19].

Знак рівноправності на будівлі мерії Тель-Авіву під час гей-прайду

Логотип «Кампанії за права людини», що являє собою синій квадрат з жовтим знаком рівності на ньому, є популярним символом рівноправності для ЛГБТ[1].

Серед ЛГБТ також використовуються символічні стрічки. Веселкова, рожева та лілова (як варіант: пурпурна, лавандова або фіолетова) стрічки історично пов'язані з веселковим прапором, рожевим трикутником та «пурпуровою рукою» відповідно. Крім того, дві останні є знаками гендерної ненормативності. Червона стрічка як символ боротьби з епідемією ВІЛ набула значення для ЛГБТ-спільноти в слідстві його значної залученості в цю боротьбу[3].

Прапор бісексуалів був розроблений художником Майклом Пейджем 1998 року і з того часу отримав популярність у всьому світі. Він являє собою прямокутне полотно з трьох горизонтальних смуг: широкою рожевою смугою у верхній частині, що символізує гомосексуальний потяг, широкою смугою синього кольору знизу, що означає гетеросексуальний потяг, і смугою пурпурного кольору, що займає центральну частину як злиття двох областей, яка символізує бісексуальність[1].

Специфічна символіка використовується також і в деяких субкультурах всередині ЛГБТ, наприклад, прапори «ведмедів» та шкіряної фетиш-культури або специфічна система коду носових хусток, сережок та каблучок[1][3].

Деякі символи мають історичне значення. Наприклад, завдяки Оскару Вайльду зелена гвоздика використовувалася як символу гомосексуалів у вікторіанській Великій Британії. Червона краватка або шарф стали такими в зв'язку з творчістю художника Паула Кадмуса[en][1], а аїр — поета Волта Вітмена[20].

Існує цілий ряд інших символів (наприклад, пурпурний носоріг, єдиноріг, метелик) та прапорів, але вони не набули широкої популярності[1][2].

Transgender Pride flag.svg
Bisexual Pride Flag.svg
Hrc logo.svg
Трансгендерний прапор Прапор бісексуалів Пурпурова рука «Фронту визволення геїв» Символ рівності «Кампанії за права людини»
Bear Brotherhood flag.svg
Leather, Latex, and BDSM pride - Light.svg
A TransGender-Symbol black-and-white.svg
Red Ribbon.svg
Прапор «ведмедів» Прапор шкіряного фетиша Трансгендерний символ Червона стрічка

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б в г д е ж и к л м н п р с т у ф х Linda Rapp. Symbols. An Encyclopedia of Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender, and Queer Culture, glbtq.com[en]. Архів оригіналу за 2012-01-31. Процитовано 2011-11-06. 
 2. а б в г д е ж Кон И. С. Лунный свет на заре. Лики и маски однополой любви. — 2-е изд., перераб. и доп. — Москва : ACT, Астрель, 2006. — С. 300. — 3000 прим. — ISBN 5-17-015194-2, 55-271-12862-8.(рос.)
 3. а б в г д е ж и к л Lori Rowlett. Symbols // Encyclopedia of Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender History in America / Mark Stein. — New York : Thomson & Gale, 2004. — С. 75-78. — ISBN 0-684-31427-4.
 4. Art and LGBT Rights: Study of Symbols. Southern Poverty Law Center[en]. Процитовано 2014-05-24. 
 5. Frequently Asked Questions. Західний резервний університет Кейза. Архів оригіналу за 2014-10-22. Процитовано 2014-05-24. 
 6. а б в Tina Gianoulis. Pink Triangle. An Encyclopedia of Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender, and Queer Culture. Архів оригіналу за 2012-01-31. Процитовано 2011-11-03. 
 7. Is West Hollywood losing its mojo? // CNN (англ.) (Перевірено 2 квітня 2011)
 8. Melbourne Suburb in Pride Flag Fight Архівовано 13 квітень 2011 у Wayback Machine.. // The Advocate[en] (англ.) (Перевірено 2 квітня 2011)
 9. Gay and lesbian freedom flag allowed to fly in Soho. // The Guardian (англ.) (Перевірено 2 квітня 2011)
 10. Гей-прайд. // Британська енциклопедія (англ.) (Перевірено 2 квітня 2011)
 11. Тридцать лет с флагом. GayNews.ru. Процитовано 2013-09-01. (рос.)
 12. Gilbert Baker: "I love going to cities around the world and seeing the rainbow flag". The Independent. Процитовано 2013-09-01. 
 13. Symobls of Pride of the LGBTQ Community. The Alyson Almanac. Архів оригіналу за 2012-02-10. Процитовано 2013-09-01. 
 14. Joseph P. Goodwin. More Man Than You'll Ever. — Bloomington : Indiana University Press, 1989. — С. 29.
 15. William T. Stearn The Origin of the Male and Female Symbols of Biology, Taxon, Vol. 11, No. 4 (May, 1962), pp. 109–113
 16. Jasper Copping. Council flagpoles now celebrate diversity and druids. The Daily Telegraph. Процитовано 2013-09-01. 
 17. Aaron Sankin. Transgender Flag Flies In San Francisco's Castro District After Outrage From Activists. The Huffington Post. Процитовано 2013-09-01. 
 18. Susan Stryker. San Francisco. An Encyclopedia of Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender, and Queer Culture. Архів оригіналу за 2015-07-05. Процитовано 2013-09-01. 
 19. Alwood, Edward. Straight News: Gays, Lesbians, and the News Media. — Columbia University, 1996. — ISBN 0-231-08436-6.
 20. Herrero-Brasas, Juan A. (2010). Walt Whitman's Mystical Ethics of Comradeship: Homosexuality and the Marginality of Friendship at the Crossroads of Modernity. SUNY. с. 46. ISBN 978-1-4384-3011-9. 

Література[ред. | ред. код]

 • Linda Rapp. Symbols. An Encyclopedia of Gay, Lesbian, Bisexual, Transgender, and Queer Culture, nglbtq.com. Архів оригіналу за 2012-01-31. Процитовано 2011-11-06. 
 • Lori Rowlett. Symbols // Encyclopedia of Lesbian, Gay, Bisexual and Transgender History in America / Mark Stein. — New York : Thomson & Gale, 2004. — С. 75-78. — ISBN 0-684-31427-4.
 • Alyson Publications Staff, eds. The Alyson Almanac: A Treasury of Information for the Gay and Lesbian Community. Boston: Alyson, 1990.
 • Anderson, Steven. «The Rainbow Flag.» Gaze, no. 191 (May 1993) : 25.
 • Daly, Mary. Pure Lust: Elemental Feminist Philosophy. Boston:Beacon Press, 1984.
 • Goodwin, Joseph P. More Man Than You'll Ever Be: Gay Folklore and Acculturation in Middle America. Bloomington: Indiana University Press, 1989.
 • Hogan, Steve, and Lee Hudson. Completely Queer: The Gay and Lesbian Encyclopedia. New York: Henry Holt, 1998.