Квір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Квір (англ. Queer) — загальний термін для сексуальних і гендерних меншин, що не є гетеросексуальними або є представниками подвійної статі. Спочатку це слово означало дивний або своєрідний, дивний використовувалося як лайливе слово по відношенню до гомосексуала наприкінці 19-го століття. Починаючи з кінця 1980-х років, деякі політичні та соціальні ЛГБТ групи стали реапроаціювати слово, створивши співтовариство і відстоюючи політичну ідентичність. Слово стає влучним терміном для опису деяких навчальних дисциплін і починає використовуватися для позначення нетрадиційної орієнтації.

Наразі термін використовується в назвах деяких навчальних дисциплін, таких як квір-теорія, щоб позначити спільну опозицію до традиційного мислення. квір-живопис, квір-культурні групи, і квір-політичні групи є прикладами вживання терміну «квір» для позначення ідентичності.

Етимологія[ред.ред. код]

Значення[ред.ред. код]

В англійській мові у 16-му столітті квір спочатку означало дивно, своєрідний, або ексцентричний. Воно характеризувало щось підозріле, або «не зовсім правильне», а також особу з м'яким психічним розладом, чи таку, що виявляє соціально неадекватну поведінку.[1]

Пов'язані значення слова квір включають почуття нездоров'я або щось, що викликає сумніви або підозри. Вираз «в Queer Street» було використано у Великій Британії по відношенню до людини у скрутному фінансовому становищі. У творі про Шерлока Холмса 1904-го року «Пригоди Другої плями» Інспектор Лестрейд погрожує, що за погану поведінку констебль «знайде [себе] в Queer Street», тобто втратить своє становище.[2]

«Гомосексуальні» значення[ред.ред. код]

Після виходу книги «Пригоди Другої плями» термін почав отримувати значення сексуальних відхилень, посилаючись на гомосексуалів і/або жіночних чоловіків. Раннім випадком використання слова в цьому сенсі був лист 1894-го року від «Джона Шолто Дугласа, 9 маркізу Куїнсберрі».

Використання слова квір у значенні зневажливого терміну для розпещених чоловіків-геїв стало частішим у 20-му столітті. Цей термін найбільше вживали по відношенню до чоловіків, які беруть участь у анальному або оральному сексі з іншими чоловіками, і у випадках демонстрації нетрадиційних стосунків (наприклад, транссексуалів), як статевої поведінки.

Зворотні значення[ред.ред. код]

Починаючи з кінця 1980-х років вираз квір пройшов шлях від початкового зневажливого використання до нейтрального, або навіть позитивно сприйматися як самоідентифікатор ЛГБТ. Одним з перших прикладів такого використання до ЛГБТ-спільноти була організація під назвою Queer Nation, яка була утворена в березні 1990-го року і поширена анонімним льотчиком на гей-параді у Нью-Йорку в червні 1990-го року записом під назвою «Квіри Прочитайте це».[3] Послання льотчика включало уривок з поясненням їхнього прийняття штампу квір:

« Ах, чи дійсно ми повинні використовувати це слово? Це біда. Кожен квір має свій власний погляд на це. Для декого це означає дивність і ексцентричність, або таємничність... А для інших «квір» викликає в уяві ті жахливі спогади про підліткові страждання від гомофобії... Ну так, «гей» великий. Це має своє місце. Але коли багато геїв і лесбіянок прокидаються вранці, ми відчуваємо гнів і огиду. Тож ми вирішили назвати себе «квір». Використання цого слова - це спосіб нагадати нам, як ми сприймаюємося іншим світом.  »

Цей термін може бути застосовано, коли мова йде про самобутність або співтовариство, а не як об'єктивний факт, що описує бажання людини, подібно до використання в переносному сенсі слова Глухі.

Наприкінці 2000-х і на початку 2010-х років, низка громад почали використовувати цей термін, щоб представити почуття причетності до форм сексуальності, гендерної ідентичності і інтрсексуального статусу, який недостатньо представлено у ЛГБТ-абревіатурі.

Слово і літера-абревіатура «Q» стали загальноуживані, особливо в Сполучених Штатах.[4]

Причетність і сфера вжитку[ред.ред. код]

Через своє початкове значення слово квір часто використовують з соціально-політичним відтінком ті, хто є активістами, а також люди, які рішуче відкидають традиційні гендерні ідентичності; ті, хто відкидають чітку сексуальну ідентифікацію, такі як геї, лесбійки, бісексуали та інші; і ті, хто вважають себе пригнобленими гетеронормативністю глобальної культури. При такому використанні воно зберігає історичну конотацію «поза меж нормального суспільства» і може бути витлумачено у значенні: «порушення правил для статі та гендеру». Це може бути влучно через його неоднозначність, яка дозволяє квір-ідентифікації людей уникнути іноді суворого кордону, який оточує інші назви подібних людей. У цьому контексті, квір не є строго синонімом ЛГБТ, — це створює простір для квір-гетеросексуалів, а також не-квір гомосексуалів.

Діапазон значення слова квір змінюється. На додаток до посиланням на ЛГБТ-ідентифікацію людей, слово також може включати в себе: Пансексуалів[5], інтерсексів, гендерквірів, асексуалів і аутосексуальних людей, а також гендерних нормативних, чия сексуальна орієнтація або діяльність розмістили їх поза гетеросексуального мейнстріму, наприклад, тих, хто практикують БДСМ, або поліамурність чоловіків.

Для деяких квір-визначених людей, частина терміна квір означає, що така людина зриває кордон ідентичності. Наприклад, серед гендерквірових людей, які не міцно ідентифікують себе з однією певною статтю, стає важко конкретніше характеризувати свою сексуальну ідентичність. Квір-рух стає способом зробити політичний протест проти гетеронормативності, одночасно відмовляючись брати участь у традиційній есенціалістській політиці ідентичності.[6]

Queer у наукових колах[ред.ред. код]

Докладніше: Квір-дослідження

У наукових колах термін квір і відповідний прикметник квірний широко застосовують у вивченні літератури, дискурсу, наукових областях, та інших соціальних і культурних областях дослідження негетеросексуальної точки зору. Воно часто використовується у вивченні теми з точки зору гендерних досліджень.

Квір-дослідження — є вивченням питань, пов'язаних з сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю, зазвичай, зосередивши увагу на ЛГБТ культурі. Спочатку найбільш уживане воно було у ЛГБТ-історії і теорії літератури, поле розширялося і тепер включає академічне вивчення питань, порушених у біології, соціології, антропології, історії науки, філософії, психології, сексології, політології, етиці, та інших областях вивчення особистості, життя, історії, і сприйняття інакших людей. Такі організації, як Ірландський Queer Архів спробував зібрати і зберегти історію, пов'язану з квір-дослідженнями.

Квір-теорія є полем постструктуралістської критичної теорії, яка з'явилася на початку 1990-х з області квір-досліджень і жіночих досліджень. Застосування квір-теорії включаює квір теологію і квір педагогіку.

Queer мистецтво[ред.ред. код]

Мітка квір часто застосовується до художніх рухів, зокрема кіно. New Queer Cinema був рухом з квір-тематикою незалежного кіно на початку 1990-х років. Сучасні квір кінофестивалі включають Мельбрунський фільмовий квір-фестиваль і Mardi Gras Film Festival (у веденні Queer екранізації) в Австралії, Mumbai Queer Film Festival в Індії, Asian Queer Film Festival в Японії, і Queersicht в Швейцарії. Китайський режисер Цуй Зі'ен назвав свою документальну стрічку 2008-го року про про гомосексуаліьність в Китаї Queer Китай, прем'єра якого відбулася на Пекінському Квір-кінофесті 2009-го року після попередніх спроб провести квір-кінофестиваль, що були закриті урядом.

Багатопрофільні квір-фестивалі мистецтв включають Outburst Queer Arts Festival Belfast в Північній Ірландії, Queer Arts Festival в Канаді, і National Queer Arts Festival в Сполучених Штатах.

Телебачення показує, що використання квір в їхніх назвах включають серії UK Queer As Folk і його американсько-канадського однойменного аналогу, Queer Eye, у мультфільмі Queer Duck.

Queer культура і політика[ред.ред. код]

Кілька ЛГБТ громадських рухів у всьому світі використовують ідентифікатор квір, наприклад, як Queer Cyprus Association на Кіпрі та в Queer Youth Network в Сполученому Королівстві. В Індії проходять паради Queer Azaadi Mumbai і Delhi Queer Pride Parade. Використання квір і Q також широко поширене в Австралії, в тому числі національною консультуційною та соціальною службою Qlife[7] і Q Новини.

Інші громадські рухи існують як відгалуження квір-культури чи комбінацій квір-ідентичності з іншими видами. Прихильники квір-націоналізму підтримують ідею про те, що ЛГБТ-спільнота стає окремим народом у зв'язку з їх унікальною культурою і звичаями. Queercore (спочатку homocore) є культурним і соціальним рухом, який почався в середині 1980-х років як відгалуження панків, виражався у самобутньому стилі через журнали, музику, листи, мистецтво та кіно.

Термін квір-міграція використовується для опису руху ЛГБТ людей у всьому світі для того, щоб уникнути дискримінації або жорстокого поводження у зв'язку з їх орієнтацією або гендерним самовираженням. Такі організації, як Iranian Railroad for Queer Refugees намагаються допомогти людям в таких переселеннях.

Суперечливий характер терміну[ред.ред. код]

Використання терміну квір не є безперечним. Багато ЛГБТ відмовляються використовувати це слово.[8] Це має кілька причин.

  • Деякі ЛГБТ схвалюють допомогу квірам як для допомогу усім представникам інакшої орієнтації, але вважають цей термін образливим, глузливим або самознищливим, враховуючи його постійне використання як форми розпалювання ненависті англійською мовою.[9]
  • Інші ЛГБТ обурюються використанню слова квір в цьому сенсі, тому що вони асоціюють його з політичним радикалізмом. Вони також не згодні з тим, як навмисне використовують епітет квір політичні радикали, що зіграли роль в розділенні ЛГБТ-спільноти за політичними переконаннями, класовою належністю, статтю, віком тощо. Суперечка про слово також знаменує собою соціальний і політичний розкол в ЛГБТ-спільноті між тими, (у тому числі активістами за громадянські права), які сприймають себе як «нормальних» і хто хотів би розглядати себе як рядових членів суспільства та на тих, хто бачить себе як окреме й конфронтаційне явище, а не частиною звичайного громадського порядку.[10]
  • Деякі ЛГБТ уникають використання цього слова, бо сприймають його як дивакуватий сленг або академічній жаргон.

Див. також[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Anon. «Queercore». Журнал я-D № 110; питання сексуальності. (1992).
  • Обтиску, демографія Д. СНІД. (1990).
  • Katlin, Т. «Slant: Queer Nation». Artforum, листопад 1990 року. 21-23.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]