Квір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Queer — є загальним терміном для сексуальних і гендерних меншин, що не є гетеросексуальними або є представниками подвійної статі. Спочатку це слово означало дивний або своєрідний, дивний використовувалося як лайливе слово термін для гомосексуала наприкінці 19-го століття. Починаючи з кінця 1980-х років, деякі політичні та соціальні ЛГБТ групи стали реапроаціювати слово, створивши співтовариство і відстоюючи політичну ідентичність, і слово стає найкращим терміном для опису деяких навчальних дисциплін і починає використовуватися для позначення нетрадиційної орієнтації.

Термін в даний час використовується в назвах деяких навчальних дисциплін, таких як квір теорії, щоб позначити спільну опозицію довічним мислення. Queer-живопис, квір-культурних груп, і квір-політичні групи є прикладами виразів «квір» ідентичностей.

Етимологія[ред.ред. код]

Квір — значення[ред.ред. код]

В англійській мові в 16-му столітті, дивний спочатку означало дивно, дивним, своєрідний, або ексцентричний. Це може відноситися до чогось підозрілого або «не зовсім правильного», або особі, з м'яким розладом або хто виявляє соціально неадекватну поведінку[1].

Пов'язані значення дивним включають почуття нездоров'я або щось, що викликає сумніви або підозри. Вираз «в Queer Street» була використана в Великобританії для когось у скрутному фінансовому становищі. В Шерлок Холмс історії 1904-го року, «Пригоди Другої плями», Інспектор Лестрейд погрожує, що за погану поведінку констебль «знайде [себе] в Queer Street», тобто втратить своє становище[2].

Гомосексуальні значення[ред.ред. код]

До того часу було опубліковано «Пригоди Другої плями», термін почав отримувати позначення сексуальних відхилень, посилаючись на гомосексуала і/або жіночних чоловіків. Ранні записи використання слова в цьому сенсі було у 1894-му листом від «Джона Шолто Дугласа, 9 маркізу Куїнсберрі».

Використання дивник як зневажливий термін для розпещених чоловіків-геїв стали помітними в 20-му столітті. Цей термін мав відношення особливо щодо чоловіків, які, як вважається, беруть участь у сприйнятливому або пасивному анальному або оральному сексі з іншими чоловіками, і у випадках демонстрації нетрадиційних стосунків (наприклад, транссексуалів), як статевої поведінки.

Зворотні значення[ред.ред. код]

Починаючи з кінця 1980-х років, лейбл квір почав бути присвоєний від його зневажливого використання до нейтрального або навіть позитивної самооцінки ідентифікатором ЛГБТ. Одним з перших прикладів такого використання до ЛГБТ-спільноти була організація під назвою Queer Nation, яка була утворена в березні 1990-го року і поширена анонімним льотчиком в Нью-Йорк гей-прайду в червні 1990-го року під назвою «Квіри Прочитайте це»[3]. Льотчик включив уривок, пояснюючи їх прийняття етикетки квір:

« Ах, чи дійсно ми повинні використовувати це слово? Це біда. Кожен квір має свій власний погляд на це. Для декого це означає, дивність і ексцентричність або таємничність.... І для інших "квірів" викликає в уяві ті жахливі спогади про підліткові страждання від гомофобії... Ну так, "гей" великий. Це має своє місце. Але коли багато геїв і лесбіянок прокидаються вранці, ми відчуваємо гнів і огиду. Так що ми вирішили назвати себе "квір". Використання "дивний" є спосіб нагадати нам, як ми сприймаюємося іншим світом.  »

Цей термін може бути капіталізований, коли мова йде про самобутність або співтовариство, а не як об'єктивний факт, що описує бажання людини, в конструкції те саме що капіталізоване використання слова Глухі.

Наприкінці 2000-х років (десять років) і на початку 2010-х років, ряд громад почали використовувати цей термін, щоб представити почуття причетності до форм сексуальності, гендерної ідентичності і інтрсексуального статусу недостатньо представленого у ЛГБТ-абревіатурі.

"Слово і літера-абревіатура 'Q' "пройшла шлях від загального використання дивний, особливо в Сполучених Штатах[4].

Причетність і сфера вжитку[ред.ред. код]

Через контекст, в якому він був меліорованих, квір має соціально-політичні конотації, і його часто вибирають ті, хто є активістами; ті, хто рішуче відкидає традиційні гендерні ідентичності; ті, хто відкидають чітке сексуальну ідентифікацію, такі як геї, лесбійки, бісексуали і інші; і ті, хто вважають себе пригнобленими гетеронормативністю глобальної культури. При такому використанні він зберігає історичну конотацію «поза меж нормального суспільства» і може бути витлумачений як «порушення правил для статі та гендеру». Це може бути кращим через його неоднозначність, яка дозволяє квір-ідентифікації людей, уникнути іноді суворого кордону, який оточує інші мітки. У цьому контексті, квір не є строго синонімом ЛГБТ, — це створює простір для квір-гетеросексуалів, а також не-квір гомосексуалів.

Діапазон того, що квір включає змінюється. На додаток до посиланням на ЛГБТ-ідентифікації людей, слово також може включати в себе: Пансексуалів[5], інтерсексів, гендерквірів, асексуалів і аутосексуальних людей, а також гендерних нормативних, чия сексуальна орієнтація або діяльність розмістили їх поза гетеросексуального-визначається мейнстріму, наприклад, практикуючі БДСМ або поліамурність чоловіками.

Для деяких квір-визначених людей, частина терміна квір є те, що він одночасно накопичується і зриває кордон ідентичності. Наприклад, серед гендерквірових людей, які не міцно ідентифікують себе з однією певною статтю, як тверді гендерні ролі були знесені, стає важко розташувати сексуальну ідентичність. Дивина стає способом зробити політичний рух проти гетеронормативності одночасно відмовляючись брати участь у традиційній есенціалістській політиці ідентичності[6].

Queer у наукових колах[ред.ред. код]

Докладніше: Квір-дослідження

У наукових колах, термін квір і відповідне дієслово квірний широко показують у вивченні літератури, дискурсу, наукових областях, та інших соціальних і культурних областях від НЕ-гетеросексуальної точки зору. Це часто означає, вивчаючи тему стійкого читання з точки зору гендерних досліджень.

Квір-дослідження — є вивченням питань, пов'язаних з сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю, як правило, зосередивши увагу на ЛГБТ і культурі. Спочатку по центру ЛГБТ-історії і теорії літератури, поле розширялося і тепер включає академічне вивчення питань, порушених у біології, соціології, антропології, історії науки, філософії, психології, сексології, політології, етики та інших областях з розгляду особистості, життя, історії, і сприйняття інакших людей. Такі організації, як Ірландський Queer Архів спробував зібрати і зберегти історію, пов'язану з квір-дослідженням.

Квір-теорія є полем постструктуралістської критичної теорії, яка з'явилася на початку 1990-х з області квір-досліджень і жіночих досліджень. Застосування квір-теорії включаює квір теологію і квір педагогіку.

Queer мистецтво[ред.ред. код]

Мітка квір часто застосовується до художніх рухів, зокрема кіно. New Queer Cinema був рухом з квір-тематикою незалежного кіно на початку 1990-х років. Сучасні квір кінофестивалі включають Мельбрунський фільмовий квір-фестиваль і Mardi Gras Film Festival (у веденні Queer екранізації) в Австралії, Mumbai Queer Film Festival в Індії, Asian Queer Film Festival в Японії, і Queersicht в Швейцарії. Китайський режисер Цуй Зі'ен назвав свою документальну стрічку 2008-го року про про гомосексуаліьність в Китаї Queer Китай, прем'єра якого відбулася на Пекінському Квір-кінофесті 2009-го року після попередніх спроб провести квір-кінофестиваль, що були закриті урядом[7].

Багатопрофільні квір-фестивалі мистецтв включають Outburst Queer Arts Festival Belfast в Північній Ірландії, Queer Arts Festival в Канаді, і National Queer Arts Festival в Сполучених Штатах.

Телебачення показує, що використання квір в їхніх назвах включають серії UK Queer As Folk і його американсько-канадського аналогу однойменний рімейк, Queer Eye, у мультфільмі Queer Duck.

Queer культура і політика[ред.ред. код]

Кілька ЛГБТ громадських рухів у всьому світі використовують ідентифікатор квір, наприклад, як Queer Cyprus Association на Кіпрі та в Queer Youth Network в Сполученому Королівстві. В Індії -прайдпарад й включають Queer Azaadi Mumbai і Delhi Queer Pride Parade. Використання квір і Q також широко поширене в Австралії, в тому числі національною консультуційною та підтримковою службою Qlife[8] і Q Новини.

Інші громадські рухи існують як відгалуження квір-культури чи комбінацій квір-ідентичності з іншими видами. Прихильники квір-націоналізму підтримують ідею про те, що ЛГБТ-спільнота стає окремим народом у зв'язку з їх унікальною культурою і звичаями. Queercore (спочатку homocore) є культурним і соціальним рухом, який почався в середині 1980-х років як відгалуження панків, виражався в зроби-сам стиль через журнали, музику, листи, мистецтво та кіно.

Термін квір-міграція використовується для опису руху ЛГБТ людей у всьому світі часто, щоб уникнути дискримінації або жорстокого поводження в зв'язку з їх орієнтацією або гендерного вираження. Такі організації, як Iranian Railroad for Queer Refugees намагаються допомогти людям в таких переселеннях.

Суперечливий характер терміну[ред.ред. код]

Використання терміну квір не є безперечним. Багато ЛГБТ відмовляються використовувати слово, і є інші, які також не використовують його[9]. Є кілька причин для цього.

  • Деякі ЛГБТ схвалюють допомогу квірам як для допомогу усім представникам інакшої орієнтації, тому що вони вважають це образливим, глузливим або самознищливим, враховуючи його постійне використання як форми розпалювання ненависті англійською мовою[10].
  • Інші ЛГБТ обурюються використанню слова квір в цьому сенсі, тому що вони асоціюють його з політичним радикалізмом. Вони також не згодні з тим, як навмисне використовують епітет квір політичні радикали, що зіграли роль в розділенні ЛГБТ-спільноти за політичними переконаннями, класовою приналежністю, статтю, віком тощо. Суперечка про слово також знаменує собою соціальний і політичний розкол в ЛГБТ-спільноті між тими, (у тому числі активістами за громадянські права), які сприймають себе як «нормальних» і хто хотів би розглядати себе як рядових членів суспільства і тих, хто бачить себе як окремих, конфронтаційних, а не частиною звичайного громадського порядку[11].
  • Деякі ЛГБТ уникають квірів, тому що вони сприймають їх як дивакуватий сленг або академічній жаргон.
  • За рядом причин, деякі ЛГБТ не вважають себе членами квір-спільноти.

Див. також[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Anon. «Queercore». Журнал я-D № 110; питання сексуальності. (1992).
  • Обтиску, демографія Д. СНІД. (1990).
  • Katlin, Т. «Slant: Queer Nation». Artforum, листопад 1990 року. 21-23.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]