Квір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Queer — є загальним терміном для сексуальних і гендерних меншин, що не є гетеросексуальними або є представниками подвійної статі. Спочатку це слово означало дивний або своєрідний, дивний використовувалося як лайливе слово термін для гомосексуала в кінці 19-го століття. Починаючи з кінця 1980-х років, деякі політичні та соціальні ЛГБТ групи стали реапроаціювати слово створивши співтовариство і відстоюючи політичну ідентичність, і слово стає найкращим терміном для опису деяких навчальних дисциплін і набирає використання як дескриптор нетрадиційної орієнтації ідентичностей.

Термін в даний час використовується в назвах деяких навчальних дисциплін, таких як квір теорії, щоб позначити спільну опозицію довічним мислення. Queer Живопис, квір-культурних груп, і квір-політичні групи є прикладами виразів «квір» ідентичностей.

Етимологія[ред.ред. код]

Квір — значення[ред.ред. код]

В англійській мові в 16-му столітті, дивний спочатку означало дивно, дивним, своєрідний, або ексцентричний. Це може відноситися до чогось підозрілого або «не зовсім правильного», або особі, з м'яким розладом або хто виявляє соціально неадекватну поведінку[1].

Пов'язані значення дивним включають почуття нездоров'я або щось, що викликає сумніви або підозри. Вираз «в Queer Street» була використана в Великобританії для когось у скрутному фінансовому становищі. В Шерлок Холмс історії 1904-го року, «Пригоди Другої плями», Інспектор Лестрейд погрожує, що за погану поведінку констебль «знайде [себе] в Queer Street», тобто втратить своє становище[2].

Гомосексуальні значення[ред.ред. код]

До того часу було опубліковано «Пригоди Другої плями», термін почав отримувати позначення сексуальних відхилень, посилаючись на гомосексуала і/або жіночних чоловіків. Ранні записи використання слова в цьому сенсі було у 1894-му листом від «Джона Шолто Дугласа, 9 маркізу Куїнсберрі».

Використання дивник як зневажливий термін для розпещених чоловіків-геїв стали помітними в 20-му столітті. Цей термін мав відношення особливо щодо чоловіків, які, як вважається, беруть участь у сприйнятливому або пасивному анальному або оральному сексі з іншими чоловіками, і у випадках демонстрації нетрадиційнійних стосунків (наприклад, транссексуалів), як статвевої поведінки.

Зворотні значення[ред.ред. код]

Починаючи з кінця 1980-х років, лейбл квір почав бути присвоєний від його зневажливого використання до нейтрального або навіть позитивної самооцінки ідентифікатором ЛГБТ. Одним з перших прикладів такого використання до ЛГБТ-спільноти була організація під назвою Queer Nation, яка була утворена в березні 1990-го року і поширена анонімним льотчиком в Нью-Йорк гей-прайду в червні 1990-го року під назвою «Квіри Прочитайте це»[3]. Льотчик включив уривок, пояснюючи їх прийняття етикетки квір:

« Ах, чи дійсно ми повинні використовувати це слово? Це біда. Кожен квір має свій власний погляд на це. Для декого це означає, дивність і ексцентричність або таємничність.... І для інших "квірів" викликає в уяві ті жахливі спогади про підліткові страждання від гомофобії... Ну так, "гей" великий. Це має своє місце. Але коли багато геїв і лесбіянок прокидаються вранці, ми відчуваємо гнів і огиду. Так що ми вирішили назвати себе "квір". Використання "дивний" є спосіб нагадати нам, як ми сприймаюємося іншим світом.  »

Цей термін може бути капіталізований, коли мова йде про самобутність або співтовариство, а не як об'єктивний факт, що описує бажання людини, в конструкції те саме що капіталізоване використання слова Глухі.

Наприкінці 2000-х років (десять років) і на початку 2010-х років, ряд громад почали використовувати цей термін, щоб представити почуття причетності до форм сексуальності, гендерної ідентичності і інтрсексуального статусу недостатньо представленого у ЛГБТ-абревіатурі.

"Слово і літера-абревіатура 'Q' "пройшла шлях від загального використання дивний, особливо в Сполучених Штатах[4].

Причетність і сфера вжитку[ред.ред. код]

Через контекст, в якому він був меліорованих, квір має соціально-політичні конотації, і його часто вибирають ті, хто є активістами; ті, хто рішуче відкидає традиційні гендерні ідентичності; ті, хто відкидають чітке сексуальну ідентифікацію, такі як геї, лесбійки, бісексуали і інші; і ті, хто вважають себе пригнобленими гетеронормативністю глобальної культури. При такому використанні він зберігає історичну конотацію «поза меж нормального суспільства» і може бути витлумачений як «порушення правил для статі та гендеру». Це може бути кращим через його неоднозначність, яка дозволяє квір-ідентифікації людей, уникнути іноді суворого кордону, який оточує інші мітки. У цьому контексті, квір не є строго синонімом ЛГБТ, — це створює простір для квір-гетеросексуалів, а також не-квір гомосексуалів.

Діапазон того, що квір включає змінюється. На додаток до посиланням на ЛГБТ-ідентифікації людей, слово також може включати в себе: Пансексуалів[5], інтерсексів, гендерквірів, асексуалів і аутосексуальних людей, а також гендерних нормативних, чия сексуальна орієнтація або діяльність розмістили їх поза гетеросексуального-визначається мейнстріму, наприклад, практикуючі БДСМ або поліамурність чоловіками.

Для деяких квір-визначених людей, частина терміна квір є те, що він одночасно накопичується і зриває кордон ідентичності. Наприклад, серед гендерквірових людей, які не міцно ідентифікують себе з однією певною статтю, як тверді гендерні ролі були знесені, стає важко розташувати сексуальну ідентичність. Дивина стає способом зробити політичний рух проти гетеронормативності одночасно відмовляючись брати участь у традиційній есенціалістській політиці ідентичності[6].

Queer у наукових колах[ред.ред. код]

Докладніше: Квір-дослідження

У наукових колах, термін квір і відповідне дієслово квірний широко показують у вивченні літератури, дискурсу, наукових областях, та інших соціальних і культурних областях від НЕ-гетеросексуальної точки зору. Це часто означає, вивчаючи тему стійкого читання з точки зору гендерних досліджень.

Квір-дослідження — є вивченням питань, пов'язаних з сексуальною орієнтацією та гендерною ідентичністю, як правило, зосередивши увагу на ЛГБТ і культурі. Спочатку по центру ЛГБТ-історії і теорії літератури, поле розширялося і тепер включає академічне вивчення питань, порушених у біології, соціології, антропології, історії науки, філософії, психології, сексології, політології, етики та інших областях з розгляду особистості, життя, історії, і сприйняття інакших людей. Такі організації, як Ірландський Queer Архів спробував зібрати і зберегти історію, пов'язану з квір-дослідженням.

Квір-теорія є полем постструктуралістської критичної теорії, яка з'явилася на початку 1990-х з області квір-досліджень і жіночих досліджень. Застосування квір-теорії включаює квір теологію і квір педагогіку.

Queer мистецтво[ред.ред. код]

Мітка квір часто застосовується до художніх рухів, зокрема кіно. New Queer Cinema був рухом з квір-тематикою незалежного кіно на початку 1990-х років. Сучасні квір кінофестивалі включають Мельбрунський фільмовий квір-фестиваль і Mardi Gras Film Festival (у веденні Queer екранізації) в Австралії, Mumbai Queer Film Festival в Індії, Asian Queer Film Festival в Японії, і Queersicht в Швейцарії. Китайський режисер Цуй Зі'ен назвав свою документальну стрічку 2008-го року про про гомосексуаліьність в Китаї Queer Китай, прем'єра якого відбулася на Пекінському Квір-кінофесті 2009-го року після попередніх спроб провести квір-кінофестиваль, що були закриті урядом[7].

Багатопрофільні квір-фестивалі мистецтв включають Outburst Queer Arts Festival Belfast в Північній Ірландії, Queer Arts Festival в Канаді, і National Queer Arts Festival в Сполучених Штатах.

Телебачення показує, що використання квір в їхніх назвах включають серії UK Queer As Folk і його американсько-канадського аналогу одноіменний рімейк, Queer Eye, у мультфільмі Queer Duck.

Queer культура і політика[ред.ред. код]

Кілька ЛГБТ громадських рухів у всьому світі використовують ідентифікатор квір, наприклад, як Queer Cyprus Association на Кіпрі та в Queer Youth Network в Сполученому Королівстві. В Індії -прайдпарад й включають Queer Azaadi Mumbai і Delhi Queer Pride Parade. Використання квір і Q також широко поширене в Австралії, в тому числі національною консультуційною та підтримковою службою Qlife[8] і Q Новини.

Інші громадські рухи існують як відгалуження квір-культури чи комбінацій квір-ідентичності з іншими видами. Прихильники квір-націоналізму підтримують ідею про те, що ЛГБТ-спільнота стає окремим народом у зв'язку з їх унікальною культурою і звичаями. Queercore (спочатку homocore) є культурним і соціальним рухом, який почався в середині 1980-х років як відгалуження панків, виражався в зроби-сам стиль через журнали, музику, листи, мистецтво та кіно.

Термін квір-міграція використовується для опису руху ЛГБТ людей у всьому світі часто, щоб уникнути дискримінації або жорстокого поводження в зв'язку з їх орієнтацією або гендерного вираження. Такі організації, як Iranian Railroad for Queer Refugees намагаються допомогти людям в таких переселеннях.

Суперечливий характер терміну[ред.ред. код]

Використання терміну квір не є безперечним. Багато ЛГБТ відмовляються використовувати слово, і є інші, які також не використовують його[9]. Є кілька причин для цього.

  • Деякі ЛГБТ схвалюють допомогу квірам як для допомогу усім представникам інакшої орієнтації, тому що вони вважають це образливим, глузливим або самознищливим, враховуючи його постійне використання в якості форми розпалювання ненависті англійською мовою[10].
  • Інші ЛГБТ обурюються використанню слова квір в цьому сенсі, тому що вони асоціюють його з політичним радикалізмом. Вони також не згодні з тим, як навмисне використовують епітет квір політичними радикалами, що зіграли роль в розділенні ЛГБТ-спільноти за політичними переконаннями, класовій приналежності, статі, віку, і так далі. Суперечка про слово також знаменує собою соціальний і політичний розкол в ЛГБТ-спільноті між тими, (у тому числі активістами за громадянських права), які сприймають себе як «нормальні» і хто хотів би розглядати себе як рядові члени суспільства і тих, хто бачить себе в якості окремої, конфронтаційної, а не частини звичайного громадського порядку[11].
  • Деякі ЛГБТ уникають квірів, тому що вони сприймають їх як дивакуватий сленг або академічній жаргон.
  • За рядом причин, деякі ЛГБТ не вважають себе членами квір-спільноти.

Див. також[ред.ред. код]

Бібліографія[ред.ред. код]

  • Anon. «Queercore». Журнал я-D № 110; питання сексуальності. (1992).
  • Обтиску, демографія Д. СНІД. (1990).
  • Katlin, Т. «Slant: Queer Nation». Artforum, листопад 1990 року. 21-23.

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]