Перша Яссько-Кишинівська операція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Перша Яссько-Кишинівська операція
Німецько-радянська війна
Bundesarchiv Bild 183-J24359, Rumänien, Kolonne von Panzer V (Panther).2.jpg
Колона німецьких важких танків Т-V "Пантера" зі складу панцер-гренадерської дивізії «Гроссдойчланд» просувається румунським селищем. Квітень 1944
Дата: 8 квітня6 червня 1944
Місце: Молдова, Східна Румунія
Результат: перемога німецько-румунських військ; зрив наступу радянських військ на Балкани[1]
Сторони
СРСР СРСР Третій Рейх Третій Рейх
Румунія Королівство Румунія
Командувачі
СРСР Малиновський Р. Я.
СРСР Конєв І. С.
Третій Рейх О.Велер
Румунія П.Думітреску
Військові сили
830 000 о/с[2] 300 000 о/с[3]
Втрати
СРСР Загальні втрати: 150 000 о/с[4] Третій Рейх Загальні втрати: 45 000 о/с[4]

Пе́рша Я́ссько-Кишині́вська опера́ція (8 квітня — 6 червня 1944) — стратегічна наступальна операція південного крила радянських військ силами 2-го та 3-го Українських фронтів на Східному фронті Другої світової війни з метою розгрому німецьких та румунських військ на балканському напрямку, звільнення Молдови та ізоляції румунських нафтопромислів від нацистської Німеччини. В подальшому замислом передбачався глибокий прорив на Балканський півострів та виведення Румунії і Болгарії з війни.

Перша Яссько-Кишинівська операція розпочалася після завершення Умансько-Ботошанської і Одеської операцій в контексті загального стратегічного наступу радянських військ на Правобережній Україні. У відповідності до замислу Ставки ВГК, два радянських фронти, практично без паузи після попереднього наступу та відповідної підготовки у квітні 1944 року розпочали активні спроби прорватися вглиб території Румунії та Молдови і далі на Балкани[5]. Битва розпочалася із запеклих боїв під Тиргу-Фрумос і Поду-Ілоаєй. Після невдалих спроб прорвати потужну німецько-румунську оборону в передгір'ях Карпат, у травні 1944 Червона армія здійснила перегрупування та розпочала наступну наступальну операцію під Тиргу-Фрумос. Однак, усі намагання подолати добре ешелоновані оборонні позиції супротивника були марні і врешті-решт на початку червня, після 2-х місяців безплідних атак[6], радянські війська перейшли до оборони та розпочали ретельну підготовку до наступної стратегічної наступальної операції на південному фланзі радянсько-німецького фронту.

Перша Яссько-Кишинівська операція відноситься до числа військових операцій, що велися на Східному фронті та повністю ігнорувалися радянськими істориками та експертами[7]. Як писав відомий військовий історик Девід Гланц,

«Протягом майже 60 років після завершення Другої світоової війни, радянські та російські військові історики та теоретики старанно витерли з історичних свідоцтв будь-які спогади та згадування про роль 2-го та 3-го Українських фронтів в першій битві за Ясси та Кишинів, коли радянські війська 2-х фронтів намагалися вторгнутися до Румунії у квітні-травні 1944 року. Як і в інших подібних ситуаціях з безліччю військових операцій Червоної Армії, провалених у ході війни, вони зробили це навмисно, поступово «забувши» цей наступ та відправивши його до довгого листа «забутих битв» німецько-радянської війни[7].

Оригінальний текст (англ.)

«During the almost 60 years since the end of World War II, Soviet and Russian military historians and theorists have carefully erased from the historical record any mention of the 2nd and 3rd Ukrainian Fronts' first Iasi–Kishinev offensive, during which the Red Army's two fronts attempted to invade Romania in April and May 1944. As is the case with so many other military operations the Red Army conducted during the war, they have done this deliberately, in the process relegating this offensive to a lengthy list of "forgotten battles" of the Soviet–German War»

Примітки[ред.ред. код]

  1. Glantz, pp. 371–376
  2. Glantz, p. 380
  3. Glantz, p. 381
  4. а б Glantz, p. 379
  5. Glantz, p. 374
  6. Glantz, p. 375
  7. а б Glantz, p. 371

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]