Артур Шопенгауер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Артур Шопенгауер
нім. Arthur Schopenhauer
Західна філософія
Schopenhauer.jpg
Артур Шопенгауер
Народження 22 лютого 1788(1788-02-22)
Данціґ
Смерть 21 вересня 1860(1860-09-21) (72 роки)
Франкфурт-на-Майні
Дихальна недостатність
Поховання
Громадянство (підданство) War ensign of the German Empire Navy 1848-1852.svg Німецький союз
Проживання
Знання мов
 • латинська, німецька
 • Діяльність
 • викладач університету
 • Викладав Берлінський університет[d]
  Науковий ступінь доктор філософії
  Школа / Традиція кантіанство, ідеалізм
  Основні інтереси метафізика, естетика, етика, феноменологія, мораль, психологія
  Значні ідеї Воля, чотириякісний корінь достатньої основи, песимізм
  Вплинув Семюела Беккета, Анрі Берґсона, Хорхе Луіса Борхеса, Браувер, Якоба Буркгардта, Альберта Айнштайна, Міхая Емінеску, Зиґмунда Фройда, Кнута Гамсуна, Томаса Гарді, Едуарда Гартмана, Германа Гессе, Макса Горкгаймера, Мішеля Уельбека, Жоріса-Карла Гюісманса, Іттен, Карла Юнґа, Лафорк, Лангер, Томаса Манна, Ґі де Мопассана, Філіппа Майнлендера, Фрідріха Ніцше, Карла Поппера, Марселя Пруста, Ґілберта Райла, Джорджа Сантаяну, Жана-Поля Сартра, Ервіна Шредінґера, Лев Толстой, Ганса Файґінґера, Вівекананду, Ріхарда Ваґнера, Отто Вайнінґера, Людвіга Віттґенштайна, Цапффе
  Alma mater Геттінгенський університет і Гумбольдтський університет Берліна
  Літературний напрям Ірраціоналізм
  Зазнав впливу
 • Платон, Кант, Упанішади, Ґете
 • Відомі студенти Рудольф Штайнер
  Визначний твір
 • Світ як воля та представлення[d] і Parerga and Paralipomena[d]
 • Історичний період Філософія XIX століття
  Конфесія атеїзм
  Батько Генріх Флоріс Шопенгауер[d]
  Матір Йоганна Шопенгауер[d]
  Брати, сестри Адель Шопенгауер[d]
  Автограф Arthur Schopenhauer Signature.svg

  Артур Шопенгауер у Вікісховищі?
  Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

  А́ртур Шопенга́уер (нім. Arthur Schopenhauer; *22 лютого 1788, Данциг — †21 вересня 1860, Франкфурт-на-Майні) — німецький філософ, відомий уявленням світу як волі і песимізмом.

  Портрет 29-річного Артура Шопенгауера кисті Л. Стерна

  Біографія[ред. | ред. код]

  Артур Шопенгауер народився у родині данцизького банкіра у 1788 році. Його мати — письменниця Йоганна Шопенгауер після смерті чоловіка переселилася у Веймар. Глибоко вражений смертю батька, майбутній філософ певний час займався комерційною діяльністю, яка була йому глибоко огидною.

  Вже в юності в його характері виявляються задатки песимізму, які наклали відбиток на його життя та життєву рефлексію.

  Улюбленою книгою Шопенгауера були Упанішади.

  Шопенгауер боявся людей. Спав зі зброєю під подушкою. Обожнював свого песика Атму. Після смерті домашнього улюбленця господар спорудив йому пам'ятник.

  Коли Артуру виповнився 21 рік, він вступив до Геттінгенського університету, на медичний факультет, а під впливом Г. Е. Шульца зацікавився філософією. У 1811 році він переселився до Берліна, де в той час був дуже уславлений Фіхте. Через два роки Шопенгауер випустив свою першу роботу: «Про чотириякісний корінь достатньої основи». Навесні 1814 року переселився до Дрездена, де написав головну свою працю «Світ як воля і уявлення» (1818).

  З 1820 по 1831 рр. Шопенгауер працював у Берліні приват-доцентом. Тут проявилися характер філософа і його безкомпромісність у поглядах на філософію — викладаючи, він спеціально ставив свої лекції в розкладі на години, коли читав Геґель. Студенти переважно віддавали перевагу останньому (вчення Геґеля тоді саме стало «ядром» європейської філософії). Шопенгауер не на жарт гнівався і не приховував свого презирства до Геґеля, називаючи його вчення вершиною тупості і недалекоглядності (втім, в тому ж дусі він висловлювався про всі тогочасні течії у філософії, називаючи свою філософію єдино правильною). Згодом філософ відмовився від викладацької діяльності й решту життя провів у Франкфурті-на-Майні, де помер у 1860 р.. Перед смертю Шопенгауера запитали, де він бажає бути похованим. На що філософ відповів: «Немає значення: все одно мене знайдуть».

  Вчення Шопенгауера[ред. | ред. код]

  Вчення Шопенгауера — об'єктивний ідеалізм у поєднанні з ідеалізмом суб'єктивним. Специфічною особливістю його вчення є волюнтаризм. Шопенгауер слідом за Кантом розрізняє «річ в собі» та «явища». «Річ в собі», на його думку, піддається пізнанню, це не що інше, як «воля». «Воля» є абсолютною першоосновою будь-якого буття, вона породжує явища або уявлення.

  Вчення про свободу і необхідність. Як річ у собі, воля завжди абсолютно вільна. Навпаки, вся сукупність явищ природи, підкоряється закону достатньої причини і існує, тобто є необхідною. Людина теж явище, тому її дії в емпіричному світі необхідні. Це означає, що всі акти волі визначаються мотивами, незалежними від суб'єкта. Характер кожної людини фатально реагує на всі мотиви та спонукання, виключаючи будь-які довільні дії. Людина — раб свого характеру.

  Песимізм Шопенгауера. Людське життя неодмінно протікає між бажанням і задоволенням. Бажання за своєю природою — страждання, задоволення страждання швидко переповнює людину, ціль видається примарною, володіння нею втрачає привабливість. Як тільки потреба задоволена, в життя приходять перенасичення і нудьга, які залишають відбиток відчаю навіть на забезпечених і щасливих. Те, що називають щастям, завжди негативна характеристика і зводиться лише до позбавлення страждання. Але далі або нове страждання, або нудьга. Страждання притаманне життю, і від випадку залежить усунення не страждання, а лише його конкретної форми.

  Див. також[ред. | ред. код]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

  Джерела[ред. | ред. код]

  Література[ред. | ред. код]

  • Ю. Осокіна. Шопенгауер Артур // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.786 ISBN 978-966-611-818-2
  • Філософія Артура Шопенгауера та сучасність: кол. моногр. / за ред. Анатолія Карася. — Львів: ЛНУ імені Івана Франка, 2012. –164 с.

  Тексти[ред. | ред. код]