Сорокопуд червоноголовий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сорокопуд червоноголовий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Сорокопудові (Laniidae)
Рід: Сорокопуд (Lanius)
Вид: Сорокопуд червоноголовий
Lanius senator
Linnaeus, 1758
Ареал виду      Гніздування      Зимування
Ареал виду      Гніздування      Зимування
Посилання
Вікісховище: Lanius senator
Віківиди: Lanius senator
МСОП: 22705095
Fossilworks: 369529

Сорокопуд червоноголовий[1] (Lanius senator) — птах родини Сорокопудові (Laniidae) ряду Горобцеподібні (Passeriformes), один з 5 видів роду у фауні Украни. В Україні рідкісний пролітний птах, можливе гніздування.

Опис[ред. | ред. код]

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Завбільшки з сорокопуда тернового. Характеризується строкатим забарвленням. У дорослого самця лоб і смуги, які проходять через очі, чорні; верх голови і задня частина шиї насичено руді; спина і верх крил чорні; поперек сірий; плечові пера і надхвістя білі; низ білий, з кремовим відтінком; махові пера чорні, першорядні — з білою основою; хвіст чорний, крайні стернові пера з білим кольором; дзьоб і ноги чорні. У дорослої самки верх голови і задня частина шиї світліші; спина і верх крил бурувато-чорні; лоб і вуздечка вохристо-білі. У молодого птаха оперення верху світло-буре, з темною хвилястою смугастістю; низ білуватий, з хвилеподібною темною строкатістю на горлі, волі і боках тулуба. Довжина тіла — близько 17 см, маса тіла — 23–52 г[2].

Голос[ред. | ред. код]

Пісня — тріскотливе щебетання; часто подає різкий крик «цкеррр-цкерр». Пісня включає також голоси інших птахів, які він включає до власної.

Систематика[ред. | ред. код]

В межах виду виділяють 4 підвиди:

 • L. senator senator
 • L. senator rutilans
 • L. senator badius
 • L. senator niloticus

Ареал виду та його поширення в Україні[ред. | ред. код]

Ареал: гніздування — померанчевий, блакитний —зимівля

Гніздовий ареал охоплює Південну Європу, Північну Африку, Південно-Західну Азію. Зимує у тропічній Африці. В Україні проходить північно-східна межа ареалу. В останні 30 років вид реєстрували, головним чином, в Азово-Чорноморському регіоні від Дунаю на заході до східних кордонів Донецької області, на північ до м. Луганська як залітний. Спорадичне гніздування можливе в Криму.

Чисельність і причини її зміни[ред. | ред. код]

У Європі популяція протягом ХХ ст. скорочувалася. Нині вона оцінюється у 480−1200 тис. гніздових пар. Європейська популяція нараховує 50-74% від загальної чисельності виду, тому дуже попередня оцінка загальної чисельності популяції становить 1950-7200 тис. особин, хоча необхідне подальше уточнення цієї чисельності.[3] В Україні рідкісний птах: численність під час весняної міграції може досягати, ймовірно, 30–50 птахів, восени максимально зареєстровано 21 ос. (2001 р.). В останні три десятиліття більшість птахів спостерігали в Криму та південних областях України. Оскільки в Україні знаходиться край ареалу виду і він з'являється лише періодично, то причини щорічних коливань чисельності поки що не відомі.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Яйця сорокопуда червоноголового

Перелітний птах. В Україні під час весняної міграції більшість птахів зареєстровано у період з 20 квітня до середини травня. Поодинокі особини та окремі пари трапляються до кінця травня. Можливо, після короткого перебування на півдні України більша частина птахів здійснює зворотну міграцію на Балкани чи в Малу Азію. Осіння міграція починається з кінця липня. Сорокопуд червонолобий тримається у відкритих ландшафтах з чагарниковими заростями та поодинокими деревами, на галявинах і узліссях. Відкладає 4−6 блідо-зелених з темними плямами яєць. Біологія розмноження в Україні не вивчена. Живиться комахами, дрібними ссавцями (землерийками), нападає на дрібних птахів.

Охорона[ред. | ред. код]

Включено до Бернської конвенції (Додаток ІІ), до Червоної книги України (1994, 2009) (статус — рідкісний).

Див. також[ред. | ред. код]

 • 8603 Сенатор — астероїд, названий на честь цього виду птахів[4].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
 2. Tony Harris; Kim Franklin (2000). Shrikes and Bush-Shrikes. Helm. ISBN 978-0-7136-3861-5.
 3. BirdLife International (2011) Species factsheet: Lanius senator. Downloaded from http://www.birdlife.org on 23/01/2011.
 4. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред. | ред. код]

 • Сорокопуд червоноголовий в Червоній книзі України
 • Кінда В. В. Сорокопуд червоноголовий // Червона книга України. Тваринний світ / під ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 476.
 • Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-Х.

{{Taxonbar|from=Q235052}