Сипуха крапчаста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Сипуха)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сипуха
Сипуха Крик сипухи, записаний в Уельсі
Сипуха
Крик сипухи, записаний в Уельсі
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Підклас: Neornithes
Інфраклас: Кілегруді (Neognathae)
Надряд: Neoaves
Ряд: Совоподібні (Strigiformes)
Родина: Сипухові (Tytonidae)
Підродина: Tytoninae
Рід: Сипуха (Tyto)
Вид: Сипуха
Tyto alba
(Scopoli, 1769)
Поширення сипухи у світі
Поширення сипухи у світі
Синоніми
Lechusa stirtoni Miller, 1956

Strix alba Scopoli, 1769
Strix pratincola Bonaparte, 1838
Tyto delicatula Gould, 1837

Посилання
Вікісховище: Tyto alba
Віківиди: Tyto alba
ITIS: 177851
МСОП: 22688504
NCBI: 56313
Fossilworks: 94500

Сипуха крапчаста[1] (Tyto alba) — вид птахів родини сипухових, ряду совоподібних. Довжина 33 — 39 см, вага 241 — 355 г. В Україні гніздовий птах Закарпаття і західної та центральної частини Лісостепу. Корисний птах (живиться мишовидними гризунами). Занесений до Червоної книги України.

Таксономічна належність

[ред. | ред. код]

Ряд Совоподібні — Strigiformes, родина Сипухові — Tytonidae. Один з 9-ти видів роду, єдиний вид роду і родини у фауні України, представлений підвидом T. a. guttata.

Ареал виду та поширення в Україні

[ред. | ред. код]

Має широкий гніздовий ареал: Америка, Передня, Південна і Південно-Східна Азія, Африка, Австралія та острови Океанії. У Європі від Атлантики до центральних областей України. Зареєстрований на гніздуванні в західних і центральних областях України, а також на півночі Одещини. У негніздовий період може з'являтися в інших районах України.

Чисельність і причини її зміни

[ред. | ред. код]

Європейська популяція налічує 110–220 тис. пар[2]. В Україні чисельність дуже низька і, ймовірно, далі знижується. Орієнтовно гніздиться до 30 пар. У більшості країн відзначено тенденцію до зменшення чисельності, що обумовлено зменшенням кількості придатних для гніздування місць, загибеллю птахів у суворі багатосніжні зими, збідненням кормової бази, застосуванням отрутохімікатів у сільському господарстві, загибеллю на дорогах.

Особливості біології та наукове значення

[ред. | ред. код]

В межах України переважно осілий; зареєстровані кочівлі на значні відстані: у м. Ніжині Чернігівської області виявлена особина, закільцьована в Німеччині. Гніздиться в населених пунктах у будівлях і в дуплах дерев. Шлюбний період починається в березні. Кладка (4-8 яєць) з'являється в кінці квітня, термін насиджування — 30-34 дні. Молодь залишає гніздо на 35-45-й день після вилуплення.

У роки спалаху чисельності мишоподібних гризунів може мати два репродуктивних цикли. Живиться переважно дрібними ссавцями, птахами та земноводними, значно рідше комахами та павуками.

Сипухи кричать, а не пугукають. Цей звук належить іншим совам[3].

Морфологічні ознаки

[ред. | ред. код]

Довжина тіла — 33-38 см, розмах крил — 85-93 см, маса тіла — близько 300 г. У T. a. guttata забарвлення верху сірувате, низу — іржасте, темні плями виражені та численні. Хвіст рудий. Дзьоб жовтуватий. Райдужна оболонка ока чорна.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони

[ред. | ред. код]

Внесено у Додаток II Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни та флори (CITES), перелік Бернської конвенції (Додаток II). Занесений до Червоної книги України (1994, 2009).

Охороні сприятиме виявлення та збереження місць гніздування, збільшення чисельності можливе завдяки встановленню штучних гніздівель у місцях оселення виду.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]
  • 8768 Барновл — астероїд, названий на честь цього виду (англійська назва птаха Barn Owl).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).
  3. Сипуха (рідкісні звуки птахів) [Tyto alba / Barn owl / Обыкновенная сипуха] - співи птахів (укр.), процитовано 30 жовтня 2019

Література

[ред. | ред. код]