Баранець великий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баранець великий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Сивкоподібні (Charadriiformes)
Родина: Баранцеві (Scolopacidae)
Рід: Баранець (Gallinago)
Вид: Баранець великий
Gallinago media
(Latham, 1787)
Ареал G. media      гніздування     зимування
Ареал G. media      гніздування     зимування
Синоніми
Capella media
Посилання
Вікісховище: Category: Gallinago media
Віківиди: Gallinago media
EOL: 45513587
ITIS: 176704
NCBI: 114734
Fossilworks: 368017
Gallinago media

Баранець великий[1], ду́пель (від нім. Doppelschnepfe — «подвійний баранець»), зах. ду́бельт[2][3] (Gallinago media) — невеликий прибережний птах родини баранцевих. Монотипний вид; один з 2-х видів роду у фауні України. В Україні гніздовий перелітний птах.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Кулик середніх розмірів, дуже подібний до баранця звичайного, від якого відрізняється більшими розмірами та особливостями забарвлення. Верх бурий з вохристими смугами і темно-бурими плямами; голова зверху чорно-бура з поздовжньою вохристою смугою через тім'я; низ жовтуватий з темно-бурими поперечними ламаними смугами; махові пера темно-бурі, другорядні − з вохристою вузькою верхівкою; середні стернові пера руді з чорними смугами, три крайні пари − білі з чорними поперечними смужками біля основи; дзьоб темно-бурий, біля основи світліший; ноги зеленкувато-сірі. Маса тіла — 180—250 г, довжина тіла — 27—29 см, розмах крил — 42—46 см.

Ареал виду та його поширення в Україні[ред. | ред. код]

Гніздовий ареал охоплює Євразію від Скандинавії до долини Єнісею на сході. Зимує переважно у східній і південно-східній Африці, а також в Палестині та Месопотамії. В Україні за останні 100 років ареал відсунувся далеко на північ. Вид перестав гніздитися в Харківській, Полтавській, Львівській, Тернопільській та Вінницькій областях. Зараз майже вся популяція сконцентрована на Поліссі в долинах річок Дніпро, Десна та Прип'ять. Достовірно гніздиться в Київській, Чернігівській, Сумській, Житомирській, Волинській та Рівненській областях.

Чисельність і причини її зміни[ред. | ред. код]

Чисельність статевозрілих особин оцінюється у 13—25 тис. особин у Скандинавії та 450 тис.—1 млн особин у Західному Сибіру та Північно-Східній Європі[4]. Загальна чисельність в Україні становить 500—700 пар. Найбільша щільність у 4–6 гнізд на км² зафіксована у заплаві середньої течії Десни у Сумській області. На окремих токах кількість самців тут доходить до 25—30 ос. Причинами зміни чисельності є деградація місць мешкання, осушувальна меліорація, створення водосховищ, браконьєрство, надмірне сінокосіння та випасання худоби.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Перелітний птах. Прилітає з початку квітня до початку травня. Оселяється на вологих заболочених заплавних луках та на верхових болотах. Перед початком гніздування відбувається групове або одиничне токування самців. Відкладання яєць триває з початку травня до початку червня в залежності від строків весняної повені. У повній кладці 4 яйця. Насиджування триває 22—27 днів. Осіння міграція відбувається з початку серпня до середини жовтня. Живиться наземними комахами, личинками комах, що живуть у ґрунті, дощовими черв'яками.

Охорона[ред. | ред. код]

Занесений до Червоної книги МСОП (2000), Боннської (Додатки І та ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій, угоди AEWA. Включений до Червоної книги України (1994, 2009) (статус — зникаючий). В Україні охороняється на об'єктах природно-заповідного фонду лісової зони (Рівненському природному заповіднику, Деснянсько-Старогутському НПП, РЛП «Міжріченський» тощо).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Дубельт // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  3. Дубельт // Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод. і допов.) / уклад. і гол. ред. В. Т. Бусел. — 5-те вид. — К. ; Ірпінь : Перун, 2005. — ISBN 966-569-013-2.
  4. BirdLife International (2010) Species factsheet: Gallinago media. Downloaded from http://www.birdlife.org on 05/01/2011.(англ.)

Література[ред. | ред. код]

  • Фауна України. Т. 4. Птахи: Загальна характеристика птахів. Курині. Голуби. Рябки. Пастушки. Журавлі. Дрофи. Кулики. Мартини / Кістяківський О. Б.  — К.  :  Вид-во АН УРСР, 1957. — 432 с.
  • Гаврись Г. Г. Баранець великий // Червона книга України. Тваринний світ / під ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 453.
  • Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.