Журавель сірий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Журавель сірий

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Надряд: Кілегруді (Neognathae)
Ряд: Журавлеподібні (Gruiformes)
Родина: Журавлеві (Gruidae)
Рід: Журавель (Grus)
Вид: Журавель сірий
Grus grus
Linnaeus, 1758
Ареал журавля сірого:    Місця гніздування    Місця зимування
Ареал журавля сірого:
   Місця гніздування
   Місця зимування
Посилання
Вікісховище: Grus grus
Віківиди: Grus grus
EOL: 45510673
ITIS: 176183
МСОП: 22692146
NCBI: 40816
Fossilworks: 105610

Журавель сірий[1] (Grus grus) — великий птах, що мешкає в Європі і Азії, третій за чисельністю вид родини журавлевих. Один з 10 видів роду, один з 2 видів роду у фауні України, представлений номінативним підвидом.

Яйце сірого журавля.
Маленька зграя журавлів в Істаді 2022.

Поширення

[ред. | ред. код]

На території України гніздиться на Поліссі, іноді в заболочених долинах річок Лівобережного Лісостепу. Під час сезонних міграцій зустрічається по всій території, концентрується у Присивашші, де зареєстровано поодинокі гнізда. В минулому ареал виду охоплював весь помірний пояс Євразії. Тепер європейська частина ареалу дуже скоротилася (поширений головним чином на Скандинавському півострові). Зимує у Північній Африці, Західній та Південній Азії.

Чисельність та причини її зміни

[ред. | ред. код]

Чисельність в Європі оцінена в 74—110 тис. пар[2].

В Україні гніздиться імовірно, від 500—600 до 700—850 пар. На початку 60-х рр. 20 ст. 400—450 пар гніздилося на Поліссі та 50-60 пар — на Лівобережжі. Причинами зміни чисельності є скорочення площі боліт внаслідок осушування. Посилення фактора непокоєння та винищування птахів людиною. Використання пестицидів.

Особливості біології

[ред. | ред. код]
Голос журавля сірого

Місця перебування: Важкоприступні, частіше лісові, болота в долинах річок та навколо великих озер; у Присивашші — солонцюватий приморський степ. Перелітний птах. Весняний проліт відбувається у березні — на початку травня. В місцях гніздування з'являється наприкінці березня — в 1-й половині квітня. Моногам, пари постійні. Гнізда (із стебел, листя, шматочків торфу, моху) влаштовує на сухому місці серед болота (на купині або дернині), частіше на межі лісу і болота. У кладці 1-З яйця (квітень). Насиджують (після відкладання першого яйця) самка і самець (28-31 день). Пташенята піднімаються на крило у 65-70-денному віці (остання декада липня — 1-а пол серпня) Статевозрілим стає на 4-6-му році життя Відліт і осінній проліт триває з 2-ї декади вересня до середини жовтня. Живиться переважно рослинною їжею (зелені частини рослин, насіння злаків, ягоди брусниці, журавлини); поїдає також комах, молюсків, червів, дрібних хребетних, яйця птахів тощо.

Охорона

[ред. | ред. код]

Охороняється Боннською та Бернською конвенціями, угодою AEWA. Включено до Червоної книги України (1994, 2009). В Україні охороняється в Поліському природному заповіднику, де гніздиться близько 20 пар. Треба створити заповідні ділянки в околицях с Перебродів Дубровицького р-ну Рівненської обл., у Петрівському лісництві Ізюмського лісгоспу Харківської області, у долині р. Самари (Дніпропетровська обл.) та сезонні заказники на ділянках боліт, де гніздиться журавель сірий.

Див. також

[ред. | ред. код]
  • 8761 Крейн — астероїд, названий на честь цього виду птахів.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Фауна Украины. Т. 4. Птахи. Загальна характеристика птахів. Курині. Голуби. Рябки. Пастушки. Журавлі. Дрофи. Кулики. Мартини / О. Б. Кістяківський. — К : Вид-во АН УРСР, 1957. — 432 с.
  • Птицы СССР. Курообразные, Журавлеобразные / В.Д. Ильичев, В.Е. Флинт. — Л : Наука, 1987. — 528 с.