Підорлик великий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Великий підорлик
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Яструбоподібні (Accipitriformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Рід: Підорлик (Clanga)
Вид:
Великий підорлик (C. clanga)
Біноміальна назва
Clanga clanga
Ареал:
   гніздування
   зимівля

Підорлик великий[1] (Clanga clanga) — великий хижий птах, як і решта орлів належить до родини яструбових (Accipitridae). Українська народна назва — орел-скигляк[2][3]. В Україні гніздовий перелітний птах.

Морфологічні ознаки

[ред. | ред. код]

Великий підорлик має довжину тіла 65-73 см і масу тіла 1,6 — 3,2 кг. Статевий диморфізм виражений слабо, самки дещо більші за самців. Великий підорлик дещо більше і темніше за свого найближчого родича — малого підорлика, але в польових умовах ці види практично невідрізнимі. Оперення дорослих птахів (від трьох років і старше) однотонне, темно-буре, потилиця і підхвостя забарвлені декілька світліше. Махове пір'я крил чорнувате з світлими основаннями внутрішніх опахал; махове хвоста — темно-буре, іноді з чорнуватим поперечним малюнком. Дзьоб і кігті чорні. Восковиця і ноги жовті. Ноги оперені до самих пальців.

Зрідка зустрічаються світла морфа, у цих особин основний бурий колір замінений вохристий жовтуватим. У молодих особин оперення з світлими краплеподібними плямами на верхній стороні тіла, зустрічається також світла варіація з переважанням вохристо-золотистого тону. У проміжних нарядах поступово зменшується домішка вохристих плям.

Розповсюдження

[ред. | ред. код]

Великий підорлик — мігруючий птах, що гніздиться в помірній смузі Євразії, від Східної Європі до Монголії і Китаю. Зимує в Індії, Ірані та Індокитаї. В Україні сучасний ареал охоплює північно-західні, північні та, можливо, північно-східні області. У зимовий період зрідка трапляється в Азово-Чорноморському регіоні. З середини ХХ ст. ареал зменшився, відступив на північ.

Чисельність і причини її зміни

[ред. | ред. код]

На 1997 р. чисельність гніздового угруповання виду в Україні оцінено в 40—60 пар, на 2004 р. — у 20—30 пар. Такий стан української популяції визначений при проведенні широких обстежень районів, де була ймовірною присутність виду. Сучасна чисельність цього підорлика в Україні, ймовірно, становить 10—20 пар.

В європейській гніздовій популяції у 2004 р. налічували 810—1100 пар[4].

Основні причини зміни чисельності: знищення ділянок заплавного стиглого лісу біля великих водойм, меліорація, ведення лісорозробок біля гнізд птахів, відстріл мисливцями, а також, в останній час, техногенний вплив в результаті повномасштабного вторгнення Росії на територію України[5][6].

Спосіб життя

[ред. | ред. код]

Великий підорлик мешкає в мішаних лісах та біля заплавних лук, боліт, річок і озер. Саме ці місця є для нього відмінними мисливськими угіддями. Цей орел частіше населяє низовинні райони, але інколи зустрічається на висоті до 1000 м. Полюючи, підорлик ширяє на великій висоті або розшукує здобич на землі.

Живлення

[ред. | ред. код]

Їжею підорликам служать гризуни, (переважно водяні полівки), плазуни, земноводні і дрібні птахи.

Розмноження

[ред. | ред. код]
яйце Clanga clanga - Тулузький музей

Гніздиться великий підорлик на деревах. Одне гніздо часто використовується цими птахами кілька разів. У травні самка відкладає 1-3, але частіше 2 строкатих яйця. Перше і друге яйце відкладаються неодночасно, але висиджування починається з першого яйця. Пташенята вилуплюються через 40 днів висиджування. Молодше пташеня, що вилупилося з яйця, відкладеного другим, піддається гонінням старшого і, як правило, гине в перші два тижні життя. У віці 8-9 тижнів пташенята великого підорлика встають на крило, і, в залежності від місця гніздування, у вересні або жовтні підорлики відлітають на зимівлю.

Охорона

[ред. | ред. код]

Охороняється Конвенцією з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннською (Додаток І) та Бернською (Додаток ІІ) конвенціями. Внесений до Червоної книги України (1994, 2009) (статус − рідкісний).

Можливе розведення цього птаха в неволі — цей птах утримують в багатьох зоопарках.

Див. також

[ред. | ред. код]
 • 8979 Кланґа — астероїд, названий на честь цього виду птахів.

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
 2. Наказ Міністерства екології та природних ресурсів України № 67 від 16.02.2005. Архів оригіналу за 21 жовтня 2016. Процитовано 20 жовтня 2016.
 3. О. Степаненко. У міжнародному розшуку перебував… орел // Екологічно-гуманітарне об'єднання «Зелений Світ». Архів оригіналу за 21 жовтня 2016. Процитовано 20 жовтня 2016.
 4. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12)
 5. Eagles shifting flight paths to avoid Ukraine conflict, scientists find. // By Nicola Davis, Science correspondent. Mon 20 May 2024, 17.48 CEST
 6. Небо над Україною під забороною: орли змінили свій маршрут, щоб уникнути війни. // Автор: Тая Кітова. 21.05.2024, 08:56

Література

[ред. | ред. код]
 • Домашевський С. В. Підорлик великий // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К. : Глобалконсалтинг, 2009. — С. 428. — ISBN 978-966-7059-0-7.
 • Зубаровський В. М. Фауна України. 5. Птахи. Вип. 2. Хижі птахи. — К. : Наукова думка, 1977. — 322 с.
 • Бокотей А. А., Соколов Н. Ю. Історія визначення скигляків ДПМ НАН України у Львові // Беркут. 1994. № 3 (2)
 • Страутман Ф. И. Птицы западных областей УССР. — Львов: Изд-во Львов. ун-та, 1963.
 • Жизнь животных / Под ред. В.Д. Ильичева, А.В. Михеева. — М. : Просвещение, 1986. — 527 с.

Посилання

[ред. | ред. код]