Шуліка чорний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шуліка чорний
Milvus migrans head.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Соколоподібні (Falconiformes)
Родина: Яструбові (Accipitridae)
Рід: Шуліка (Milvus)
Вид: Шуліка чорний
Біноміальна назва
Milvus migrans
Boddaert, 1783
Ареал шуліки чорного:Оранжевий - тільки вліткуЗелений - весь рікБлакитний - тільки взимку
Ареал шуліки чорного:
Оранжевий - тільки влітку
Зелений - весь рік
Блакитний - тільки взимку
Підвиди
  • M. m. lineatus
  • M. m. aegyptius
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category:Milvus migrans
ITIS logo.jpg ITIS: 175469
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 52810
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Milvus migrans

Шуліка чорний (Milvus migrans) — вид хижих птахів родини яструбових. Один з 2-х видів роду, який об'єднує 6 підвидів. В Україні трапляється номінативний підвид — M. migrans migrans.

Опис[ред.ред. код]

Загальна довжина 50-60 см, маса 800—1100 г, довжина крила 41-51 см, розмах крил 140—155 см. Самки небагато більші за самців. Забарвлення дорослих птахів (дворічних і старше): спинна сторона темно-бура; тім'я іноді білувате з чорнуватими наствольними відмітинами; першорядні махові темно-бурі з світлими підставами внутрішніх опахал, рульові бурі з темним поперечним малюнком; черевна сторона бура, часто з рудуватим відтінком. Дзьоб і ноги жовті. Райдужка блідо-бура або жовто-бура. Голос — мелодійна трель «юрль-ююррль-ююрррль» і часте «кі-кі-кі».

Поширення[ред.ред. код]

Поширений в Африці (окрім Сахари) і на Мадагаскарі, в помірній і південній смузі Азії і Європи, на деяких островах, зокрема на Филіппінських, Сулавесі, Новій Гвінеї; у Північній Австралії. У Палеарктиці це перелітний птах, в інших частинах області гніздування — осілий. Підвид, особини якого поширені в Україні, трапляється в Європі, на Кавказі, у Малій Азії, Південно-західній Африці. В Україні гніздиться практично на всій території, за винятком Криму та високогірних районів Карпат.

Чисельність і причини її зміни[ред.ред. код]

Чисельність в Європі нараховує 64—100 тис. пар, що становить 5—24% світової популяції [1]. В Україні гніздиться близько 2 тис. ос. Протягом останніх 30 років чисельність популяції скоротилась у 3–5 разів. Якщо на початку 1970-х рр. у південному кутку лісового масиву, який знаходиться в межиріччі Дніпра та Десни, гніздилося близько 15 пар, то зараз — всього 2–3 пари. Найзначніший фактор, який призвів до скорочення чисельності, — відстріл птахів під час полювання на пернату дичину. Постійний негативний вплив відбувся внаслідок сильного рекреаційного навантаження на біотопи, де гніздяться ці птахи. Проте, зараз не відома головна причина такого різкого скорочення чисельності виду, в тому числі й української популяції. Але за спостереженнями МіжнародноЇ Ассоціації Орнітологів (Євро-Азійського Департаменту) починаючи з червня 2015 року спостерігається тенденція до повільного збільшення цієї популяції на теріторіі Київської області - зокрема в районі Лисої гори - де створені унікальні заповідні умови для перелітних птахів, зокрема і Шуліки Чорної.

Спосіб життя[ред.ред. код]

Яйця чорного шуліки

Перелітний птах. Весною з'являється досить рано — у кінці березня або першій половині квітня. Місця існування — різні типи лісів, зазвичай поблизу водойм. Шуліки моногами, зазвичай, самі будують гнізда, які влаштовують на деревах. У кладці, яку насиджують близько 38 днів, буває 2–3 яйця. Осіння міграція починається в серпні і до кінця вересня практично закінчується. Птахи переміщуються в бік Балканського півострова, де проходить один з головних міграційних шляхів цього виду в Європі. Міграція відбувається в денні години, з використанням терміків; летять птахи поодинці, парами та невеличкими групами. На головних шляхах перельоту (наприклад, в районі Босфору) можна спостерігати групи, в яких нараховують кілька сотень птахів. Живиться головним чином падаллю, в основному рибою, та іншими відходами. Здобич також складають ссавці, птахи, плазуни, жаби, жива риба, комахи, молюски, ракоподібні і черви.

Охорона[ред.ред. код]

Включено до Переліку видів птахів особливої Європейської уваги (Категорія 3. Статус «Уразливий»), включено до Червоної книги України (2009) (статус — вразливий). Включено до Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій. В Україні охороняється у лісових заповідниках та національних парках. Для ефективнішої охорони необхідно зберігати місця, де ці птахи трапляються, та проводити природоохоронну пропаганду серед населення, зокрема по збереженню гнізд хижих птахів, та роз'яснювати їх значення в природі.

Примітки[ред.ред. код]

  1. BirdLife International. Birds in Europe: population estimates, trends and conservation status. — Cambridge, UK: BirdLife International, 2004. — 374 pp. (BirdLife Conservation Series No. 12).

Посилання[ред.ред. код]

  • Полуда А.М. Шуліка чорний // Червона книга України. Тваринний світ / За ред. І. А. Акімова. — К.: Глобалконсалтинг, 2009. — С. 419. — ISBN 978-966-7059-0-7.
  • Жизнь животных / Под ред. В.Д. Ильичева, А.В. Михеева. — М.: Просвещение, 1986. — 527 с.

Література[ред.ред. код]