Савка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Савка
Самець
Самець
Самиця
Самиця
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Рід: Савка (Oxyura)
Вид: Савка
Біноміальна назва
Oxyura leucocephala
(Scopoli, 1769)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Oxyura leucocephala
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Oxyura leucocephala
EOL logo.jpg EOL: 1048492
ITIS logo.jpg ITIS: 175179
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 90703

Са́вка (Oxyura leucocephala) — водоплавний птах родини качкових (Anatidae). Один з 7-ми видів роду; єдиний вид роду у фауні України. В Україні — залітний птах.

Морфологічні ознаки[ред.ред. код]

Довжина тіла близько 55 см, вага 720–900 г. Гарно плаває та пірнає.

Ареал виду та поширення в Україні[ред.ред. код]

Савка поширена в степовій зоні Європи, Азії, а також у північно-західній Африці. Зимує на водоймах Північно-західної Європи, Північної Африки та Західної Азії. В Україні межі ареалу не встановлено. Найчастіше виявляли у Криму (Сиваш), південній частині Запорізької області, рідше — у Дніпропетровській, Полтавській, Харківській, Закарпатській і Волинській областях. У першій половині ХХ ст. гніздився у плавнях Дніпра (між Запоріжжям і Нікополем). Поодинокі особини та невеличкі зграї зимують у Азово-Чорноморському регіоні. Так, савку, чисельністю 30 особин, зареєстрували експерти Українського товариства охорони птахів на озері Ярилгач (Західний Крим) під час міжнародних синхронних обліків гусеподібних, що проходили 2 — 3 лютого 2013 року на півдні України, у Болгарії та Румунії[1].

Чисельність і причини її зміни[ред.ред. код]

Світова популяція на початку ХХ ст. становила біля 100 тис. ос., зараз скоротилась до 15 тис., але останнім часом чисельності стабілізувалася і навіть зростає. В Україні, можливо, окремі пари зрідка гніздяться на малих річках Північного Приазов'я. Причини зміни чисельності: зменшення площ, придатних для гніздування через зарегулювання стока річок, меліоративні роботи, незаконне полювання, загибель у сітках при промисловому вилові риби. Критичною загрозою для савки у Європі вважається гібридизація з американською савкою Oxyura jamaicensis. Останній вид був акліматизовний в Великобританії, звідки поширився в інші європейські країни.

Особливості біології[ред.ред. код]

Тримається на великих прісних та солонуватих водоймах з заростями очерету і плесами, морських затоках, лиманах. Гнізда влаштовує на сплавинах очерету на віддалі 0,15—5 м від плеса, звичайно поруч з колоніями мартинів і крячків чорних. Самка відкладає 4-7 яєць. Пташенята виводкового типу, вилуплюються у червні, стають на крило у серпні. Савка живиться насінням та вегетативними частинами водяних рослин, личинками комах, молюсками та ракоподібними.

Охорона[ред.ред. код]

Знаходиться під охороною Конвенції з міжнародної торгівлі вимираючими видами дикої фауни і флори (CITES) (Додаток ІІ), Боннської (Додаток І) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій, угоди AEWA. Включено до Європейського червоного переліку, у Додаток І Директиви Ради Європи про охорону диких птахів; Червоної книги України (1994, 2009) (статус — рідкісний). В Україні охороняється разом з іншими водоплавними птахами у заповідниках, національних природних парках та заказниках загальнодержавного значення на Азово-Чорноморському узбережжі.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Фауна Украины. Т. 5. Птицы. Вып. 3. Гусеобразные / Лысенко В. И. — К.: Наукова думка, 1991. — 208 с.