Інцидент у Керченській протоці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бій біля Керченської протоки
Російсько-українська війна

Буксир «Яни Калу» атакований російським сторожовим кораблем «Дон»
Координати: 44°51′ пн. ш. 36°23′ сх. д. / 44.850° пн. ш. 36.383° сх. д. / 44.850; 36.383
Дата: 25 листопада 2018
Місце: Керченська протока
Результат:
Сторони
Україна Росія
Командувачі
Петро Порошенко
віце-адмірал Ігор Воронченко
Володимир Путін
віце-адмірал Олександр Мойсеєв
Військові формування
ВМС України ЧФ РФ
Берегова охорона Прикордонної служби
Військові сили
Втрати
6 поранених ПСКР «Дон» — пошкоджено

Бій біля Керченської протоки — акт збройної агресії здійснений проти кораблів ВМС України силами ВМФ Росії та БО ПС ФСБ Росії.

Хронологія подій

25 листопада 2018 року кораблі українського флоту у складі двох малих броньованих артилерійських катерів «Бердянськ» і «Нікополь» та рейдового буксиру «Яни Капу» здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Маріуполь Азовського моря та зазнали агресивних дій з боку російських кораблів.

Українська сторона заздалегідь поінформовала відповідно до міжнародних норм з метою забезпечення безпеки судноплавства. Проте, всупереч Конвенції ООН з морського права та Договору між Україною та Російською Федерацією про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки, прикордонні кораблі РФ — сторожові прикордонні катери типу «Соболь», пскр «Дон», катери типу «Мангуст», мпк «Суздалец» здійснили відверто агресивні дії проти кораблів ВМС ЗС України. Прикордонний корабель «Дон» здійснив таран українського рейдового буксиру, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик. Диспетчерська служба окупантів відмовляється забезпечити право свободи судноплавства, гарантоване міжнародними угодами.[1][2]

Корабельна група ВМС ЗС України продовжує перехід до порту Маріуполь, незважаючи на на протидію РФ. Свобода судноплавства гарантована міжнародним законодавством. Дотримуючись норм міжнародного морського права малі броньовані артилерійські катери ВМС ЗС України «Бердянськ» і «Нікополь», рейдовий буксир «Яни Капу» продовжують виконання поставлених завдань у морі.

25.11.2018[3]:

  • 03:58 — малий броньований артилерійський катер Військово-Морських Сил ЗС України «Бердянськ» з метою дотримання міжнародних норм безпеки судноплавства зв'язався з береговим постом ПС ФСБ РФ, морськими портами Керч та Кавказ та повідомив про намір проходу Керченською протокою. Інформація була отримана, але відповідь не надано.
  • 04:07 — зафіксовано переговори диспетчера порту Керч «БЕРЕГ-23» з мпк ЧФ РФ «Суздалець» щодо виявлення кораблів Військово-морських сил ЗС України. У той же час, на виклики кораблів українських ВМС диспетчери портів Керч та Кавказ не відповідали. Прикордонні кораблі РФ продовжують супроводження українських військових кораблів на небезпечній відстані.
  • 05:15 — Прикордонний корабель РФ «Дон» здійснив таран українського рейдового буксиру, в результаті якого пошкоджено головний двигун корабля, обшивку та леєрне огородження, втрачено рятувальний плотик.
  • 13:12 — зафіксовано захід двох ударних вертольотів ЗС РФ Ка-52 на бойовий курс із захватом на супроводження бортовими системами управління зброєю катерів Військово-Морських Сил ЗС України.

Кораблі ВМС ЗС України вже третю годину чекають проходу Керченською протокою.

  • 13:42 — за інформацією Керчтрафікконтролю на проході мосту перекрито рух в обидві сторони в зв'язку з посадкою на мілину танкера перед мостом зі сторони Азовського моря, рух протокою закритий в обидві сторони. Варто зазначити, що дана інформація поки що не підтверджується міжнародною системою контролю судноплавства.
  • 13:50 — за київським часом Керченською протокою вільно пройшли морський тральщик ЧФ РФ «Адмірал Захарін» та 2 катера типу «Раптор» ПС ФСБ РФ. Цьому проходу не заважав танкер з виключеною AIC, яким Росія блокує Керченську протоку.[4]
  • 19:00 — після початку руху на вихід корабельної групи ВМС ЗС України з Керченської протоки російські кораблі та катери розпочали переслідування та в ультимативній формі вимагають зупинитися під загрозою застосування зброї. Також з'явилася інформація про перекидання російського спецпризу на прикордонний корабель ПС ФСБ РФ «Дон» з метою спроби абордажу.

Не зважаючи на погрози й провокації, катери українських ВМС продовжують виконання поставленого завдання.[5]

  • 20:28 — Після виходу з 12-мильної зони катери ПС ФСБ РФ відкрили вогонь по корабельній групі Військово-Морських Сил ЗС України. Пошкоджено малий броньований артилерійський катер «Бердянськ». Катер втратив хід, є поранений. Зброя застосовується на ураження.[6]
  • 21:20 — За оперативною інформацією малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ», «Нікополь» вражені вогнем противника та втратили хід. Рейдовий буксир «Яни Капу» також примушений до зупинки. Кораблі захоплені спецпризначенцями РФ. Також є інформація про двох поранених українських військових моряків.[7]
  • 22:20 — Станом на 22.20 по Нікополю дана інформація змінилася — катер заблоковно, він не ушкоджений.

Втрати сторін

В результаті бою російські війська захопили буксир та обидва броньованих катери. Шестеро українських моряків дістали поранення, двоє із них — важкі[8].

Наслідки

Після інциденту було скликане екстренне засідання Ради національної безпеки і оборони на якому було ухвалене рішення запропонувати Президенту України Петру Порошенку ввести військовий стан терміном на 60 діб[9][10]. Для запровадження військового стану в країні спікер Андрій Парубій скликав позачергове засідання Верховної Ради[11].

Реакція

  •  Україна о 12:27 МЗС оприлюднило заяву, що провокативні дії з боку РФ в Чорному та Азовському морі перейшли межу і стали вже агресивними.[12][13]

Див. також

Примітки

  1. Російський корабель таранив буксир ВМС. https://mil.in.ua/. Український мілітарний портал. 25 листопада 2018. Процитовано 25 листопада 2018.
  2. Російський корабель протаранив у морі буксир ВМСУ. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 25 листопада 2018. Процитовано 25 листопада 2018.
  3. https://navy.mil.gov.ua/prykordonni-korabli-rf-zdijsnyly-vidverto-agresyvni-diyi-proty-korabliv-vms-zs-ukrayiny/
  4. http://www.mil.gov.ua/news/2018/11/25/prikordonni-korabli-rf-zdijsnili-vidverto-agresivni-dii-proti-korabliv-vms-zs-ukraini-(onovleno)/
  5. http://www.mil.gov.ua/news/2018/11/25/prikordonni-korabli-rf-zdijsnili-vidverto-agresivni-dii-proti-korabliv-vms-zs-ukraini-(onovleno)/
  6. http://www.mil.gov.ua/news/2018/11/25/prikordonni-korabli-rf-zdijsnili-vidverto-agresivni-dii-proti-korabliv-vms-zs-ukraini-(onovleno)/
  7. https://www.facebook.com/navy.mil.gov.ua/
  8. «Росіяни захопили українські кораблі та поранили шістьох військових - ВМС України.». www.bbc.com. BBC Україна. 25 листопада 2018. Процитовано 25-11-2018.
  9. «СНБО предлагает Порошенко ввести военное положение сроком на 60 дней.». censor.net.ua (рос.). Цензор.нет. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018.
  10. «РНБО пропонує Президенту ввести воєнний стан строком на 60 діб.». www.ukrinform.ua. Укрінформ. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018.
  11. «Парубій сьогодні скликає позачергове засідання Ради.». www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 26 листопада 2018. Процитовано 26-11-2018.
  12. Заява МЗС щодо збройної провокації Росії у Чорному та Азовському морі. МЗС України. 25 листопада 2018.
  13. Заява МЗС щодо збройної провокації Росії у морі. https://www.ukrmilitary.com/. Ukrainian Military Pages. 25 листопада 2018. Процитовано 25 листопада 2018.