Тернопільський національний економічний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з ТНЕУ)
Перейти до: навігація, пошук
Тернопільський національний економічний університет
(ТНЕУ)
Герб
Юридичний факультет ТНЕУ (вул. Микулинецька, 46а.)
Юридичний факультет ТНЕУ (вул. Микулинецька, 46а.)
Девіз Nos in gradu a fronte sumus! укр. Ми на крок попереду!
Засновано 30 червня 1966
Акредитація: IV рівня
Ректор Крисоватий Андрій Ігорович
Студентів: 24000[1]
Докторів наук: 58
Професорів: 56
Веб-сайт: www.tneu.edu.ua
Юридична адреса: 46020, м. Тернопіль, вул. Львівська, 11.

Тернопільський національний економічний університет — вищий навчальний заклад України IV-го рівня акредитації в м. Тернопіль.

Історія заснування та становлення[ред.ред. код]

У 1966 році в Тернополі було відкрито відділення фінансово-економічного факультету Київського інституту народного господарства. Вже через рік на базі цього відділення почав працювати фінансово-економічний факультет. У рік заснування тут навчалися лише 73 студенти за спеціальностями «фінанси і кредит» та «бухгалтерський облік, аналіз і контроль», а викладачів було п'ять. Через дуже короткий час — із січня 1971 року — факультет перетворився на самостійний вищий навчальний заклад — Тернопільський фінансово-економічний інститут. Тоді на денній та заочній формах навчання опановували предмети понад тисячу студентів. Їхніми наставниками були вже 60 викладачів.

Першим ректором інституту став Леонід Олексійович Каніщенко. Ця людина доклала чимало зусиль, щоб у Тернополі був новий навчальний заклад. Спершу Леонід Каніщенко очолював відділення, потім факультет КІНГ, а згодом і інститут. Леонід Олексійович на сьогодні є кандидатом економічних наук, професором, заслуженим працівником Народної освіти України, дійсним членом Академії педагогічних наук України.

Тернопільський фінансово-економічний інститут швидко розвивався, досягаючи вагомих успіхів. Це особливо стосується останніх 18 років його діяльності. Нового якісного рівня інститут досяг у 1989 році, коли його перейменували на Тернопільський інститут народного господарства. Нарешті, за результатами акредитації, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 серпня 1994 року було створено Тернопільську академію народного господарства — вищий навчальний заклад освіти університетського типу. Презентація відбулася 28 жовтня 1994 року, тому цей день від того часу за рішенням Сенату і Вченої ради став Днем Академії — святом її студентів, викладачів і співробітників. Відтоді і ведеться відлік академічного статусу закладу освіти. З квітня 2005 року Академію перейменовано на Тернопільський державний економічний університет. 29 вересня 2006 року надано статус національного і, відповідно, перейменовано у Тернопільський національний економічний університет[2].

Навчальний процес в ТНЕУ[ред.ред. код]

Сьогодні[Коли?] в Університеті навчається 29404 студентів за 19 спеціальностями і 43 спеціалізаціями.

Навчально-виховний процес забезпечують 72 кафедри, на яких працює 1153 викладачі. З них: 45 — академіки, 20 — члени-кореспонденти галузевих академій наук, 69 — доктори наук, професори, 359 — кандидати, доценти.

Навчальні плани Університету інтенсивні та гнучкі. Це забезпечує фундаментальну фахову підготовку у перші роки навчання з подальшим переходом до спеціалізації за рахунок поступового перетворення базових курсів на спеціальні дисципліни.

У співпраці з провідними вищими навчальними закладами Німеччини, Великобританії, Польщі, Болгарії Університет готує фахівців відповідно до вимог Закону України «Про вищу освіту» та стандартів освіти розвинених європейських держав. Ряд дисциплін в Університеті викладають вчені країн Європи та США[Хто?].

В Університеті готують фахівців за міжнародною триступеневою системою: бакалавр, спеціаліст, магістр.

У ТНЕУ діють три спеціалізовані вчені ради із захисту кандидатських дисертацій та одна спеціалізована вчена рада із захисту докторських дисертацій.

Міжнародна співпраця[ред.ред. код]

Уже вісім років поспіль з ініціативи Університету Міністерство освіти та науки України, Центр європейських і міжнародних студій ТНЕУ, Університет ім. Й-В.Гете у Франкфурті-на-Майні (Німеччина), Університет Ліон-2 ім. Люмієра (Франція), Університет ім. Еразмуса у Роттердамі (Нідерланди) проводять у Ялті-Форосі Міжнародні конференції на тему «Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз».

Успішно проводиться навчання в Україно-Нідерландському факультеті економіки та менеджменту, Україно-Німецькому факультеті міжнародної економіки та менеджменту, які є структурними підрозділами Інституту міжнародного бізнесу та менеджменту. Не менш популярним є Україно-Польський факультет фінансів і страхування у складі Інституту фінансів. Студенти цих факультетів щорічно проходять стажування за кордоном.

Структура[ред.ред. код]

На сьогодні ТНЕУ має 15 підрозділів. Одна з філій розташована у столиці Вірменії — Єревані[3]. Філія була відкрита у 2001 р. на підставі домовленості між Міністерством освіти і науки України та Вірменії. Вона готує фахівців в основнах міжнародної економіки, банківської справи, фінансів, бухгалтерського обліку та аудиту, комп'ютерних систем і мереж.[4] Посольство України у Вірменії бере активну участь у діяльності університету.[5]

Також діє ряд віддалених структур — в Івано-Франківську, Сваляві, Калуші, Луцьку, Вінниці, Нововолинську,Самборі, у Форосі і навіть Києві. ТНЕУ забезпечує Україну спеціалістами престижних професій з фінансово-банківської діяльності, обліку і аудиту, економіки та управління, комп'ютерних технологій тощо.[6]

Тернопільський національний економічний університет став своєрідною холдинговою компанією, до якої входять інститути, створені на базі колишніх факультетів, центри магістерської та довузівської підготовки, Центр європейських і міжнародних студій, акціонерні банки, інноваційний, навчально-виробниче агропідприємство, асоціація страхових компаній, консультаційні та аудиторські фірми.

Разом з економічним факультетом Дрезденського технічного університету в Університеті відкрито програму, після завершення якої тернопільські студенти зможуть, окрім українського диплома магістра за спеціальністю «Міжнародна економіка», отримати також німецький диплом за спеціалізацією обраного економічного напрямку.

Вінницький інститут економіки — філія ТНЕУ у Вінниці. Директор — Погріщук Борис Васильович, заступник директора — Козловський Володимир Олександрович[7]. Інститут готує студентів за трьома напрямами — фінанси і кредит, облік і аудит та економіка підприємства.

Факультети і кафедри[ред.ред. код]

 • Нововолинський факультет
 • Україно-нідерландський факультет економіки та менеджменту[8]
 • Україно-німецький економічний факультет[9]
  • Кафедра міжнародного економічного партнерства
  • Кафедра міжнародних фінансів
  • Кафедра німецької мови
 • Факультет аграрної економіки і менеджменту
 • Факультет банківського бізнесу[10]
  • Кафедра банківської справи[11]
  • Кафедра банківського менеджменту та обліку[12]
  • Кафедра іноземних мов[13]
  • Кафедра документознавства, інформаційної діяльності та українознавства
 • Факультет довузівської, післядипломної та магістерської підготовки
 • Факультет економіки та управління[14]
  • Кафедра економіки підприємств і корпорацій
  • Кафедра менеджменту організацій та інноваційного підприємництва
  • Кафедра управління персоналом і регіональної економіки
 • Факультет комп'ютерних інформаційних технологій[15]
  • Кафедра економічної кібернетики та інформатики[16]
  • Кафедра міжнародної інформації[17]
 • Факультет міжнародного бізнесу та менеджменту
 • Факультет обліку і аудиту
  • Кафедра аудиту, ревізії та аналізу
  • Кафедра бухгалтерського обліку в державному секторі економіки та сфері послуг
  • Кафедра обліку у виробничій сфері
 • Факультет фінансів [18]
  • Кафедра фінансів[19]
  • Кафедра податків і фіскальної політики
  • Кафедра фінансів суб'єктів господарювання і страхування
  • Кафедра економічної теорії
 • Юридичний факультет
 • НДІ методології та освітології
 • Самбірський факультет прикладного програмного забезпечення

Періодичні видання[ред.ред. код]

У 1997 році з ініціативи Олександра Устенка було створено видавництво Тернопільської академії народного господарства «Економічна думка». Завдання — забезпечення студентів методичною літ-рою, підручниками і посібниками, випуск монографій, опублікування статей та інших наукових праць для прискорення розвитку економічної науки на етапі її становлення в умовах ринкової економіки. «Економічна думка» випускає також періодичні видання: газети «Університетська думка», наукові фахові видання «Вісник ТНЕУ», «Світ фінансів»; збірники «Економічний аналіз», «Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль», «Журнал європейської економіки», «Комп'ютинг», «Психологія і суспільство», «Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України» та ін[20].

НДІ методології та економіки вищої освіти ТНЕУ видає український теоретико-методологічний соціогуманітарний журнал «Психологія і суспільство», який виходить з 2000 року чотири рази на рік. Головний редактор журналу — Фурман Анатолій Васильович. Крім того, двічі на рік виходить методологічний альманах «Вітакультурний млин». Інститут комп'ютерних технологій ТНЕУ видає міжнародний науково-технічний журнал «Комп'ютинг», який виходить від 2002 року двічі на рік. Головний редактор — А. Саченко[21].

Також від 2002 року українською, англійською та російською мовами виходить щоквартальник Центру європейських і міжнародних студій «Журнал європейської економіки». Поширюється в Україні та за її межами, публікує проблемні статті вітчизняних і закордонних авторів. Головний редактор — Є. Савельєв[22].

Від 1998 кафедра економіки, обліку та економічного аналізу в сфері соціальної інфраструктури ТНЕУ видає збірник наукових праць «Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль». Вийшло (до 2004) 7 випусків. Науковий редактор — доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри І. Фаріон[23].

У травні 2004 року у ТНЕУ заснований науковий журнал «Світ фінансів»[24], а в жовтні цього ж року вийшов його перший номер. Журнал входить до переліку наукових фахових видань з економіки, видається 4 рази на рік. Головний редактор журналу — ректор ТНЕУ, д.е.н., проф. С. І. Юрій.

з 2000 року юридичний факультет двічі на рік накладом 300 примірників видає науковий збірник «Актуальні проблеми правознавства»[25].

Працівники[ред.ред. код]

 • Саченко Анатолій Олексійович — завідувач кафедри інформаційно-обчислювальних систем та управління (Факультет комп'ютерних інформаційних технологій).

Випускники[ред.ред. код]

Серед відомих випускників:

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Тернопільський національний економічний університет
 2. Офіційний сайт Тернопільського національного економічного університету: Сьогодення
 3. В Ереванском филиале Тернопольского университета учатся более шестисот студентов (рос.)
 4. Офіційний сайт Тернопільського національного економічного університету
 5. Офіційний сайт МЗС України
 6. Офіційний сайт ТНЕУ:Структура
 7. [1]
 8. Україно-нідерландський факультет економіки та менеджменту
 9. Україно-німецький економічний факультет
 10. Факультет банківського бізнесу
 11. [2]
 12. Кафедра банківського менеджменту та обліку
 13. Кафедра іноземних мов
 14. Факультет економіки та управління
 15. Факультет комп'ютерних інформаційних технологій
 16. Кафедра економічної кібернетики та інформатики
 17. Кафедра міжнародної інформації
 18. Факультет фінансів
 19. [3]
 20. Б. Мельничук. «Економічна думка» // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — 696 с. — ISBN 966-528-197-6.
 21. Міжнародний журнал Комп'ютинг // Офіційний сайт видання
 22. В. Ханас. Журнал європейської економіки // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — 696 с. — ISBN 966-528-197-6.
 23. X. Весна. «Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль» // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — 696 с. — ISBN 966-528-197-6.
 24. Науковий журнал «Світ фінансів» // Офіційний сайт видання
 25. Б. Мельничук. Актуальні проблеми правознавства // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004–2010. — ISBN 966-528-197-6., том 4