Тернопільський національний економічний університет

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з ТНЕУ)
Перейти до: навігація, пошук
Тернопільський національний економічний університет
ТНЕУ
Лого ТНЕУ
Назва латиною Ternopil National Economic University
Тип національний
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування Тернопіль
Гасло Nos in gradu a fronte sumus! (лат. «Ми на крок попереду!»)[1]
Засновано 1966
Акредитація IV рівня
Ректор Крисоватий Андрій Ігорович
Студентів 14 963 (в 2015—2016 н.р.)
Адреса 46020, Україна, Тернопіль, Львівська, 11
Сайт tneu.edu.ua

Тернопільський національний економічний університет — вищий навчальний заклад України IV-го рівня акредитації в м. Тернополі.

Історія[ред.ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Тернопільський економічний університет відзначив 50-річчя // Телеканал ІНТБ. — 2016. — 21 жовтня.

Першим кроком у становленні навчального закладу був наказ Міністерства вищої і Передньої спеціальної освіти УРСР від 30 червня 1966 р. № 418, згідно з яким на виконання постанови ЦК Компартії України та Ради міністрів УРСР у Тернополі було відкрито відділення фінансово-економічного факультету Київського інституту народного господарства ім. Д. С. Коротченка (1966—1967 рр.). Завідувачем відділення було призначено 37-річного кандидата економічних наук, доцента Тернопільського медінституту Леоніда Олексійовича Каніщенка.

У Тернопільському відділенні КІНГ (ТВ КІНГ) спочатку працювали 5 штатних викладачів і 12 із погодинною оплатою, а також кілька адміністративно-господарських і допоміжних працівників. Першими штатни­ми викладачами відділення, окрім самого доцента Л. О. Каніщенка, який викладав політекономію, були: О. Ф. Бабінський — ст. викладач фізичного вихо­вання, М. І. Дядьо — старший викладач історії КПРС, Ю. І. Фатєєва — викладач іноземних мов (англійської та німецької), Г. С. Шевело — старший викладач вищої ма­тематики.

До адміністративно-управлінського персоналу належали завідувач на­вчальної частини В. В. Сігаєв, інспектор з кадрів Г. О. Якимець, завідувач господарства В. П. Зятківський, головний бухгалтер Г. П. Фещак, лаборант Л. С. Дениско. Першими технічними працівниками відділення були Н. В. Бойко, М. С. Гураль, О. В. Культматицька, М. І. Кусинь.

Зміцнення матеріально-технічної бази ТВ КІНГ, високий рівень його навчально-методичної і наукової роботи стати підставою для чергового кроку в розвитку закладу. 28 серпня 1967 р. ТВ КІНГ було реорганізовано у Тернопільський факультет Київського інституту народного господарства (ТФ КІНГ), деканом якого було призначено Л. О. Каніщенка.

Протягом 1967/68 н. р. було впроваджено три форми навчання: денну, вечірню і заочну, а кількість студентів, які навчалися на ІІ курсах за спеціальностями «фінанси і кредит» та «бухгалтерський облік» (до спеціалізації «облік у сільському господарстві» додалася спеціалі­зація «облік у промисловості»), зросла від 75 до 515. Навчальний процес забезпечували 19 викладачів, з них 7-з науковими ступенями.

У 1970 р. ТФ КІНГ розміщувався у 3 навчальних чотириповерхових корпусах загальною площею 7750 м² у тому числі навчальною — 3962 кв.м.

У 1970 р. розпочалося будівництво ще одного гуртожитку та єдиного серед ВНЗ міста спортивного комплексу на 500 кв.м.

У 1970 р. ТФ КІНГ відсвяткував перший випуск підготовлених ним 73 фахівців. Семеро з них отримали дипломи з відзнакою.

Важливим в історії нашого закладу став 1971 р., коли на базі факультету ТВ КІНГ Тернопільського фінансово-економічного інституту (ТФЕІ) (1971-1989 рр.). Виконувачем обов'язків ректора, а невдовзі ректором ТФЕІ було призначено Л. О. Каніщенка.

ТФЕІ став першим в Україні вищим навчальним закладом фінансово-економічного профілю, якому всередині 1971 р., згідно з наказом міністра вищої і середньої спеціальної освіти України, було присвоєно другу категорію, а 1 вересня 1979 р. — першу. Тоді на території колишнього Радянського Союзу діяло всього чотири фінансово-економічних інститути — Казанський, Ленінградський, Московський і Тернопільський, їх головне завдання полягало у підготовці кваліфіко­ваних спеціалістів-економістів для фінансової систе­ми, промисловості, сільського господарства і держав­ної статистики.

Після нетривалого виконання обов'язків ректора проректором з навчальної роботи А. В. Григоруком, другим ректором ТФЕІ став доктор економічних наук, професор, учасник Другої світової війни П. Д. Гуменюк(1975-1983 рр.).

У квітні 1984 р. навчальний заклад очолив третій ректор — кандидат економічних наук, професор О. А. Устенко(1984-2002 рр.).

Завдяки зусиллям керівництва зростання ТФЕІ продовжувалося. Передусім розширювалася мережа факультетів.

У 1988/89 н. р. у ТФЕІ функціонувало 6 факультетів, підготовче відділення та підготовчі курси.

На початку 1991 р. в інституті на 27 кафедрах працювали 349 викладачів, понад 60 % з них -з науковими ступенями і вченими званнями, в тому числі 22 доктори наук, професори. Вони готували спеціалістів за 7 спеціальностями (14 спеціалізаціями) на 9 факультетах: економічного і соціального планування, обліково-економічному, фінансово-економічному, кредитно-економічному, аграрно-економічному, зовнішньоекономічної діяльності, заочному, вечірньому, підвищення кваліфікації. Діяло підготовче відділення з денною та заочною формами навчання. Контингент студентів і слухачів становив 7400 осіб.

Новий етап у розвитку навчального закладу започат­ковано постановою Кабінету Міністрів України № 592 від 29 серпня 1994 р. «Про вдосконалення вищих навчальних закладів». На базі ТІНГ створено Тернопільсь­ку академію народного господарства (ТАНГ) (1994—2005 рр.) — виший навчальний заклад університетського типу.

Першим містом, де було створено територіально віддалений навчальний підрозділ ТАНГ, стала Вінниця. 18 жовтня 1994 р. Вчена рада академії прийняла рішення про заснування Вінницької філії, яка розпочала свою діяльність 1 січня 1995 р. на підставі наказу ректора № 188 від 14 грудня 1994 р.

1 січня 1995;р. створено Кримський навчально-консультаційний центр ТАНГ у містечку Форос.

Ще два підрозділи постали в 1997 р. на базі філії ТАНГ — Чортківський інститут підприємництва і бізнесу (Тернопільська обл.) та внаслідок реорганізації діючої з 1992 р. Івано-Франківської філії Міжнародного інституту менеджменту (Київ) — Івано-Франківський інститут менеджменту.

У наступні роки створено ще кілька підрозділів: у 1998 р. — Самбірський факультет прикладного програмного забезпечення (Львівська обл.); у 1999 р. — Луцький і Калуський (Івано-Франківська обл.) навчально-консультаційні центри; у 2000 р. — Могилів-Подільський (Вінницька область) і Кам'янець-Подільський (Хмельницька обл.) навчально-консультаційні центри; у 2001 р. на базі авіаційного технікуму — Київський навчально-консультаційний пункт та Єреванська філія — перший державний ВНЗ, створений Україною в Закавказзі на підставі угоди Міністерств освіти і науки України та Вірменії. У 2002 р. створено Свалявський навчально-консультаційний центр (Закарпатська обл.), а в 2004 р. — Нововолинський факультет (Волинська обл.).

Відкрито навчально-консультаційні пункти також у Львові і Дрогобичі Львівської області. Певний час вони діяли у Коломиї (Івано-Франківська обл.) та Нововолинську.

5 липня 2002 р. трудовий колектив обрав ректором ТАНГ  С. І. Юрія. 18 липня Міністерство освіти й науки України підписало п'ятирічний контракт з новообраним ректором.

30 березня 2005 р. Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням № 72-р задовольнив клопотання Вченої ради навчального закладу, Тернопільської облдержадміністрації та Міністерства освіти і науки України й створив на базі ТАНГ — Тернопільський державний економічний університет (ТДЕУ).

23 червня 2005 р. відбулися вибори першого ректора ТДЕУ, оскільки із ліквідацією ТАНГ і створенням на її базі університету були припинені повноваження ректора. За результатами таємного голосування переміг попередній ректор, професор С. І. Юрій.

29 вересня 2006 р. враховуючи загальнодержавне і міжнародне визнання результатів діяльності ТДЕУ, його вагомий внесок у розвиток національної освіти і науки, Указом Президента України В. Ющенка універ­ситету було надано статус національного.

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України № 140-к від 15 квітня 2013 року доктор економічних наук, професор Андрій Ігорович Крисоватий був призначений на посаду ректора Тернопільського національного економічного університету.

20 жовтня 2016 року виш відсвяткував своє 50-річчя.[2]

Структура[ред.ред. код]

Факультети[ред.ред. код]

 • Факультет аграрної економіки і менеджменту[3]
  • Кафедра менеджменту біоресурсів і природокористування
  • Кафедра обліку та економіко-правового забезпечення агропромислового бізнесу
  • Кафедра фізичної культури і спорту
 • Факультет банківського бізнесу[4]
  • Кафедра банківської справи[5]
  • Кафедра банківського менеджменту та обліку[6]
  • Кафедра економічної теорії
 • Факультет економіки та управління[7]
  • Кафедра економіки підприємств і корпорацій
  • Кафедра менеджменту та публічного управління
  • Кафедра управління персоналом і регіональної економіки
 • Факультет комп'ютерних інформаційних технологій[8]
  • Кафедра економічної кібернетики та інформатики[9]
  • Кафедра інформаційно-обчислювальних систем і управління
  • Кафедра комп'ютерних наук
  • Кафедра комп'ютерної інженерії
  • Кафедра спеціалізованих комп'ютерних cистем
 • Факультет обліку і аудиту
  • Кафедра аудиту, ревізії та аналізу
  • Кафедра обліку в державному секторі економіки та сфері послуг
  • Кафедра обліку у виробничій сфері
 • Факультет фінансів[10]
  • Кафедра фінансів ім С. І. Юрія[11]
  • Кафедра податків і фіскальної політики
  • Кафедра фінансів суб'єктів господарювання і страхування
 • Юридичний факультет
  • Кафедра документознавства, інформаційної діяльності та українознавства
  • Кафедра конституційного, адміністративного та фінансового права
  • Кафедра кримінального права та процесу
  • Кафедра міжнародного права та європейської інтеграції
  • Кафедра психології та соціальної роботи
  • Кафедра психологічних та педагогічних дисциплін
  • Кафедра теорії та історії держави і права
  • Кафедра фінансово-економічної безпеки та інтелектуальної власності
  • Кафедра цивільного права і процесу

Навчально-наукові інститути[ред.ред. код]

Кадровий склад[ред.ред. код]

Сьогодні у Тернопільському національному економічному університеті зі студентами працюють 711 викладачів-професіоналів, 8 заслужених працівників освіти, 5 заслужених діячів науки і техніки України, 3 заслужених винахідники України, 1 заслужений працівник фізкультури і спорту, 2 заслужених тренери України, 1 заслужений працівник промисловості України, 2 заслужених працівники культури України, 1 заслужений економіст України, 8 відмінників освіти України

Ректори[ред.ред. код]

Адміністрація[ред.ред. код]

 • Андрій Ігорович Крисоватий — ректор;
 • Шинкарик Микола Іванович — перший проректор;
 • Задорожний Зеновий-Михайло Васильович— проректор з наукової роботи;
 • Монастирський Григорій Леонардович — проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародна та інформаційна діяльність)
 • Брич Василь Ярославович — проректор з науково-педагогічної роботи (організаційні питання);
 • Булавинець Василь Ярославович — проректор з питань соціально-економічного розвитку
 • Язлюк Борис Олегович— декан факультету аграрної економіки і менеджменту;
 • Адамик Богдан Петрович— декан факультету банківського бізнесу;
 • Островерхов Віктор Михайлович — декан факультету економіки і управління;
 • Дивак Микола Петрович— декан факультету комп'ютерних інформаційних технологій;
 • Панасюк Валентина Миколаївна — декан факультету обліку і аудитиу;
 • Кізима Андрій Ярославович — декан факультету фінансів;
 • Банах Сергій Володимирович — декан юридичного факультету;
 • Таранов Ігор Михайлович — директор навчально-наукового інститут міжнародних економічних відносин ім. Б. Д. Гаврилишина
 • Десятнюк Оксана Миронівна;— директор навчально-наукового інституту інноваційних освітнії технологій.

Вчена рада[ред.ред. код]

 1. професор А. І. Крисоватий — ректор ТНЕУ,
 2. доцент Мудрак М. А.,
 3. доцент Адамик Б. П.,
 4. доцент Адамів О. П.,,
 5. к.ю.н. Банах С. В.,
 6. професор Брич В. Я.,
 7. доцент Бруханський Р. Ф.,
 8. Булавинець В. Я. — проректор з питань соціально-економічного розвитку,
 9. доцент Возьний В. І.,
 10. доцент Возьний К. З.,
 11. Войнарський Й. Б. — директор НДВГ «Наука»
 12. професор Гайда Ю. І.,
 13. професор Гомотюк О. Є.,
 14. професор Гринчуцький В. І.,
 15. Гродська О. С. — начальник відділу кадрів,
 16. Гугул Г. І. — головний бухгалтер,
 17. професор Дем'янишин В. Г.,
 18. професор Десятнюк О. М.,
 19. доцент Дерій В. А.,
 20. професор Дзюблюк О. В.,
 21. професор Дивак М. П.,
 22. професор Журавель Г. П.,
 23. професор Задорожний З.-М. В.,
 24. доцент Іващук О. Т.,
 25. доцент Кізима А. Я.,
 26. професор Кириленко О. П.,
 27. доцент Козловський А. В.,
 28. професор Козюк В.В,
 29. доцент Лиса Н. С.,
 30. професор Луців Б. С.,
 31. доцент Ляхович Г. І.,
 32. професор Ляшенко О. М.,
 33. доцент Калаур І. Р.,
 34. професор Мельник А.Ф,
 35. доцент Островерхов В. М.,
 36. доцент Панасюк В. М.,
 37. професор Погріщук Б. В.,
 38. доцент Питель С. В.,
 39. професор Савєльєв Є. В.,
 40. професор Саченко А. О.,
 41. доцент Таранов І. М.,
 42. професор Фурман А. В.,
 43. Циквас Р. С. — завідувач кафедри фізичної культури і спорту,
 44. доцент Чорний Р. С.,
 45. доцент Шевчук Р. П.,
 46. доцент Шинкарик М. І.,
 47. доцент Язлюк Б. О.,
 48. Шевчук А. М. — голова профкому студентів,
 49. студент Романів Т. А.,
 50. студент Водяной С. С.,
 51. студентка Сиротюк І. Ю.,
 52. студент Окренець В. Ю.,
 53. студент Чоп Р. В.,

Міжнародна співпраця[ред.ред. код]

Міжнародна діяльність є брендом Тернопільського національного економічного університету. За національною системою рейтингового оцінювання ВНЗ, що здійснює Міністерство освіти та науки України, ТНЕУ належить до провідних економічних вищих навчальних закладів України за індексом міжнародної активності.

Розвитку міжнародного співробітництва ТНЕУ сприяє визнання та реалізація принципів Великої хартії університетів, до якої університет приєднався у 2008 році. Університет є членом Європейської Асоціації Міжнародної Освіти (1999), Європейської Асоціації Університетів (2007), Таллуарської мережі (2012), Мережі Університетів прикордоння (2013), Міжнародної культурно-освітньої асоціації (ICEA) (2014), Мережі університетів Східної Європи (2014).

Свідченням значного потенціалу в підготовці кадрів і міжнародного визнання, високого науково-педагогічного рівня діяльності університету є його співпраця з провідними навчальними закладами інших країн. Так, у науковій та навчальній роботі плідною є співпраця ТНЕУ з університетами Канади, США, Німеччини, Польщі, Болгарії, Франції, Нідерландів, Данії, Греції, Китаю, Словаччини, Італії, Іспанії, Норвегії, Швейцарії, Австрії, Білорусі, Грузії, Казахстану, Молдови та ін.

Тернопільський національний економічний університет уклав 83 Угоди з вищими навчальними закладами 25-х зарубіжних країн, з яких 53 — внз шістнадцяти країн Європейського Союзу.

Мистецьке життя[ред.ред. код]

При університеті діє Народний художній театр пісні «Для тебе» — створений у 2007. У складі театру пісні — молодіжні гурти «Струни серця», «Горизонт», «Елегія», дитячі гурти «Кралечки» і «Краплинки».

Періодичні видання[ред.ред. код]

У 1997 році з ініціативи Олександра Устенка було створено видавництво Тернопільської академії народного господарства «Економічна думка». Завдання — забезпечення студентів методичною літ-рою, підручниками і посібниками, випуск монографій, опублікування статей та інших наукових праць для прискорення розвитку економічної науки на етапі її становлення в умовах ринкової економіки. «Економічна думка» випускає також періодичні видання: газети «Університетська думка», наукові фахові видання «Вісник ТНЕУ]]», «Світ фінансів»; збірники «Економічний аналіз», «Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль», «Журнал європейської економіки», «Комп'ютинг», «Психологія і суспільство», «Регіональні аспекти розвитку і розміщення продуктивних сил України» та інші[12].

НДІ методології та економіки вищої освіти ТНЕУ видає український теоретико-методологічний соціогуманітарний журнал «Психологія і суспільство», який виходить з 2000 року чотири рази на рік. Головний редактор журналу — Фурман Анатолій Васильович. Крім того, двічі на рік виходить методологічний альманах «Вітакультурний млин».

Інститут комп'ютерних технологій ТНЕУ видає міжнародний науково-технічний журнал «Комп'ютинг», який виходить від 2002 року двічі на рік. Головний редактор — А. Саченко[13].

Також від 2002 року українською, англійською та російською мовами виходить щоквартальник Центру європейських і міжнародних студій «Журнал європейської економіки». Поширюється в Україні та за її межами, публікує проблемні статті вітчизняних і закордонних авторів. Головний редактор — Є. Савельєв[14].

Від 1998 кафедра економіки, обліку та економічного аналізу в сфері соціальної інфраструктури ТНЕУ видає збірник наукових праць «Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль». Вийшло (до 2004) 7 випусків. Науковий редактор — доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри І. Фаріон[15].

У травні 2004 року в ТНЕУ заснований науковий журнал «Світ фінансів»[16], а в жовтні цього ж року вийшов його перший номер. Журнал входить до переліку наукових фахових видань з економіки, видається 4 рази на рік. Головним редактором журналу був ректор ТНЕУ, професор С. І. Юрій.

З 2000 року юридичний факультет двічі на рік накладом 300 примірників видає науковий збірник «Актуальні проблеми правознавства»[17].

Випускники[ред.ред. код]

Серед відомих випускників:

 • Алексєєнко Людмила (нар. 1963) — вчений у галузі економіки, доктор економічних наук, професор.
 • Андрунців Михайло (нар. 1949) — український економіст, громадський діяч.
 • Антонов Віталій Борисович (нар. 1962) — український підприємець, голова Наглядової Ради ПАТ «Концерн Галнафтогаз», президент «Універсальної інвестиційної групи», голова Наглядової Ради ПАТ «Страхова компанія Універсальна».
 • Гайдуцький Павло Іванович (нар. 1952) — 2-й Міністр сільського господарства і продовольства України (3 серпня 1995 — 11 червня 1996).
 • Дорош Євген Григорович (нар. 1948) — український краєзнавець.
 • Жукінський Анатолій Олександрович (нар. 1949) — український громадський діяч, економіст, господарник, голова Тернопільської обласної ради.
 • Кравець Василь Павлович (нар. 1953) — український господарник, громадський діяч, депутат Тернопільської обласної ради 2-х скликань, голова Тернопільської обласної ради.
 • Мацола Андрій — український підприємець.
 • Олійник Василь (нар. 1948) — український вчений в галузі економіки агропромислового комплексу, заслужений працівник сільського господарства України, доктор економічних наук, професор, академік АЕН України.
 • Покідько Ігор Романович (нар. 1965) — колишній український футболіст і арбітр, спостерігач арбітражу всеукраїнських змагань з футболу.
 • Ющенко Віктор Андрійович (нар. 1954) — український політик, голова партії «Наша Україна», засновник та Голова Ради, третій Президент України, голова Національного банку України, прем'єр-міністр України.
 • Сергій Дмитрович Притула (нар. 1981) — український телеведучий, актор, автор, продюсер.

Примітки[ред.ред. код]

 1. Ми на крок попереду!
 2. Червона доріжка, флешмоб та концерт – на Театральному майдані сьогодні святкують 50-річчя ТНЕУ (Фото) - Газета Місто. Газета Місто (uk-UA). 2016-10-20. Процитовано 2017-01-11. 
 3. Ifald. ФАЕМ » ТНЕУ. www.tneu.edu.ua. Процитовано 2017-01-12. 
 4. Факультет банківського бізнесу
 5. [1]
 6. Кафедра банківського менеджменту та обліку
 7. Факультет економіки та управління
 8. Факультет комп'ютерних інформаційних технологій
 9. Кафедра економічної кібернетики та інформатики
 10. Факультет фінансів
 11. [2]
 12. Мельничук Б. «Економічна думка» // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 554. — ISBN 966-528-197-6.
 13. Міжнародний журнал Комп'ютинг // Офіційний сайт видання
 14. Ханас В. Журнал європейської економіки // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 586. — ISBN 966-528-197-6.
 15. Весна X. «Економіка і ринок: облік, аналіз, контроль» // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А — Й. — С. 554. — ISBN 966-528-197-6.
 16. Науковий журнал «Світ фінансів» // Офіційний сайт видання
 17. Мельничук Б. Актуальні проблеми правознавства // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2010. — Т. 4 : А — Я (додатковий). — С. 9. — ISBN 978-966-528-318-8.

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Nuvola apps kaboodle.svg Зовнішні відеофайли
Nuvola apps kaboodle.svg Logo YouTube por Hernando.svg Тернопільський Національний Економічний Університет // Ihor Fedoruk. — 2016. — 27 січня.