Тимчасовий шлюб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іслам

теч

Історія ісламу

Основи Ісламу

ЄдинобожністьСимвол віри
МолитваПіст
Благодійність
Паломництво до Мекки

Основні представники

МагометПророки ісламу
Сподвижники пророка
Халіфи
Нащадки пророка

Книги і закони

КоранСуннаХадис
МазгабШаріатІджтигад

Течії ісламу

СунізмШиїзмСуфізмВаххабізмСалафізм
ІбадизмАшаритиМатуридизмМутазиліти
ІсмаїлізмДрузиАлавіти
ІмамітиЗейдити
Хариджизм

Ісламська культура
ТеологіяДжихад

ІсламізмПанісламізмУмма
СвятаЖінка
Ісламська літератураІсламська поетикаІсламська каліграфіяІсламська наукаІсламська архітектураІсламська держава
Словник ісламських термінівТермінологія


Тимчасовий шлюб, мут'а (Шаблон:Lang+arنكاح المتعةШаблон:Lang+ar, сиге (перс. سيغه‎سيغه‎, English: wedlease) — форма шлюбу в ісламі, що укладається на певний строк.

Тимчасовий шлюб дозволений у шиїтів і заборонений у сунітів. Даний шлюб визначається парою за взаємною домовленістю на якийсь термін. При цьому в договорі обумовлюється утримання дружини замість махра і винагороду при розірванні шлюбу.

Термін[ред. | ред. код]

Для позначення тимчасового шлюбу використовується термін «мут'а». Деколи тимчасовий шлюб називають також сига від назви шлюбно-договірної формули, що обумовлює умови вступу в шлюб.

Слово «мута» в ісламі має також значення компенсації нареченій у разі відмови від шлюбу після того, як були досягнуті домовленості про майбутнє весілля (хитба)[1]. В цьому випадку форма і розмір компенсації визначається за угодою сторін, або у разі розбіжностей визначається мусульманським суддею (каді).

Права жінки, яка вступила в тимчасовий шлюб[ред. | ред. код]

Жінка, яка перебуває у тимчасовому шлюбі, прирівнюється до звичайної дружині, якій виплачується махр (подарунок чоловіка). Її діти є законними, на неї поширюються обов'язки заміжньої жінки. Після закінчення термін тимчасового шлюбу вона зобов'язана витримати певний строк до вступу в новий шлюб (идда). При бажанні подружжя вони можуть продовжувати тимчасовий шлюб після закінчення його терміну необмежену кількість разів, і якщо мова йде про одному і тому ж чоловікові, идда не потрібно. Крім того, після закінчення терміну мут'а вони також можуть укласти постійний шлюб.

Трактування тимчасового шлюбу у сунітів і шиїтів[ред. | ред. код]

Згідно сунітської точки зору, такий шлюб існував серед арабів до ісламу часів невігластва (джагілія), в той час як за шиїтської версії цей вид шлюбу узаконений шаріатом. У останніх тимчасовий шлюб практикується донині, і кількість таких шлюбів у шиїтів не обмежена.

Як у шиїтів, так і в сунітських джерелах зафіксовано той факт, що тимчасовий шлюб був дозволений і практикувався мусульманами в часи пророка Мухаммеда і перших двох халіфів, Абу Бакра і Умар. Суніти стверджують, що тимчасовий шлюб був скасований самим пророком Мухаммедом, і тому сприймають його як перелюбство. У свою чергу шиїти-імамиты вважають недоказаними факти скасування цього різновиду шлюбу пророком, а скасування халіфом Умаром незаконе, оскільки сам Умар з їх точки зору був лише узурпатором[2]. За мусульманським переказом, що міститься у Табарі, скасування Умаром тимчасового шлюбу викликало заперечення з боку Алі. Останній сказав: «Якщо б Омар не заборонив шлюбу мут'а, то бідняк не впадав би в прелюб»[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Милославский Г. В. и др. {{{Заголовок}}}.
  2. Петрушевский И. П. {{{Заголовок}}}.
  3. Климович Л. И. {{{Заголовок}}}.