Українська Лютеранська Церква

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Логотип Української Лютеранської Церкви

Українська Лютеранська Церква — одна з основних лютеранських деномінацій України. Є членом конфесійної лютеранської конференції. Найбільші громади (250–300 осіб) знаходяться в Києві, Тернополі, Херсоні та Кременці. З 2000 року церкву очолює єпископ УЛЦ В'ячеслав Горпинчук.

Історія[ред.ред. код]

Рання[ред.ред. код]

Українська Лютеранська Церква організаційно виникла в Україні 1926 р. (Українська Євангельська Церква Аугзбурзького Віросповідання) і діяла в Західній Україні до 1939 р. На той час вона налічувала 25 громад, чимало місій. Очолював УЛЦ пастир Теодор Ярчук. У Станіславові (суч. Івано-Франківськ) діяла семінарія і видавництво з друкарнею; виходили часописи «Стяг», «Прозри», «Новий світ». До УЛЦ належало за різними даними від 10 до 20 тисяч вірних. Як зазначають лютерани, вони не вживали в богослужіннях лютеранський переогляд латинської меси, але натомість, використовували лютеранський переогляд Божественної Літургії Святого Івана Золотоустого, що відображало їхню спадщину візантійського обряду.

Радянські часи[ред.ред. код]

Трагедією для Церкви виявився 1939 рік, коли проповідники українського лютеранства були арештовані і знищені НКВС, література конфіскована, церковні будівлі і майно було націоналізоване, багато прихожан знищено у в'язницях і концтаборах. Пастир Михайло Гильтайчук зумів емігрувати в США, вивізши з собою декілька богослужбових книг і мріючи коли-небудь повернутися на Україну і відродити Церкву. Проте він помер в еміграції. Але незадовго до смерті передав своє благословення представникам місіонерського суспільства «Думки про віру».

1979 р. пастир Ярослав Шепелявець (невдовзі єпископ УЛЦ) розпочав діяльність за відродження лютеранства в Україні; з цією метою засновано місію «Думки про віру».

Незалежність України[ред.ред. код]

Після проголошення Незалежності України громади УЛЦ засновуються в Києві, Тернополі, Кременці, Запоріжжі, Севастополі, Сімферополі та інших населених пунктах.

Керівним органом УЛЦ є Собор, який скликається, як правило, раз на рік. У період між Соборами діють Синоди. На місцях діють громади або місійні станиці. Основним навчальним закладом, який готує магістрів богослов'я, є Українська Лютеранська Богословська Семінарія Святої Софії, яка діє в м. Тернополі.

УЛЦ видає газету «Стяг», журнали «Добра вістка». Церква провадить активну місіонерську діяльність широкого спектру робіт: допомогає навчальним і медичним закладам, роздає потребуючим гуманітарну допомогу, співпрацює з міжнародними організаціями допомоги.

На Соборі в Києві 25-27 серпня 2000 р. головою єпископату УЛЦ обраний єпископ Горпинчук В'ячеслав Володимирович.

Джерела[ред.ред. код]

Ресурси тенет[ред.ред. код]