Українці Таджикистану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Українці Таджикистану — одна з етнічних громад на території Таджикистану. Раніше чисельність і питома вага українців у республіці мала куди більш значні масштаби, але після розпаду СРСР, громадянської війни в Таджикистані, різкого економічного спаду, соціально-економічне становище українців значно погіршилося і більшість з них емігрувало в перші роки незалежності.

Історія та сучасність української діаспори[ред. | ред. код]

Українська діаспора в Таджикистані сформувалася переважно в радянський час, про що свідчать дані переписів 1926, 1959, 1989 років.

В радянський період з розподілу в республіку направляються спеціалісти, кваліфіковані робітники, молоді фахівці з України, які вклали свій внесок у індустріалізацію економіки республіки.

У Середній Азії і в Таджикистані зокрема, так склалося, що більшість військовослужбовців за призовом були з України, як і багато хто з офіцерського складу. В першу чергу це стосувалося прикордонних військ.

Чисельність[ред. | ред. код]

За даними переписів ХХ століття, найбільша кількість українців в Таджикистані проживала в 1989 році — 41 375 осіб; до 2000 року їх число скоротилося до 3 787 чоловік. Частка українського населення найвищою була за даними перепису 1959 року.

Динаміка чисельності українців в Таджикистані:

З моменту своєї появи на території республіки, українці грали важливу роль у всіх сферах життя країни, особливо в радянський період, і в першу чергу в її столиці — місті Душанбе. Непрості міжетнічні відносини в республіці, економічний занепад, політична нестабільність, призвели до масової еміграції українців та іншого цивільного європейського населення на початку 1990-х. що, в свою чергу, призвело до значного старіння української діаспори в країні і погіршення його демографічних показників.

Культурно-громадські заходи[ред. | ред. код]

В даний час культурно-громадські заходи української діаспори здійснюються за підтримки Посольства України в Таджикистані.

Серед заходів української діаспори, що відбулись отаннім часом можна відзначити:

Джерела[ред. | ред. код]

Олег Панфилов (11.02.1992). УКРАИНЦЫ В ТАДЖИКИСТАНЕ НЕ УТРАТИЛИ НАЦИОНАЛЬНЫХ ЧЕРТ. Независимая газета, Москва. 

Примітки[ред. | ред. код]