Українці Японії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Українці в Японії
Ареал Токіо, Йокогама, Кіото
Мова українська, японська
Релігія християнство (більшість; православні, греко-католики)

Українці Японії — одна з етнічних громад на території Японії, що сформувалася переважно в новітній час. Українська діаспора в Японії нечисленна, однак зараз існує тенденція до росту кількості громадян України, які тимчасово перебувають у цій країні через навчання або роботу

Організації й заходи української діаспори[ред. | ред. код]

Основною організацією українців Японії, що проводить громадські заходи в цій країні, є неформальне товариство українців «Краяни». Метою їхнього об'єднання є популяризація України в Японії та допомога у вирішенні культурних проблем тих українців, що перебувають у змішаних шлюбах та хотіли б дати своїм дітям елементи української освіти.

23 лютого 2014 року, за ініціативи Посольства України в Японії та підтримки закордонних українців, в Англіканській церкві Святого Албана міста Токіо відбулась поминальна служба за Небесною сотнею. У рамках заходу відбувся збір коштів для родин загиблих українців.

9 березня 2014 року в Токійському парку Мейдзі відбувся флешмоб присвячений 200-річчю від Дня народження Тараса Шевченка, який був організований активістами «Краян» за сприяння Посольства України в Японії.

У рамках флешмобу, участь в якому також взяли і представники місцевої громадськості, що захоплюються творами великого Кобзаря, відбулося публічне читання найбільш відомих творів Т. Шевченка.

28 червня 2014 року за підтримки Посольства України в Японії та Української Православної церкви Київського патріархату відбувся другий флеш-моб «Мегамарш у вишиванках» за участю представники неформального об'єднання закордонних українців «Краяни», співробітників Посольства України в Японії, а також представниів місцевої громадськості.

23 листопада 2014 року в Англіканській церкві Святого Албана відбулась поминальна служба з вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932—1933 рр.

У заході, який відбувся за сприяння Посольства України в Японії, участь взяли співробітники дипломатичної установи та члени їхніх сімей, представники української громади за кордоном, зокрема активісти неформального товариства українців «Краяни», а також представники місцевої громадськості.

У рамках згаданого заходу молитву на пам'ять жертв голодомору прочитали настоятель Української православної церкви Київського патріархату у Токіо отець П. Королюк, піарист римсько-католицької церкви у Японії та Філіппінах отець В. Деллабан, настоятель Англіканської церкви Святого Албана В. Балсон.

Крім цього, до присутніх звернувся Посол України в Японії, який закликав пам'ятати кожну історичну віху нашої держави на шляху її незалежності, зокрема Голодомор 1932—1933 рр. — геноцид українського народу, розв'язаний тоталітарним радянським режимом, а також неоголошену війну Україні.

З метою вшанування пам'яті жертв більшовицького терору та всіх українців, які віддали своє життя у боротьбі за незалежність нашої держави, було запалено свічки, що були викладені у формі українського тризуба.

Неформальне товариство українців «Краяни»[ред. | ред. код]

«Краяни» — неурядова та неофіційна організація закордонних українців, які тимчасово або постійно проживають у Японії, була заснована 3 березня 2000 року як електронна поштова розсилка з метою згуртування українців, що проживають поза межами України.

Організація є переважно віртуальною спільнотою, яка не має офіційної структури, формального членства або керівних органів.

Серед головних напрямків діяльності «Краян» можна виокремити такі:

 • популяризація української культури серед японців;
 • популяризація японської культури серед українців;
 • допомога українцям з адаптації до умов життя в Японії;
 • вирішення нагальних питань українців, що тимчасово мешкають в країні акредитації;
 • проведення флешмобів, демонстрацій, акцій на підтримку нашої держави в країні перебування, а також проведення інших заходів з відзначення пам'ятних дат, річниць, роковин тощо.

Засновником «Краян» та одним з координаторів діяльності організації є громадянин України Д. В. Ковальов. Офіційної реєстрації учасників група не веде. Кількість учасників можна приблизно оцінити по кількості учасників поштової розсилки та групи у Фейсбук (станом на листопад 2014—108 чоловік).

Серед найбільш помітних заходів/акцій, що були організовані «Краянами» або впроваджені за їхньою участю були:

 • відзначення десятої річниці Незалежності України — підняття на гору Фудзі (2001);
 • збір підписів та направлення листа до Прем'єр-міністра Японії з проханням не визнавати результати сфальсифікованих виборів під час першого туру президентських перегонів у 2004 році;
 • заснування Місії Української православної церкви Київського патріархату в Японії (2008);
 • заснування та підтримка Української школи «Джерельце», метою якої є збереження національної ідентичності українських дітей за кордоном (березень 2009);
 • перший Марш у вишиванках у Токіо (Японія) (28 червня 2013);
 • пікет російського посольства у Токіо з вимогою припинити російську агресію проти України (4 березня 2014);
 • фестиваль «Молимось за мир в Україні» в Кіото (12-13 квітня 2014);
 • другий Марш у вишиванках у Токіо, Японія (28 червня 2014);
 • захід з популяризації української культури «Український день» у Йокогамі (19 жовтня 2014).

Найвідоміші представники[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Українці в Японії — Посольство України в Японії (ua). japan.mfa.gov.ua. Процитовано 2017-03-14.