Хасіна Вазед

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Шейх Хасіна Вазед
হাসিনা ওয়াজেদ
Шейх Хасіна Вазед
Прапор
Прем’єр-міністр Бангладеш
23 червня 1996 — 15 липня 2001 року
Попередник: Хабібур Рахман
Наступник: Латіфур Рахман
Прапор
Прем’єр-міністр Бангладеш
з 6 січня 2009 року
Попередник: Фахруддін Ахмед
 
Партія: Авамі Ліг
Віросповідання: Іслам сунітського спрямування
Народження: 28 вересня 1947(1947-09-28) (68 років)
Гопалгонж
Батько: Муджибур Рахман

Шейх Хасіна Вазед (нар. 1947) — прем'єр-міністр Бангладеш у 19962001 та з 2009 року. Лідер партії Авамі Ліг.

Ранні роки[ред.ред. код]

Народилась в окрузі Гопалгонж. Дочка Муджибура Рахмана, першого глави незалежного Бангладеш (у 19711975 роках), якого в країні йменують «батьком нації». 1969 року брала участь у студентських заворушеннях в столиці. 1971 року, під час війни за незалежність Бангладеш, була заарештована пакистанською окупаційною армією. 15 серпня 1975 року під час воєнного перевороту Муджибура Рахмана та близько 20 членів його родини було вбито змовниками; Хасіна у цей час перебувала у ФРН, з усієї родини вціліли тільки вона та її сестра, яка також була відсутньою в Бангладеш під час перевороту. 1981 року, ще будучи за кордоном, була обрана главою Авамі Ліг — партії, яку колись очолював її батько. Того ж року вона повернулась до Бангладеш. Перебувала у жорсткій опозиції до режиму Ершада, який спочатку виступав як військовий адміністратор, а потім як президент країни, організовувала масові акції протесту проти його правління, неодноразово опинялась під арештом. 1991 року, після усунення Ершада від влади й відновлення демократичної системи управління, Авамі Ліг під її керівництвом програла парламентські вибори Націоналістичній партії (НПБ), яку очолювала Халеда Зіа. Вибори 1991 року багато в чому визначили характер політичного життя у 1990-их роках і подальша боротьба за владу розгорнулась між цими двома політичними силами.

Прем'єр-міністр у 1996–2001 роках[ред.ред. код]

У березні 1996 року Хасіна бойкотувала чергові вибори, змусивши Халеду Зіа сформувати перехідний уряд та оголосити повторні вибори, на яких перша здобула перемогу. Стала першим прем'єр-міністром Бангладеш, яка відпрацювала повний п'ятирічний термін. За роки її правління покращились відносини з Індією, було підписано угоду про розділ вод Ганга. Економічне зростання за часів урядування Хасіни Вазед уповільнилось, до того ж повені неодноразово завдавали країні величезних збитків. 1999 року Націоналістична партія Бангладеш ініціювала загальний політичний страйк з метою відставки Хасіни, однак вона категорично відмовилась піти достроково.

Діяльність в опозиції 2001–2008[ред.ред. код]

Підготовка до виборів 2001 року проходила у напруженій обстановці, в результаті терактів загинуло понад сто чоловік. Після нищівної поразки на виборах Шейх Хасіна звинуватила НПБ у фальсифікаціях, але все ж пішла у відставку. 2004 року під час промови Шейх Хасіни у столиці на неї було скоєно замах, в результаті якого загинуло 19 чоловік, сама вона зазнала тільки легких поранень. НПБ категорично відкинула звинувачення в організації теракту. За умов надзвичайного стану, запровадженого військовими перед виборами 2007 року, Хасіну Вазед було заарештовано, проте у червні 2008 року вона змогла залишити країну та виїхати до США.

Повернення до влади[ред.ред. код]

У листопаді 2008 року Хасіна Вазед повернулась до країни, щоб очолити свою партію на нових парламентських виборах, які було призначено на 29 грудня 2008 року. Відповідно до результатів виборів Авамі Ліг здобула більш ніж переконливу перемогу та сформувала уряд країни. Хасіна стала до виконання обов'язків прем'єр-міністра 6 січня 2009 року.

Джерела[ред.ред. код]