Перейти до вмісту

Чемпіонат Європи з футболу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Чемпіонат Європи з футболу
UEFA European Football Championship
Засновано1960
РегіонЄвропа
КонфедераціяУЄФА
Кількість команд55 (кваліфікація)
24 (фінальний турнір)
Поточний чемпіонІспанія Іспанія
(четверта перемога)
Найбільше перемогІспанія Іспанія
(4 перемоги)
СайтОфіційний сайт
Чемпіонат Європи 2024

Чемпіона́т Євро́пи з футбо́лу (англ. UEFA European Football Championship) — найпрестижніша континентальна першість, головне змагання національних збірних з футболу, що відбувається під патронатом УЄФА кожні 4 роки, починаючи з 1960 року, і чергується з чемпіонатом світу. До 1968 року ЧЄ мав назву «Кубок європейських націй».

Фінальні турніри чемпіонатів Європи відбуваються раз на 4 роки, однак разом із відбірковим турніром і паузою між відбірковим і фінальним турніром він триває майже 2 роки. У відбіркових змаганнях до Чемпіонатів Європи за всю історію брало участь 59 збірних. З них 35 виходили хоча б раз на чемпіонат (включаючи й 3 вже не існуючих: СРСР — 6 разів, Чехословаччина — 3 рази і Югославія — 5 разів), 2 нині неіснуючі збірні брали участь у відборі (-ах) але не пройшли — це Сербія і Чорногорія та НДР. Крім того, 22 збірні ще не виходили, й зараз продовжують брати участь у відборах (наприклад, збірна Люксембургу — 14 разів).

У фінальному турнірі, що відбувається раз на 4 роки протягом місяця в заздалегідь обраній країні-господарці чемпіонату, беруть участь 4 (1960, 1964, 1968, 1972, 1976), 8 (1980, 1984, 1988, 1992), 16 (1996, 2000, 2004, 2008, 2012) або 24 (2016, 2020, 2024) команди: команди, що вибороли таке право за підсумками відбіркового турніру, і збірна (-і) країни-господарки. На чемпіонатах 2000, 2008 та 2012 року господарками були 2 країни.

За всю історію проведення (станом на 11 липня 2020) чемпіонами ставали 10 національних збірних: збірні Іспанії — чотири рази, Німеччини — тричі, збірні Італії та Франції — двічі та по одному разу збірні СРСР, Португалії, Нідерландів, Чехословаччини, Данії та Греції.

Останній наразі чемпіонат (17-й) відбувався з 14 червня до 14 липня 2024 року.

Жіночий ЧЄ з футболу відбувся вперше 1984 року, починаючи з 1997 року відбувається раз на 4 роки.

Історія

[ред. | ред. код]

Створення УЄФА

[ред. | ред. код]
Анрі Делоне

Уперше ідею проведення турніру для європейських національних збірних висунув колишній генеральний секретар французької футбольної федерації Анрі Делоне на одній із нарад ФІФА. Але ідея не знайшла підтримки, оскільки було багато проблем із організації чемпіонатів світу, але головна причина відхилення ідеї полягала у відсутності європейської регіональної конфедерації.

Однак ідея Делоне знайшла чимало прибічників, найактивнішим серед яких був Отторіно Барассі — генеральний секретар, а пізніше й президент італійської федерації футболу. 1951 року Барассі запропонував ФІФА проєкт європейського чемпіонату, в основу якого було покладено кубковий принцип. Півфінали та фінали, як передбачав Барассі, мали відбуватися в одній країні. Але керівництво ФІФА не прийняло цей документ.

Переломний момент в історії створення чемпіонату Європи відбувся 27 травня 1952 року на зборах у Цюриху, де зустрілися Делоне, Барассі та генеральний секретар Бельгійського королівського футбольного союзу Жозе Краай. Вони обговорили питання створення Європейського футбольного союзу. За рік у Парижі на зборах 20 представників національних футбольних федерацій затвердили комітет із підготовки установчої конференції Європейського футбольного союзу. Конференція під головуванням Барассі відбулася 15 червня 1954 року в Базелі. У ній узяли участь представники 23 європейських країн. На цій нараді було ухвалено рішення про створення Європейського союзу футбольних асоціацій (УЕФА), було обрано його перший виконавчий комітет у складі: Йозеф Ґере, Джордж Ґрем, Анрі Делоне, Жозе Краай, Еббе Шварц, Ґустав Шебеш. Тиждень потому виконавчий комітет обрав першого президента УЄФА. Ним став голова данського футбольного союзу Еббе Шварц. Віце-президентом було затверджено Йозефа Ґере, генеральним секретарем — Анрі Делоне.

Перший чемпіонат

[ред. | ред. код]

На зборах у жовтні 1954 року в Копенгагені було вирішено почати підготовку до першого чемпіонату Європи. Анрі Делоне, Жозе Краай і Джордж Ґрем мали підготувати пропозиції з проведення першого континентального турніру для національних збірних команд до першого конгресу УЄФА, що мав відбутися в березні 1955 року у Відні.

У Відні після виступу Жозе Краая, що ознайомив конгрес із ідеєю проведення Європейської першості, стало зрозуміло, що першість Європи мала стати кваліфікаційною стадією світових чемпіонатів. Але ця ідея не знайшла підтримки в учасників конгресу. Отторіно Барассі та Михайло Андрейєвич аргументували незгоду з даним проєктом тим, що він ставить під загрозу проведення регіональних змагань у Європі та позбавляє багато національних команд можливості виступити у двох турнірах. Після завершення дискусій конгрес запропонував виконкому підготувати новий проєкт і представити його за рік.

На конгресі УЄФА в червні 1956 року, проведеному в Лісабоні, було затверджено новий склад комісії для розробки проєкту, до неї ввійшли: П'єр Делоне, Ґустав Шебеш, Альфред Фрей, Агустин Пухоль, Константин Константарас і Лешек-Юліуш Рильські. Комісія обрала кубковий варіант турніру та розробила часови́й план. Кваліфікаційні матчі слід було провести із серпня 1958 року до березня 1959 року, 1/8 фіналу — з квітня до жовтня 1959 року, 1/4 фіналу — з листопада 1959 року до травня 1960 року, а заключний фінальний турнір чотирьох найкращих команд організувати між 15 червня та 15 липня 1960 року в одній країні. Комісія закінчила свою роботу 1957 року.

На засіданні виконкому УЄФА 27 березня 1957 року в Кельні було висунуто проєкт під назвою «Кубок Європейських чемпіонів». Після обговорення проєкту президент УЄФА Еббе Шварц опублікував у першому офіційному бюлетені УЄФА свій схвальний відгук про проєкт. Але на конгресі 28 червня 1957 року в Копенгагені не все пройшло так гладко. Із 27 учасників конгресу за проведення Європейського чемпіонату проголосовало 15. Проти проведення виступали Бельгія, Італія, Нідерланди, ФРН й усі британські делегації.

4 червня 1958 року відбулася ще одна спроба не допустити проведення Кубку європейських націй 1960 року, що була здійснена делегаціями Великої Британії та ФРН. Делегації знов дискутували про доцільність проведення турніру, але після голосування, підсумок якого 15 на користь чемпіонату Європи, 7 — проти, було вирішено провести чемпіонат.

6 червня 1958 року в залі «Клуб мандрівників» готелю Стокгольма «Форест» відбулося жеребкування першого кола Кубку європейських націй.

Історія чемпіонатів

[ред. | ред. код]

Перший фінал відбувся в Парижі між СРСР і Югославією 1960 року. Перемогла збірна СРСР, забивши переможний м'яч у додатковий час.

1968 року було змінено назву турніру, Національний Європейський кубок став називатися Європейський чемпіонат із футболу УЄФА, а також було змінено формат проведення відбіркового турніру. У 8 групах кожна команда грала з кожною двічі, збірні, що посіли перше місце, потрапляли до чвертьфіналу. Післяматчевих пенальті за нічийного результату тоді не було, й Італія змогла потрапити до фіналу завдяки жеребу.

1972 року за нічийного результату жереб замінили післяматчевими пенальті.

1980 року УЄФА ввела новий формат чемпіонату. Тепер замість 4 збірних у фінальній частині брали участь 8 команд, уперше країна — господар отримувала місце у фінальній частині автоматично. Ці команди розбивалися на 2 групи, кожна збірна грала з кожною, після чого переможці групи потрапляли до фіналу.

1984 року формат турніру було дещо змінено, тепер 2 найкращі збірні виходили з групи й потрапляли до півфіналів. Матч за третє місце було скасовано.

1992 року турнір відбувався під час політичної нестабільності в Європі. Збірну Югославії, що потрапила до фінальної частини чемпіонату, було знято з турніру перед самим початком через санкції проти цієї країни. Збірна Данії, замінивши Югославію, змогла виграти чемпіонат, перегравши у фіналі Німеччину 2:0. Команду СРСР, що перемогла у своїй відбірковій групі, замінила команда СНД.

На чемпіонаті 1996 року було введено новий формат турніру. Тепер 16 збірних розбивалися на 4 групи, команди, що посіли 1-і та 2-і місця, потрапляли до чвертьфіналу. Введено правило золотого голу.

2000 року вперше чемпіонат Європи приймали одразу 2 країни — Бельгія та Нідерланди.

2004 року замість «золотого голу» ввели правило «срібного голу».

2008 року правило срібного голу скасовано.

18 квітня 2007 року УЄФА ухвалило рішення про проведення Євро 2012 у двох країнах. Європейський чемпіонат прийняли Польща й Україна. Претендентами були також Хорватія/Угорщина й Італія.

28 травня 2010 року на виконкомі УЄФА було ухвалено рішення про проведення Євро 2016 у Франції.

30 червня 2012 на прес-конференції напередодні Фіналу Євро 2012 президент УЄФА Мішель Платіні запропонував провести Євро 2020 не в одній чи кількох країнах-господарках, а у «12 або 13 містах» по всій Європі.[1] УЄФА вже використовує подібну систему для елітного раунду Юнацьких чемпіонатів Європи (U-17), де кожна з семи груп проводить матчі в іншій країні. 6 грудня 2012 УЄФА оголосило, що Євро 2020 відбудеться у різних містах Європи, таким чином буде відзначено 60-річчя існування турніру.[2][3] На думку Платіні, це логічне рішення на час фінансових труднощів у Європі.

Змагання

[ред. | ред. код]

До 1980 року лише 4 команди брали участь у фінальній частині турніру, з 1980 до 1996 року — 8 збірних, з 1996 року — 16 збірних, а 2016 року у фінальній частині чемпіонату вперше візьмуть участь 24 команди. Команди, що беруть участь у фінальній частині турніру, визначаються через серію кваліфікаційних ігор: до 1968 року команди визначалися в домашніх і виїзних іграх між собою, починаючи з 1968 року збірні проходили кваліфікацію спочатку у відбіркових групах, згодом у плей-оф (переможці груп грали між собою; стадія 1/4 фіналу), перш ніж потрапити до фінальної частини. До 1980 року місце проведення турніру обирали серед країн, що пройшли відбірковий турнір і потрапили до фінальної частини чемпіонату. Після розширення учасників (1980 рік) у фінальній частині чемпіонату команда-господарка автоматично потрапляла до фінальної частини. За всю історію 12 країн приймали чемпіонат Європи, причому три з них двічі (Італія, Франція та Бельгія), а з урахуванням турніру 2016 року, Франція стала триразовою господаркою першості Європи.

Кубок

[ред. | ред. код]
Докладніше: Кубок Анрі Делоне

Кубок Анрі Делоне, що його отримує чемпіон Європи, названо так на честь Анрі Делоне, першого генерального секретаря УЄФА, що вперше запропонував проведення Європейської першості з футболу, але помер 1955 року — за 5 років до першого чемпіонату Європи. Його син, П'єр Делоне, був відповідальним за створення трофею. Кубок було створено паризьким ювеліром Мішелем Шобійоном (фр. Michel Chobillon). Починаючи з першого в історії турніру, чемпіон нагороджувався кубком Анрі Делоне та зберігав його 4 роки, до наступного чемпіонату Європи.

Для чемпіонату 2008 року кубок було дещо змінено: він став на 18 сантиметрів вищим й на 2 кг важчим.

Формат турніру

[ред. | ред. код]

Кваліфікація

[ред. | ред. код]

Відбіркові, або кваліфікаційні, змагання відбуваються для того, щоб зменшити кількість учасників і відібрати найсильніших для участі у фінальному турнірі. Кваліфікаційний раунд починається після завершення чемпіонату світу та триває два роки до фінальної частини чемпіонату. Групи формуються методом жеребкування комітетом УЄФА, з використанням посіву команд. Посів відбувається на основі кваліфікаційного раунду до чемпіонату світу та за попереднім чемпіонатом Європи. Формування рангу команди йде за таким принципом: кількість очок, отриманих за матчі команди, діляться на кількість матчів, вираховується середня кількість очок за матч, а у разі, якщо команда приймала один або два попередні турніри, використовуються результати останнього кваліфікаційного змагання. Якщо дві команди мають однакову середню кількість очок за матч, тоді комітет визначає їх позиції в ранзі, виходячи з таких принципів:

 1. Коефіцієнт зіграних матчів.
 2. Середня різниця голів в одному матчі.
 3. Середня результативність матчів.
 4. Средняя результативність виїзних матчів.
 5. Жеребкування.

Кваліфікаційний етап відбувається за груповим форматом, а визначення складу груп — шляхом жеребкування команд із посівних урн. Жеребкування відбувається після кваліфікаційного етапу до чемпіонату світу. У кваліфікаційному раунді до чемпіонату Європи 2012 року боротьба велась у 9 групах (6 груп по 6 команд і ще 3 групи по 5 команд).

Кваліфікаційна група — своєрідна ліга, де є одна чи дві команди з великим рейтингом. Кожна команда грає з кожною вдома та на виїзді, борючись за вихід до фінальної частини. Очки розподіляються за таким принципом: 3 за перемогу, 1 за нічию та 0 за поразку. Після всіх зіграних матчів визначається переможець групи. Переможці груп виходять до фінальної частини. Якщо у двох і більше команд однакова кількість очок, то застосовується такий критерій для визначення кращої:

 1. Найбільша кількість очок, зароблених в іграх між відповідними командами.
 2. Різниця голів у матчах двох відповідних команд.
 3. Кількість голів, забитих у матчах двох відповідних команд.
 4. Кількість голів, забитих на виїзді в матчах двох відповідних команд.
 5. Різниця м'ячів в усіх матчах відповідних команд у груповому етапі.
 6. Кількість голів, забитих в усіх матчах відповідних команд у груповому етапі.
 7. Кількість голів, забитих на виїзді в усіх матчах відповідних команд у груповому етапі.
 8. Рейтинг Fair play.
 9. Жеребкування.

Друге місце трактувалося по-різному під час різних відбіркових турнірів. Так, у відборі на чемпіонат 2012 року, як й у відборах на чемпіонати 2000, 2004 років, команди, що стали другими, грали стикові матчі. У відборах на чемпіонати 2000 та 2012 років найкраща з других команд (Португалія та Швеція відповідно) автоматично потрапляла до фінальної частини.

У відборі на чемпіонат 2008 року усі, хто посідав другі місця, автоматично кваліфікувалися до фінальної частини.

1996 року шість найкращих команд, що посіли другі місця, потрапляли до фінальної частини. Дві найгірші команди, що посіли другі місця, грали стикові матчі (ними стали Ірландія та Нідерланди, між якими було проведено додатковий матч, що виграли Нідерланди, які й потрапили до фінальної частини чемпіонату 1996 року).

Важлива примітка: якщо дві команди в особистому матчі борються за друге місце у групі, а їх кількість очок і різниця голів перед матчем були рівними, то в разі нічиєї призначається додатковий час. У разі нічиєї в додатковий час усе вирішує серія пенальті.

За усю історію 60 різних збірних брали участь у відбіркових змаганнях. Це усі нинішні країни-члени УЄФА (55 національних збірних), а також НДР, СРСР, Чехословаччина, Югославія та Сербія і Чорногорія. Збірна СНД не брала участі у відбіркових змаганнях, а почала відразу грати у фінальній частині чемпіонату 1992 року. У відбірковому турнірі до чемпіонату 2004 року Югославія почала кваліфікацію як Югославія (2002 рік), а закінчила як Сербія та Чорногорія (змінила назву на початку 2003 року).

Рік Місць, що розігрувались Команд у відборі Команд на місце
1960 4 17 4,25
1964 4 29 7,25
1968 4 31 7,75
1972 4 32 8
1976 4 32 8
1980 7 31 4,43
1984 7 32 4,57
1988 7 32 4,57
1992 7 33 4,71
1996 15 47 3,13
2000 14 49 3,5
2004 15 50 3,33
2008 14 50 3,57
2012 14 51 3,64
2016 23 53 2,30
2020 24 55 2,29

Фінальний турнір

[ред. | ред. код]

24 збірних, що пройшли кваліфікаційний раунд, розбиваються на 6 груп по 4 команди в кожній. Жеребкування груп проводить адміністрація УЄФА, також використовуючи посів.

У 6 групах збірні грають за форматом ліги, тобто команди грають зі своїми суперниками у групі по одному разу. Використовується та ж система нарахування очок (3 за перемогу, 1 за нічию, 0 за поразку). Час проведення матчів у групі може бути різним, але 2 останні матчі мають відбуватися паралельно. Команди, що посіли перші та другі місця у групах, а також чотири найкращі треті місця, потрапляють до 1/8 фіналу, де грають матч на виліт, причому команди, що посіли перші місця у групах, грають із командами, що посіли другі та треті місця з інших груп. Переможці 1/4 фіналу проходять до півфіналу. Переможці півфіналу грають фінальний матч. Півфіналісти, що програли, нагороджуються бронзовими медалями (до 1984 року проводився матч за третє місце). Переможець фіналу стає чемпіоном і нагороджується золотими медалями. Команда, що програла, нагороджується срібними медалями. Якщо в матчах на виліт після основного часу матчу рахунок рівний, тоді призначається додатковий час, якщо й він не виявив переможця, відбувається серія пенальті.

На Євро 2016 та Євро 2020 застосовано той же формат змагань, що й на чемпіонатах світу (1986, 1990 та 1994) років відповідно[4].

Нижче представлено застосовувану в різні роки систему змагань

Рік Команд 1-й етап 2-й етап
1960 4 Плей-оф
1964 4 Плей-оф
1968 4 Плей-оф
1972 4 Плей-оф
1976 4 Плей-оф
1980 8 2 групи по 4 команди 2 команди, що посіли 1-і місця у групах, грали у фіналі
1984 8 2 групи по 4 команди 4 команди, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
1988 8 2 групи по 4 команди 4 команди, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
1992 8 2 групи по 4 команди 4 команди, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
1996 16 4 групи по 4 команди 8 команд, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
2000 16 4 групи по 4 команди 8 команд, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
2004 16 4 групи по 4 команди 8 команд, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
2008 16 4 групи по 4 команди 8 команд, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
2012 16 4 групи по 4 команди 8 команд, що посіли 1-2 місця у групах, грали у плей-оф
2016 24 6 груп по 4 команди 12 команд, що посіли у групах 1-2 місця, та 4 найкращі команди, що посіли 3-і місця
2020 24 6 груп по 4 команди 12 команд, що посіли у групах 1-2 місця, та 4 найкращі команди, що посіли 3-і місця

Досягнення

[ред. | ред. код]

Найкращі збірні

[ред. | ред. код]

Нижче надано результати фінальних матчів і матчів за третє місце на кожному чемпіонаті

Рік Місце проведення Фінальний матч Матч за третє місце
Чемпіон Рахунок Фіналіст Третє місце Рахунок Четверте місце
1960 Франція Франція СРСР
СРСР
2:1
додатковий час
Югославія
Югославія
Чехословаччина
Чехословаччина
2:0 Франція
Франція
1964  Іспанія ESP1945-77
Іспанія
2:1 СРСР
СРСР
Угорщина
Угорщина
3:1
додатковий час
Данія
Данія
1968 Італія Італія Італія
Італія
1:1
перегравання
2:0
Югославія
Югославія
Англія
Англія
2:0 СРСР
СРСР
1972 Бельгія Бельгія Німеччина
ФРН
3:0 СРСР
СРСР
Бельгія
Бельгія
2:1 Угорщина
Угорщина
1976 Югославія Югославія Чехословаччина
Чехословаччина
2:2
по пенальті
(5:3)
Німеччина
ФРН
Нідерланди
Нідерланди
3:2
додатковий час
Югославія
Югославія
1980
Італія Італія Німеччина
ФРН
2:1 Бельгія
Бельгія
Чехословаччина
Чехословаччина
1:1
по пенальті
(9:8)
Італія
Італія
Рік Місце проведення Фінальна гра Півфіналісти, що зазнали поразки(1)
Чемпіон Рахунок Фіналіст Проти чемпіона Проти фіналіста
1984 Франція Франція Франція
Франція
2:0 Іспанія
Іспанія
Португалія
Португалія
Данія
Данія
1988 Німеччина ФРН Нідерланди
Нідерланди
2:0 СРСР
СРСР
Німеччина
ФРН
Італія
Італія
1992 Швеція Швеція Данія
Данія
2:0 Німеччина
Німеччина
Нідерланди
Нідерланди
Швеція
Швеція
1996 Англія Англія Німеччина
Німеччина
2:1
золотий гол
Чехія
Чехія
Англія
Англія
Франція
Франція
2000 Бельгія Бельгія / Нідерланди Нідерланди Франція
Франція
2:1
золотий гол
Італія
Італія
Португалія
Португалія
Нідерланди
Нідерланди
2004 Португалія Португалія Греція
Греція
1:0 Португалія
Португалія
Чехія
Чехія
Нідерланди
Нідерланди
2008 Австрія Австрія / Швейцарія Швейцарія Іспанія
Іспанія
1:0 Німеччина
Німеччина
Росія
Росія
Туреччина
Туреччина
2012
Польща Польща / Україна Україна Іспанія
Іспанія
4:0 Італія
Італія
Португалія
Португалія
Німеччина
Німеччина
2016
Франція Франція Португалія
Португалія
1:0
додатковий час
Франція
Франція
Уельс
Уельс
Німеччина
Німеччина
2020
Європа Європа Італія
Італія
1:1
по пенальті
(3:2)
Англія
Англія
Іспанія
Іспанія
Данія
Данія
2024
Німеччина Німеччина Іспанія
Іспанія
2:1 Англія
Англія
Франція
Франція
Нідерланди
Нідерланди
1 З 1984 року матч за третє місце не проводиться
Найкращі результати збірних на чемпіонатах Європи

18 збірних грали в півфіналі, 12 збірних доходили до фінального матчу, і 10 команд ставали чемпіонами.

Найтитулованіша збірна — Німеччина, вона вигравала чемпіонат тричі і ще тричі була фіналістом, на другому місці йде Іспанія, вона вигравала чемпіонат тричі й одного разу була фіналістом. Замикає трійку найкращих Франція, двічі вона ставала чемпіоном.

Три з дев'яти команд, що перемагали на чемпіонаті Європи, домагалися цього як господарі турніру. Збірні серед тих, що вигравали чемпіонат Європи, але не мали успіху на своїй рідній землі, — Німеччина та Нідерланди. Збірна Італії здобувала звання чемпіона лише на «домашньому» чемпіонаті Європи. Інші команди, що не ставали чемпіонами, нерідко домагалися на «домашніх» чемпіонатах своїх найкращих результатів в історії (Швеція 1992 — півфінал, Португалія 2004 — друге місце).

Зірочкою (*) позначено результати команд на домашніх чемпіонатах.

Команда Чемпіони Друге місце
Третє місце до 1984 року, півфінал від 1984 року
Четверте місце до 1984 року
Іспанія Іспанія 4 (1964*, 2008, 2012, 2024) 1 (1984) 1 (2020) -
Німеччина Німеччина 3 (1972, 1980, 1996) 3 (1976, 1992, 2008) 3 (1988*, 2012, 2016) -
Італія Італія 2 (1968*, 2020) 2 (2000, 2012) 1 (1988) 1 (1980*)
Франція Франція 2 (1984*, 2000) 1 (2016*) 2 (1996, 2024) 1 (1960*)
СРСР СРСР 1 (1960) 3 (1964, 1972, 1988) - 1 (1968)
Португалія Португалія 1 (2016) 1 (2004*) 3 (1984, 2000, 2012) -
Нідерланди Нідерланди 1 (1988) - 5 (1976, 1992, 2000*, 2004, 2024) -
Данія Данія 1 (1992) - 2 (1984, 2020) 1 (1964)
Чехословаччина Чехословаччина 1 (1976) - 2 (1960, 1980) -
Греція Греція 1 (2004) - - -
Югославія Югославія - 2 (1960, 1968) - 1 (1976*)
Англія Англія - 2 (2020, 2024) 2 (1968, 1996*) -
Бельгія Бельгія - 1 (1980) 1 (1972*) -
Чехія Чехія - 1 (1996) 1 (2004) -
Угорщина Угорщина - - 1 (1964) 1 (1972)
Швеція Швеція - - 1 (1992*) -
Туреччина Туреччина - - 1 (2008) -
Росія Росія - - 1 (2008) -
Уельс Уельс - - 1 (2016) -
Участь збірних у фінальних частинах чемпіонатів Європи

Сумарна таблиця збірних

[ред. | ред. код]

Загалом 35 різних національних збірних, якщо не рахувати окремо збірні СРСР та СНД, брали участь у фінальній частині на 15 Чемпіонатах Європи (станом на 11 липня 2021 року).

Збірна У І В Н П О М
ФРН ФРН/Німеччина 13 53 27 13 13 94 78-55
Італія Італія 10 45 21 18 6 81 52-31
Іспанія Іспанія 11 46 21 15 10 78 68-42
Франція Франція 10 43 21 12 10 75 69-50
НідерландиНідерланди 10 39 20 8 11 68 65-41
Португалія Португалія 8 39 19 10 10 67 56-38
Англія Англія 10 38 15 13 10 58 51-37
Чехія Чехія 7 29 12 4 13 42 36-37
Данія Данія 9 33 10 6 17 36 42-50
Бельгія Бельгія 6 22 11 2 9 35 31-28
Хорватія Хорватія 6 22 9 6 7 33 30-28
Швеція Швеція 7 24 7 7 10 28 30-28
СРСР СРСР / СНД СНД 6 16 7 4 5 25 18-16
Росія Росія 6 20 6 3 11 21 22-36
Греція Греція 4 16 5 3 8 18 14-20
Швейцарія Швейцарія 5 18 3 8 7 17 16-24
Чехословаччина Чехословаччина 3 8 3 3 2 16 12-10
Уельс Уельс 2 10 5 1 4 16 13-12
Туреччина Туреччина 5 18 4 2 12 14 14-30
Польща Польща 4 14 2 7 5 13 11-15
Югославія Югославія 5 14 3 2 9 11 22-39
Угорщина Угорщина 4 11 2 4 5 10 14-20
Україна Україна 3 11 3 0 8 9 8-19
Ісландія Ісландія 1 5 2 2 1 8 8-9
Австрія Австрія 3 10 2 2 6 8 7-12
Шотландія Шотландія 3 9 2 2 5 8 5-10
Ірландія Ірландія 3 10 2 2 6 8 6-17
Румунія Румунія 5 16 1 5 10 8 10-21
Словаччина Словаччина 2 7 2 1 4 7 5-13
Норвегія Норвегія 1 3 1 1 1 4 1-1
Болгарія Болгарія 2 6 1 1 4 4 4-13
Албанія Албанія 1 3 1 0 2 3 1-3
Фінляндія Фінляндія 1 3 1 0 2 3 1-3
Північна Ірландія Північна Ірландія 1 4 1 0 3 3 2-3
Словенія Словенія 1 3 0 2 1 2 4-5
Латвія Латвія 1 3 0 1 2 1 1-5
Північна Македонія Північна Македонія 1 3 0 0 3 0 2-8
Всього 674 252 170 252 829-829

Скорочення: У = участь у чемпіонатах, І = ігри, В = перемоги, Н = нічиї, П = поразки, О = набрані очки, М = забиті та пропущені м'ячі

Нові національні збірні

[ред. | ред. код]

Цікавим є той факт, що на кожному чемпіонаті Європи виступала хоча б одна нова команда.

Чемпіонат Нові команди
1960 Франція Франція Франція Франція, СРСР СРСР, Югославія Югославія, Чехословаччина Чехословаччина
1964 Іспанія Іспанія Іспанія Іспанія, Данія Данія, Угорщина Угорщина
1968 Італія Італія Італія Італія, Англія Англія
1972 Бельгія Бельгія Бельгія Бельгія, ФРН ФРН
1976 Югославія Югославія Нідерланди Нідерланди
1980 Італія Італія Греція Греція
1984 Франція Франція Португалія Португалія, Румунія Румунія
1988  ФРН Ірландія Ірландія
1992 Швеція Швеція Швеція Швеція, Шотландія Шотландія, СНД СНД
1996 Англія Англія Чехія Чехія, Туреччина Туреччина, Росія Росія, Хорватія Хорватія, Швейцарія Швейцарія, Болгарія Болгарія
2000 Бельгія Бельгія / Нідерланди Нідерланди Норвегія Норвегія, Словенія Словенія
2004 Португалія Португалія Латвія Латвія
2008 Австрія Австрія / Швейцарія Швейцарія Австрія Австрія, Польща Польща
2012 Україна Україна / Польща Польща Україна Україна
2016 Франція Франція Ісландія Ісландія, Північна Ірландія Північна Ірландія, Уельс Уельс, Албанія Албанія, Словаччина Словаччина
2020 Європа Європа Фінляндія Фінляндія, Північна Македонія Північна Македонія
2024 Німеччина Німеччина Грузія Грузія, Сербія Сербія

Таким чином, на Чемпіонатах Європи за весь час (до кінця 2016 року) виступало загалом 37 збірних, з яких 4 вже не існує:

СРСР (до 1991 року), СНД (лише 1992 рік), Чехословаччина (до 1993 року), Югославія (до лютого 2003 року).

Збірна СНД — це штучно створена збірна, яка представляла СНД. Ця збірна виникла за необхідністю, оскільки збірна СРСР вже забронювала собі місце на Євро-1992, кваліфікуючись туди до розпаду СРСР у кінці 1991 року. Тому єдиним законним способом брати участь у турнірі була участь єдиної команди.

Сім збірних (Франції, Іспанії, Італії, Бельгії, Швеції, Австрії та України) вперше брали участь у фінальній частині чемпіонату Європи на «домашньому» чемпіонаті.

Наступні 19 національних збірних з футболу потенційно можуть потрапити на Чемпіонати Європи, але поки що їм не вдалося пройти жодного відбіркового етапу:

Азербайджан, Андорра, Білорусь, Боснія і Герцеговина, Вірменія, Гібралтар, Естонія, Ізраїль, Казахстан, Кіпр, Косово, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Молдова, Сан-Марино, Фарери, Чорногорія.

Наступна таблиця ілюструє «кваліфікаційний шлях» кожної з цих команд:

Команда Рік вступу в УЄФА Участь у відборах, разів Участь у відборах, роки
Люксембург Люксембург 1954 15 1964, 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Мальта Мальта 1960 14 1964, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Кіпр Кіпр 1962 14 1968, 1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Сан-Марино Сан-Марино 1988 8 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Фарерські острови Фарерські острови 1990 8 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Ліхтенштейн Ліхтенштейн 1974 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Естонія Естонія 1992 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Литва Литва 1992 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Білорусь Білорусь 1993 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Вірменія Вірменія 1993 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Молдова Молдова 1993 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Азербайджан Азербайджан 1994 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Ізраїль Ізраїль 1994 7 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Андорра Андорра 1996 6 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Боснія і Герцеговина Боснія і Герцеговина 1998 6 2000, 2004, 2008, 2012, 2016, 2020
Казахстан Казахстан 2002 4 2008, 2012, 2016, 2020
Чорногорія Чорногорія 2007 3 2012, 2016, 2020
Гібралтар Гібралтар 2013 2 2016, 2020
Косово Косово 2016 1 2020

Як видно, збірні Люксембургу, Мальти та Кіпру найбільше разів та найдовше (з 1964 і 1968) беруть участь у відборах на Чемпіонати Європи. До цього збірні Північної Ірландії та Уельсу по 13 разів (1964-2012), безуспішно намагались пройти кваліфікацію і врешті-решт пройшли на ЧЄ-2016, що також повторила Фінляндія — 13 разів поспіль (з 1968-2016) боролась за вихід до фіналу і змогла потрапити в підсумку на ЧЄ-2020.

Цікава статистика

[ред. | ред. код]
 • Збірні Іспанії, Франції та Італії свою першу перемогу здобули на «домашньому» чемпіонаті (де вони були країнами-господарками турніру).
 • За усю історію 3 збірні володіли одночасно титулами чемпіона Європи та чемпіона світу (ФРН, Франції й Іспанії), і якщо збірній Франції звання європейського чемпіона прийшло через 2 роки після світового (2000), то збірні ФРН й Іспанії ставали чемпіонами світу у званні чемпіонів Європи (чемпіонати 1974 та 2010 років відповідно).
 • Майже усі збірні, що ставали чемпіонами Європи, «провалювались» наступного чемпіонату. Поміж тим, деякі збірні зупинялися всього за крок до чемпіонства: збірна СРСР 1964, збірна ФРН 1976, збірна Чехословаччини 1980 та збірна Нідерландів 1992 року.
 • Збірна Іспанії єдина, яка двічі підряд ставала чемпіоном Європи (чемпіонати 2008 та 2012 років). Окрім того, в 2010 році вона завоювала титул чемпіона світу з футболу, оформивши таким чином серію з трьох чемпіонств.
 • Своєю поразкою у фіналі Євро-2008 збірна Німеччини наздогнала за цим показником збірну СРСР (поразки у фіналах чемпіонатів 1964, 1972 та 1988 року) та випередила збірну Югославії (поразки 1960 та 1968 року).

Найкращі бомбардири на чемпіонатах Європи

[ред. | ред. код]
14 м'ячів
9 м'ячів
7 м'ячів
6 м'ячів
5 м'ячів

Найкращі бомбардири чемпіонатів Європи (кваліфікація+фінальна стадія)

[ред. | ред. код]

[5]

26 голів
23 голи
22 голи
20 голів
19 голів

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Thirteen cities to host UEFA EURO 2020. Архів оригіналу за 25 січня 2013. Процитовано 20 червня 2016.
 2. UEFA EURO 2020 to be held across continent. Архів оригіналу за 10 грудня 2012. Процитовано 20 червня 2016.
 3. European Championship: Uefa to hold 2020 finals across continent. Архів оригіналу за 7 грудня 2012. Процитовано 20 червня 2016.
 4. УЄФА затверджує 24-командний Євро з 2016 року [Архівовано 7 травня 2013 у Wayback Machine.] (англ.)
 5. Роналду підкорився ще один рекорд. Архів оригіналу за 29 листопада 2014. Процитовано 15 листопада 2014.

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
 • Історія чемпіонатів Європи з футболу / Т. А. Желдак. — Х. : Фоліо, 2016. — 395 с. — ISBN 617-7012-05-3
 • Український «мундіаль» / Ю. В. Бондар. — Т. : Навч. книга — Богдан, 2013. — 544 с. : іл. — Бібліогр.: с. 540. — ISBN 978-966-10-3139-4