Каравела

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Каравела «Боа Ешперанса»

Карав́ела (порт. caravela, МФА[kɐ.ɾɐ.ˈve.ɫɐ][1]; ісп. carabela, МФА[ka.ɾa.ˈβe.la][2]) — малий, швидкий, легкий вітрильник XV—XVI століть. Винайдена португальцями на світанку доби великих географічних відкриттів. Використовувалася для дослідження Атлантичного океану та західного узбережжя Африки. Оснащена двома або більше щоглами, високими бортами, надбудовами у носовій і кормовій частинах. Мала прямі і косі вітрила, які дозволяли йти по морю, використовуючи різні типу вітру. На вітрилах часто зображалися Христові хрести. Масовий тип суден у португальських та іспанських (кастильських) флотиліях, якими керували Енріке Мореплавець, Васко да Гама, Христофор Колумб, Бартоломеу Діаш та інші.

Етимологія[ред. | ред. код]

Слово caravela утворене від cáravo чи cárabo, яке походить від грец. κάραβος — назви легкого судна, використовуваного в Середземномор'ї[3][4] (за найпоширенішою версією, до цього грецького слова сходить і українське корабель)[5]. Згідно з версією деяких істориків, cárabo походить від араб. قارب‎, каріб («човен», «судно з трикутним вітрилом»)[6]. Перша згадка слова в португальських джерелах належить до 1255 року, остання датується 1766 р.; слід припускати, що значення слова мінялося протягом часу[7].

Опис[ред. | ред. код]

Каравела походить від португальських рибальських човнів XIII століття, будованих за зразком арабських «карибів»[8]. Остаточно цей тип корабля склався в середині XV століття за Енріке Мореплавця. Каравели були спритнішими, маневренішими і легшими в керуванні порівняно з барками і балінгерами.

Каравела була зручною для плавань: завдяки своїй легкості і швидкості. Ранні каравели несли 2-3 щогли з латинськими вітрилами, пізніші були чотирищогловими. Середня довжина перших каравел, таких як «каравела тільяда» (caravela tilhada) XV століття, була 12-18 метрів, середня вантажність 50-60 тонн[9] відношення довжини до ширини становило близько 3,5:1, що разом з вузьким еліпсоподібним планом (відмінним від округлого плану караки) робило їх дуже швидкими і маневреними, хоча і маломісткими. В експедиції Х. Колумба 1492 року карака «Санта-Марія» водотоннажністю бл. 100 тонн була флагманським кораблем, легші каравели «Пінта» і «Нінья» мали в довжину 15-20 м, у ширину по бімсу 6 м, і водотоннажність близько 60-75 тонн.

Каравели з прямим озброєнням[ред. | ред. код]

Ближче до кінця XV століття в Португалії розвинувся більший варіант каравели, з форкастелем і ахтер-кастелем: не такий високий, як карака, що уможливлювало ходити круто до вітру, з прямим вітрилом на фок-щоглі і з латинськими на інших трьох. Цей різновид каравели був відомий як caravela redonda («кругла каравела»), оскільки згідно з іберійською традицією, надуте пряме вітрило називали «круглим».

Відомі каравели[ред. | ред. код]

 • «Нінья» — один з кораблів першої експедиції Колумба (1492)
 • «Пінта» — один з кораблів першої експедиції Колумба (1492)
 • «Святий Яків[es]» — найменший з кораблів експедиції Магеллана (1519)
 • «Берріо[pt]» — найменший з кораблів експедиції Васко да Гами (1497)

У геральдиці[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. European Portuguese: Convert Text to IPA Transcription (довідка).
 2. Spanish phonetic transcription translation // EasyPronunciation.com.
 3. Carabela no Dicionário usual da Real Academia Espanhola
 4. Diccionario marítimo español, Martín Fernández de Navarrete, 1831 (GoogleBooks) (ісп.)
 5. Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 3 : Кора — М / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1989. — Т. 3 : Кора — М. — 552 с. — ISBN 5-12-001263-9.
 6. Jorge Nascimento Rodrigues e Tessaleno Devezas (2009). Portugal: O pioneiro da globalização: a Herança das Descobertas. Pag. 188. Centro Atlântico (ISBN: 978-989-615-077-8)). Процитовано 17 de agosto de 2013.  (порт.)
 7. Caravela — Instituto Camões (порт.)
 8. Hobson, John M. (2004). The Eastern Origins of Western Civilisation (en). Cambridge University Press. с. 141. ISBN 9780521547246. 
 9. Russell, Peter E. (2000). Prince Henry 'the Navigator': A Life. Yale University Press. с. 229. ISBN 0-300-09130-3. 

Джерела[ред. | ред. код]

 • The History and Development of Caravels — A Thesis — George Robert Schwarz, B.A., University of Cincinnati, Chair of Advisory Committee: Dr. Luis Filipe Vieira de Castro, 2008 [1]

Посилання[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Каравела