Шаровари

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Танцюристки у шароварах.

Шарова́ри або шарава́ри (ір. шаравара, перс. شلوار — шальвар) — широкі штани, які є частиною традиційного одягу східних народів. Дуже вільні в стегнах, часто зі зборками на талії, зібрані біля кісточок унизу. Носилися як чоловіками, так і жінками.

Історія[ред.ред. код]

Шаровари з'явилися на Сході як елемент одягу кочевих народів дуже давно. Шаровари можуть бути як чоловічі, так і жіночі. Зараз шаровари є часткою вбрання національного костюму курдів, пунтунів, дарі та ін.

За країною[ред.ред. код]

Україна[ред.ред. код]

23. Kozaky rozvazhajutsa.jpg

Також шаровари увійшли у вбрання козаків Запоріжжя. У дорожніх нотатках німецького посла Epixa Лясоти (XVI ст.), який відвідав Запоріжжя, знаходимо згадку про такі елементи одежі запорожців, як татарський кобеняк і мантій. Посол відгукується про козаків як про людей дуже щедрих, котрі зробили йому багаті подарунки: кунячу шубу і чорну лисячу шапку. Відомості про костюм козаків XVII ст. є й у відомій праці Ґ. Левассер де Боплана. Він перелічує, зокрема, сорочки, шаровари, шапки і каптани з товстого сукна, що складали повсякденний козацький одяг. Польські письменники XVIII ст. зазначали, що запорізькі козаки носили широкі шаровари з золотим галуном замість опушки, суконні з відкидним рукавом напівкунтуші, білі шовкові жупани, шовкові з золотими китицями пояси й високі шапки зі смушковими окільниками сірого кольору і червоним шовковим вершком (шликом), який закінчувався китицею.

Величезною перевагою шароварів було те, що їх можна було одягнути будь-якою стороною, адже вони не мали передньої та задньої частини, які є у сучасних штанах. Також шаровари були з великими кишенями, у які можна було покласти шаблю, що було важливо та зручно для козаків. Ще одна значуща перевага у використанні шароварів — зручність у їзді верхи на конях. саме завдяки цій характеристиці шаровари були дуже популярні серед козаків.

Японія[ред.ред. код]

  • Хакама — японський аналог шароварів.

Література[ред.ред. код]