Янош I Заполья

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Szapolyai János fametszet.jpg

Янош I Заполья (Іван Запольський, угор. Szapolyai János; хорв. Ivan Zapolje, Ivan Zapoljski, 2 лютого 1487 — 22 червня 1540) — угорський державний діяч хорватського походження, князь Семигорода, король Угорщини, син палатина Іштвана Заполья (Степана Запольського) і Ядвіги Тешинської, дочки князя Пшемислава II.

Нащадок Тврде Заполья (Tvrde Zapolje) — засновника Тврдіч-града в Хорватії. З 10 листопада 1526 року Янош Заполья був передостаннім королем-уродженцем Угорського королівства і останнім — під владою якого хоча б номінально перебувала вся територія даного королівства (реально — Східно-Угорське королівство).

Біографія[ред.ред. код]

Янош I Заполья народився в Спішському Граді, на території сучасної Словаччини.

У 1510 році Янош попросив руки принцеси Анни. Можливо, що його призначення в 1511 воєводою Семигорода мало на меті тримати його подалі від столиці.

1514 року Заполья, спільно з Іштваном Баторі, жорстоко придушив селянське повстання під проводом Георгія Дожа.

Після смерті Владислава (Уласло) II став регентом при малолітньому королі Людовику (Лайоші) II. Намагався добитися свого призначення палатином, але замість нього був призначений Іштван (Стефан) IV Баторій, батько Стефана, майбутнього короля Польщі. Кланове суперництво між Заполья і Баторі багато в чому допомогло туркам взяти фортецю Белград в 1521 році.

Після поразки в битві при Мохачі і загибелі Людовика II — було проведено два сейми, які обрали двох різних королів. 16 жовтня Янош був обраний королем в Токаї. Коронований 11 листопада 1526 року. Безуспішно просив руки вдови Людовика II — Марії Австрійської. Конкурентом Запольського став обраний 16 грудня Фердинанд I Габсбург, майбутній імператор Священної Римської імперії.

У 1527—1528 роках армія Фердинанда вторглася в Угорщину, розбила війська Заполья і вигнала його з батьківщини в Польщу. Перебуваючи у вигнанні, Янош Заполья звернувся в 1528 році по допомогу до Османської імперії.

10 травня 1529 року розпочалося вторгнення Сулеймана Пишного в Угорщину. В ході цієї кампанії османські війська вибили сили Габсбургів з країни, впритул підійшли до Відня — і відновили владу Яноша в більшій частині Угорщини. Янош Запольяі в липні 1529 року змушений був принести васальну присягу турецькому султану — і тоді лише був визнаний їм королем Угорщини.

У 1531 році Фердинанд I направив до Константинополя дипломатичну місію для укладення мирного договору з султаном. У 1533 році Фердинанд погодився платити данину туркам.

У 1538 році Янош Запольяі уклав таємний трактат з Фердинандом, визнавши Габсбурга своїм спадкоємцем — в обмін на військову допомогу проти турків. Однак, Вже в наступному, 1539 році Янош одружився на дочці польського короля Сигізмунда Старого — Ізабеллі Ягеллонці. Від цього шлюбу за місяць до смерті Яноша народився його син Янош II Жигмонд, якому Янош I в 1540 році і заповідав королівство. Після смерті Яноша II, турки захопили столицю королівства Буду (1541 рік).

Література[ред.ред. код]

  • Barta Gábor: A Sztambulba vezető út (1526—1528). Bp. 1983, Magvető. (угор.)
  • Tringli István: Az újkor hajnala. Magyarország története 1440—1541. Bp. 2003, Vince. (угор.)
  • Szakály Ferenc: Virágkor és hanyatlás. 1440—1711. (Magyarok Európában II.) Bp. 1990, Háttér. (угор.)