Геза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Геза
угор. Géza
Геза
Геза
Надьфейеделем
972 — 997
Попередник: Такшонь
Наступник: Стефан I Святий
 
Народження: бл. 945
невідомо
Смерть: 997
Країна: Угорське князівство
Рід: Арпади
Батько: Такшонь
Шлюб: Шарольт і Adelaide of Poland, the Whited
Діти: Judith of Hungaryd, Стефан I Угорський[1], Tuta of Ratisbonad, Gizella of Hungaryd, Грімельда Угорськаd[1], Saroltad[1] і Hungarian wife of Gavril Radomird

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Геза (угор. Géza, бл. 945997) — надьфейеделем мадярів між 972 та 997 роками, син Такшоня, нащадок Арпада.

До смерті батька 972 року Геза супроводжував його в походах і підпорядковувався йому як правителю мадярів. Батько організував шлюб Гези із Шаролт, донькою вождя трансильванських мадярів Дьюли. Коли розпочалося самостійне правління Гези, до двору прибув бенедектинський чернець Бруно і охрестив мадярського правителя, однак Геза, мабуть ніколи не був переконаним християнином і приносив пожертвування язичницьким богам. Тітмар Мерзебурзький пише що, коли у Гези спитали, чому він так робить, він відповів, що досить багатий, щоб вшановувати як старих богів, так і нового. Втім, за правління Гези християнство почало поширюватися серед мадярів.

пам'ятник королю Гезі в Будапешті

Коли 983 року герцог Баварський Генріх II підняв бунт проти імператора Священної Риської імперії Оттона III, мадяри захопили Мельк, однак 985 його відвоював австрійський маркграф Леопольд I. 991 року мадяри змушені були відійти з Віденського басейну, куди ввів свої війська Генріх II. Їм довелося поступитися територіями на захід від Лейти.

Дружини і діти[ред. | ред. код]

Геза був одружений із Шарольт, трансильванською принцесою, але прогнав її 975 року. Вона народила йому доньку Маргарет, в майбутньому дружину болгарського царя Гаврила Радомира, та сина Стефана, в майбутньому короля Угорщини.

Удруге Геза одружився з Аделайдою, сестрою польського князя Мешко I. Вона народила йому Юдит, в майбутньому дружину польського короля Болеслава I Хороброго, Гізеллу, в майбутньому дружину дожа Венеції Оттоне Орсеоло, та Шаролту, майбутню дружину угорського короля Аби Шамуеля.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kristó, Gyula - Makk, Ferenc: Az Árpád-ház uralkodói (IPC Könyvek, 1996)
  • Korai Magyar Történeti Lexikon (9-14. század), főszerkesztő: Kristó, Gyula, szerkesztők: Engel, Pál és Makk, Ferenc (Akadémiai Kiadó, Budapest, 1994)
Попередник
Такшонь
Надьфейеделем
972-997
Наступник
Стефан I