Бела I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бела I
угор. I. Béla
Народився 1016
Девін (Братислава IV), Угорське королівство (1000—1301)
Помер 11 вересня 1063
Dömösd, Угорське королівство (1000—1301)
·падінняd
Поховання Сексард
Країна  Угорське королівство
Діяльність монарх, політик
Посада Король Угорщини
Партія politician before the emergence of political partiesd
Конфесія християнство
Рід Арпади
Батько Вазул
Мати Katun of Bulgariad
Брати, сестри Андрій I і Левенте
У шлюбі з Ричеза Польська
Діти Геза I, Владислав I Угорський[1], Софія Угорська, Ланка Белеївна[1], Ламперт (князь) і Єфремія Угорська[1]

Бела I (угор. I. Béla, 10161063) — угорський король з династії Арпадів, молодший брат короля Андрія I.

Біографія[ред. | ред. код]

Його батько Вазул спробував (поміж 1031—1038) захопити трон свого двоюрідного брата Стефана І Святого, за що був осліплений. Бела через участь у змові у 1030-х роках рятувався втечею до Чехії, Польщі. Перебуваючи у Польщі, відзначився у боях з поморянами і одружився 1043 з донькою Мешка ІІ. Бездітний Андрій І дозволив йому 1048 повернутись до Угорщини, де надав у володіння північну третину королівства і оголосив спадкоємцем престолу. Бела брав участь у війні 1051 року з німцями. Після народження сина Шаламона король Андрій І коронував його (1057), а Бела підняв бунт. Шаламона заручили з Юдитою, сестрою німецького короля Генріха IV, який надав військову допомогу. Бела змушений був втекти до Польщі. За допомогою двоюрідного брата дружини Болеслава II у 1060 році він розбив військо брата у битві під Мошонами. Андрій І помер від отриманих рану містечку Зірце в 1061 році, Шоломон втік до Німеччини, а Бела I в Секешфехерварі був проголошений новим угорським королем.

Незабаром після сходження Бели на престол незадоволені християнізацією угорці, переважно представники найбільш знедолених верств населення, звернулися до нового короля в його резиденції в Секешфехерварі, з вимогами вигнання католицьких священиків та реставрації язичництва. Після трьох днів «роздумів» Бела I розігнав зібрався вислухати рішення короля народ за допомогою викликаних з сусідніх замків гарнізонів.

За час свого короткого (три роки) правління Бела I провів ряд успішних реформ. Встановивши законодавче регулювання міри, ваги та монетної системи, Бела, таким чином, став першим упорядником торгових відносин у середньовічній Угорщині. Також він заклав парламентського представництва, вперше запросивши на збори в Секешфехерварі (Штульвейссенбурге) не все дворянство країни, а лише по два представники від кожного комітату.

Бела I загинув у результаті нещасного випадку в 1063 і був похований в заснованому ним абатстві в Сексарда. Після смерті Бели імператор Священної Римської імперії Генріх IV вторгся в Угорщину і привів до влади десятирічного сина Андраша I Шаламона, який втік у 1060 році до Німеччини.

Діти[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Sroka S. A., Historia Węgier do 1526 roku, Bydgoszcz 2000.
  • Бела, король // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.
Попередник
Андрій I
Король Угорщини
10601063
Наступник
Соломон I