Бела I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Nte-kir-1bela.jpg

Бе́ла I (угор. I. Béla, 10161063) — угорський король з династії Арпадів, молодший брат короля Андрія I.

Біографія[ред.ред. код]

Його батько Вазул спробував (поміж 1031—1038) захопити трон свого двоюрідного брата Стефана І Святого, за що був осліплений. Бела через участь у змові у 1030-х роках рятувався втечею до Чехії, Польщі. Перебуваючи у Польщі, відзначився у боях з поморянами і одружився 1043 з донькою Мешка ІІ. Бездітний Андрій І дозволив йому 1048 повернутись до Угорщини, де надав у володіння північну третину королівства і оголосив спадкоємцем престолу. Бела брав участь у війні 1051 року з німцями. Після народження сина Шаламона король Андрій І коронував його (1057), а Бела підняв бунт. Шаламона заручили з Юдитою, сестрою німецького короля Генріха IV, який надав військову допомогу. Бела змушений був втекти до Польщі. За допомогою двоюрідного брата дружини Болеслава II він розбив військо брата у битві під Мошонами. Андрій І помер від отриманих ран, а Шоломон втік до Німеччини. У 1060 Бела за підтримки поляків повернувся в Угорщину, піднявши заколот проти Андраша. Розбитий рідним братом, Андраш I помер від ран у містечку Зірце в 1061, аБела I в Секешфехерварі був проголошений новим угорським королем. Незабаром після сходження Бели на престол незадоволені християнізацією угорці, переважно представники найбільш знедолених верств населення, звернулися до нового короля в його резиденції в Секешфехерварі, з вимогами вигнання католицьких священиків та реставрації язичництва. Після трьох днів «роздумів» Бела I розігнав зібрався вислухати рішення короля народ за допомогою викликаних з сусідніх замків гарнізонів.

За час свого короткого (три роки) правління Бела I провів ряд успішних реформ. Встановивши законодавче регулювання міри, ваги та монетної системи, Бела, таким чином, став першим упорядником торгових відносин у середньовічній Угорщині. Також він заклав парламентського представництва, вперше запросивши на збори в Секешфехерварі (Штульвейссенбурге) не все дворянство країни, а лише по два представники від кожного комітату.

Бела I загинув в результаті нещасного випадку в 1063 і був похований в заснованому ним абатстві в Сексарда. Після смертіБели імператор Священної Римської імперії Генріх IV вторгся в Угорщину і привів до влади десятирічного сина Андраша I Шаламона, який втік в 1060 до Німеччини.

Діти[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Sroka S. A., Historia Węgier do 1526 roku, Bydgoszcz 2000.
  • Бела, король // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона: В 86 томах (82 т. и 4 доп.). — СПб., 1890—1907.


Корона принца крові Це незавершена стаття про монарха, династію чи її представника.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Попередник
Андрій I
Coa Hungary Country History (855-1301).svg Король Угорщини
10601063
Coa Hungary Country History (855-1301).svg Наступник
Соломон I