Фердинанд I (імператор Австрії)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук


Фердинанд І
Ferdinand I
Kaiser Ferdinand I von Österreich in ungarischer Adjustierung mit Ordensschmuck c1830.jpg
Імператор Австрії
Початок правління: 2 березня 1835
Кінець правління: 2 грудня 1848
Інші титули: Король Угорщини (2 березня 1835 - 2 грудня 1848) під ім'ям Фердинанд V
король Чехії (2 березня 1835 - 2 грудня 1848) під ім'ям Фердинанд V
король Галичини та Володимирії
Попередник: Франц I
Наступник: Франц Йосиф I
Дата народження: 19 квітня 1793(1793-04-19)
Місце народження: Прага
Дата смерті: 29 червня 1875(1875-06-29) (82 роки)
Місце смерті: Відень
Дружина: Марія Анна Савойська
Династія: Габсбурги
Батько: Франц I
Мати: Марія-Терезія Бурбон-Сицилійська

Фердина́нд I (нім. Ferdinand I.), (19 квітня 1793(17930419)29 червня 1875), імператор Австрії з 2 березня 1835 по 2 грудня 1848 року, король Угорщини та Чехії (як Фердинанд V, у ті ж роки), король Галичини та Володимирії. Імператор, що страждав на різноманітні захворювання, державних талантів не мав й добровільно відмовився від влади. Був популярним у Чехії, де провів останні роки життя й отримав прізвисько «Фердинанд Добрий» (чеськ. Ferdinand Dobrotivý).

Царювання[ред.ред. код]

Старший син імператора Франца I; вступив на престол після смерті батька у 1835 році. Відрізнявся слабким здоров'ям, страждав на епілепсію й гідроцефалію.

Його правління рішуче нічим не відрізнялось від реакційного царювання його батька, бо Меттерніх так само керував усіма справами імперії. Характер Фердинанда був м'яким, добрим, спокійним, але вкрай повільним та нерішучим. Його напружували справи, він абсолютно ними не цікавився й мало у них розумів. Склалось свого роду регентство з Меттерніха, Коловрата та ерцгерцога Людвіга, яке й правило імперією, а Фердинанд підписував всі папери, які лишень йому подавались. Особисті свої схильності Фердинанд проявив лише у загальній амністії (1838) політичних злочинців, що перебували під судом та слідством у Ломбардії, а також у декількох часткових амністіях у інших справах. Жорстокості у поводженні з політичними арештантами, що були притаманними його попереднику, у Фердинанда не було й сліду.

Революція 1848[ред.ред. код]

Березневі події 1848 року змусили Фердинанда податись до Інсбруку. Ні з ким з європейських монархів переможна революція 1848 року так швидко не примирилась, як з Фердинандом: до нього особисто ніхто претензій не мав. На початку осені 1848 року він повернувся до Відню, але швидкі успіхи угорського повстання у зв'язку з вибухом жовтневого заколоту у Відні остаточно зламали та втомили імператора. Реакція, що захопила майже всю Європу у останні місяці 1848 року, не заспокоїла його. 2 грудня 1848 року він зрікся престолу (в Ольмюці) на користь свого племінника Франца Йосифа I.

Несамостійність Фердинанда та нерозуміння вимог часу були настільки великими, що незадовго до березневої революції, коли йому доповідали про занедбаний стан фінансів, він сказав: «ну, на мене й Меттерніха ще вистачить!». Австрії без Меттерніха він зовсім собі, очевидно, не уявляв; тому після падіння Меттерніха його правління перетворилось на низку найнепослідовніших вагань, що завершились відмовою від престолу. Після цього він жив у своїх маєтках у Празі, займаючись сільським господарством, до якого завжди відчував схильність.

Титул[ред.ред. код]

Фердинанд використовував наступний титул:

Ми, Фердинанд I, Божою милістю імператор Австрійський, король Єрусалимський, Угорський, Богемський, Далматський, Хорватський, Словенський, Галичини та Володимирії; ерцгерцог Австрійський, герцог Лотарингський, Зальцбурзький, Вюрцбурзький, Франконський, Штирійський, Каринтії й Карніоли; великий герцог Кракова, великий князь Трансильванії; маркграф Моравії; герцог Сандомирський, Мазовецький, Люблінський, Верхньої та Нижньої Сілезії, Аушвіцу й Затора, Тешена й Фріулі; князь Берхтесгадена й Мергентейма; граф Габсбурзький, Горіци, Градішкі й Тіролю; та маркграф Верхньої та Нижньої Лузації та в Істрії.

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Див.також[ред.ред. код]

Попередник
Франц I
Austria coat of arms official.svg Імператор Австрії
1835-1848
Austria coat of arms official.svg Наступник
Франц Йосиф I
Попередник
Франц I
Coat of arms of Hungary.svg Король Угорщини
1835-1848
Coat of arms of Hungary.svg Наступник
Франц Йосиф I
Попередник
Франц I
Znak českého království.png Король Богемії
1835-1848
Znak českého království.png Наступник
Франц Йосиф I
Попередник
Франц I
Wappen Königreich Galizien & Lodomerien (2).jpg Король Галичини та Володимирії
1835-1848
Wappen Königreich Galizien & Lodomerien (2).jpg Наступник
Франц Йосиф I
Попередник
Франц II
Regno Lombardo-Veneto.jpg Король Ломбардії та Венеції
1848-1866
Regno Lombardo-Veneto.jpg Наступник
Франц Йосиф I
Попередник
Wielkie ksiestwo krakowskie.jpg Великий князь Кракова
1846-1848
Wielkie ksiestwo krakowskie.jpg Наступник
Франц Йосиф I