Gaia

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Макет Gaia на салоні Ле Бурже 2013 року

Gaia (англ. Global Astrometric Interferometer for Astrophysics) — космічний телескоп Європейського космічного агентства, наступник проекту Гіппарх (Hipparcos). Запущений з космодрому Куру 19 грудня 2013 року за допомоги російської ракети-носія Союз-СТ-Б. Головне завдання телескопа — скласти докладну карту розподілу зірок нашої Галактики. Місія розрахована на 5 років.

Загальні відомості[ред.ред. код]

Телескоп буде працювати в оптичному діапазоні. Його планується вивести у другу точку Лагранжа (L2), розташовану на відстані близько 1,5 мільйонів кілометрів від Землі в протилежному від Сонця напрямі. У цій точці Земля буде загороджувати чутливу апаратуру телескопа від сонячного випромінювання. Для максимального тепло- та світло-захисту телескоп буде оснащений великим розгорнутим екраном площею в 100 квадратних метрів.

Передбачається, що за допомогою Gaia буде складена тривимірна карта нашої Галактики із зазначенням координат, напрямку руху і кольору близько мільярда зірок. Крім цього, телескоп повинен буде відкрити близько 10 тис. екзопланет, а також астероїди і комети в Сонячній системі.

Стартова маса: 2030 кг, включаючи 710 кг корисного навантаження, 920 кг — службовий модуля і 400 кг палива.

Цікаві особливості[ред.ред. код]

Основним інструментом телескопу Gaia стане найбільший цифровий сенсор із коли-небудь створених для місій у космосі, він складається з 106 окремих CCD-матриць розміром 4,7 x 6 см кожна[1].

Вартість[ред.ред. код]

ЄКА планує, що загальна вартість проекта, до якої входить вартість космічного апарату, засобів виведення і наземного контролю складе приблизно 577 мільйонів євро. Контракт на розробку і побудову самого телескопу Gaia, вартістю 317 мільйонів євро, отримала європейська компанія EADS Astrium. Вартість наукової обробки даних (буде розділена між країнами-учасницями ЄКА) оцінюється в 120 мільйонів євро.

Старт[ред.ред. код]

Запуск телескопа було здійснено 19 грудня 2013 року з космодрома Куру у французькій Гвіані, за допомогою ракети-носія «Союз» а також розгінним блоком «Фрегат».

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]