World of Warcraft

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
World of Warcraft
Обкладинка диску World of Warcraft

Розробник Blizzard Entertainment
Видавець Vivendi Universal
Геймдизайнер Джеффрі Каплан
Композитор Tracy W. Bush[d]
Частина серії Всесвіт Warcraft
Попередня гра серії Warcraft III: The Frozen Throne
Наступна гра серії World of Warcraft: The Burning Crusade
Дата випуску В усьому світі 23 листопада 2004
Ліцензія Власницьке програмне забезпечення
Версія 7.3.5
Жанр(и) MMORPG
Вікові
рейтинги
ESRB: T
PEGI: 12+
Платформа Microsoft Windows і macOS
Режим гри багатокористувацька гра
Носій DVD-ROM, цифрова дистрибуція
Керування Клавіатура, мишка
Сайт eu.battle.net
CMNS: World of Warcraft на Вікісховищі

World of Warcraft (WoW; укр. Світ Військового Ремесла) — багатокористувацька рольова онлайн-гра, розроблена компанією Blizzard Entertainment. Це четверта відеогра в серії Warcraft, не враховуючи доповнень та відхиленої Warcraft Adventures: Lord of the Clans. Події ігор серії Warcraft відбуваються у фентезійному всесвіті Warcraft, що вперше був зображений у грі Warcraft: Orcs & Humans в 1994 році. Події World of Warcraft відбуваються через п'ять років після фіналу Warcraft III: The Frozen Throne[1].

Згідно з книгою рекордів Гіннесcа, World of Warcraft є найпопулярнішою MMORPG в світі. В прес-релізі Blizzard від 23 січня 2007 року повідомлялося, що кількість передплатників гри склала більше 8 млн. осіб по всьому світу, станом на 7 жовтня 2010 року кількість передплатників перевищила вже 12 млн. World of Warcraft таким чином є найбільш популярною MMORPG в світі, і тримає місце в Книзі рекордів Гіннеса як найпопулярніша MMORPG за кількістю передплатників. Станом на липень 2012 року, Гра зібрала понад 10 млрд. доларів США, що робить World of Warcraft також найбільш касовою відеогрою всіх часів, обійшовши дохід від Call of Duty: Black Ops на 1,5 мільярди доларів. У січні 2014 було оголошено, що протягом всієї роботи гри створено понад 100 млн. акаунтів[2].

Гра отримала декілька нагород, одна з них — Gamespot's Game of the Year Award, як найкраща гра 2004 року.

WoW періодично отримує доповнення, які вносять зміни до ігрового процесу та розширюють ігровий світ. Першим з них стало World of Warcraft: The Burning Crusade, випущене 16 січня 2007 року. На 2018 рік останнім є World of Warcraft: Legion, що вийшло 30 серпня 2016 року[3], і до виходу готується доповнення World of Warcraft: Battle for Azeroth.

Ігровий процес[ред.ред. код]

Герой зі своїм вихованцем-вовком виконує квест зі знищення гоблінів

Основи[ред.ред. код]

На відміну від попередніх ігор серії Warcraft, ця гра не є стратегією в реальному часі, а багатокористувацькою онлайн-грою. World of Warcraft дозволяє гравцеві зануритися у світ Warcraft, взявши роль обраного персонажа. Цілі гри кожен визначає для себе сам. Це може бути дослідження світу, вдосконалення майстерності у якійсь професії, чемпіонство на арені або просто досягнення максимально доступного рівня розвитку персонажа. З отриманням останнього рівня гра не закінчується. Керуючи ігровим персонажем, він може досліджувати різноманітні території, боротися з чудовиськами, а також виконувати різні доручення, які видають комп'ютерні персонажі.

При створенні нового персонажа гравець може вибрати з-поміж тринадцяти рас і одинадцяти класів, які визначають доступні характеристики і вміння. Для всіх них можливі поєдинки і з іншими гравцями, на дуелях, аренах або проти гравців ворожої фракції. За успішне виконання завдань гравець отримує гроші, різні речі та досвід. За битву з іншими персонажами — «честь», бали, які можна вкласти в спорядження.

Більшість завдань на початковому етапі виконуються наодинці, але чим вище гравець розвивається і зростає за рівнями, тим завдання стають складнішими, і частину з них відразу розраховано на те, щоб персонажі об'єднувалися в групи. Існують також спеціальні підземелля, або «інстанси», котрі розраховані для груп від п'яти до сорока гравців. Для координації дій таких великих груп гравці можуть об'єднуватися в гільдії. Гравець може спіймати і приручити істот-вихованців, з яким брати участь у боях вихованців. За перемогу персонаж отримує нагороди і щоденні додаткові завдання. Самі вихованці з часом стають ефективнішими і набувають нових якостей[4].

Компанія Blizzard постійно розробляє нові можливості для високорівневих гравців. Наприклад, для того, щоб зібрати собі гідну екіпіровку, можна виконувати завдання фракцій, чим поступово змінювати їх ставлення до себе на більш прихильне. Для цього в грі створена ціла система «репутації», яка полягає в тому, що якщо гравець виконує завдання будь-якої конкретної раси або навіть фракції, — ставлення «працедавця» до гравця змінюється в кращий бік. Гравці з високою репутацією в якійсь з фракцій чи рас отримують унікальні бонуси, такі як їздові тварини інших рас, високорівневі рецепти, броню і зброю у торговців. Гравців з низькою репутацією представники фракції будуть ігнорувати або атакувати, щойно побачать[5].

У грі існують професії, які персонажі можуть розвивати для подальшого отримання предметів, що потім можна використовувати в процесі гри. В загальному вони поділяються на добувні та виробничі. Вивчати і розвивати професії можна у тренерів та за допомогою спеціальних рецептів. Професіями можна оволодіти незалежно від раси і класу.

Ігрові персонажі в «World of Warcraft» прив'язані до конкретних профілів (акаунтів). Гравці можуть створювати до 10 персонажів на одному сервері, із загальним лімітом в 50 персонажів для всіх серверів[6].

Раси і класи[ред.ред. код]

Всі ігрові раси розбиті на дві ворожі фракції — Альянс і Орду. Расам доступні наступні класи, що визначає їхні характеристики та здібності: Воїн, Паладин, Мисливець, Розбійник, Жрець, Лицар Смерті, Шаман, Маг, Чорнокнижник, Монах, Друїд , Мисливець на демонів. Кожен клас відкритий для певних рас, наприклад, Друїдом може бути лише представник Нічних ельфів, воргенів, тауренів і тролів[7].

Альянс[ред.ред. код]

Люди — нащадки врайкулів, раси велетнів, створених Титанами. Колись їхня єдина держава Аратор розкололася, а її фрагменти постраждали від орків та нежиті. Коли Палаючий легіон завдав удару, люди вступили в союз з іншими расами, проте зазнали значних втрат, а їхній король Артас став повелителем нежиті. Хоча люди вважаються однією з наймолодших рас Азероту, вони славляться доблестю, відвагою та швидким пристосуванням до змін. Лідер на час подій гри — король Андуін Рінн.

Нічні ельфи — близькі до природи та раніше безсмертні усамітнені істоти, що активно проявили себе під час нападу Палаючого легіону. Подолавши Легіон втратою Дерева Життя, Нічні ельфи стали вразливими до старіння і хвороб. Проте з часом було вирішено виростити нове Дерево Життя, яке замість повернути безсмертя стало ширити хвороби. Орді вдалося захопити частину володінь ельфів, проте вони готуються до відбиття загрози, коли сам Азерот розпадається на частини. Лідери — Верховна жриця Тіранда Шелест Вітру і верховний друїд Малфуріон Лють Бурі.

Воргени — раса створінь, зовні схожих на перевертнів. Вони походять від давніх друїдів, що поклонялися дикому богу Голдріну. Завдяки своїм здібностям, ці друїди уміло перевтілювалися у жахливих вовків, але згодом дика звірина натура захопила всю їхню сутність. Щоб керувати цією дикою формою, Ралаар Вогнеклик створив так звану Косу Ілуни. Але замість того, щоб стримати звирине їство Друїдів Коси, як вони себе називали, артефакт перетворив їх на воргенів. Після цього решта друїдів вирішила заточити цих чудовиськ у світі Смарагдового Сну. Про воргенів забули на тисячоліття, доки верховний маг Аругал не зумів визволити їх. Це призвело до поширення воргенів. У World of Warcraft, воргени можуть грати за такі класи: Друїд, Мисливець, Маг, Жрець, Розбійник, Чорнокнижник, Воїн та Лицар Смерті. Їх лідер — король Генн Сивогрив.

Дренеї — високорозвинені синьошкірі втікачі зі світу Аргус, якому загрожував титан Саргарес та його Палаючий легіон. На чолі з Веленом дренеї сховалися в світі Дренор, де створили нову цивілізацію. Проте демон Кіл'джеден відшукав вигнанців та перетворив орків на жорстоку Орду. Дренеї знайшли новий прихисток в Азероті та приєдналися до Альянсу в боротьбі проти сил зла. Лідер — пророк Велен.

Дворфи — низькорослий народ, нащадки земельників — істот з каменю, створених Титанами, але які врешті стали створіннями з плоті й крові через магічну епідемію. Дворфи намагаються відкрити таємниці свого минулого, ведучи розкопки в древніх містах Азероту. Лідери — Рада Трьох Молотів.

Гноми — низькорослі славетні механіки, інженери і техніки, котрі походять від механогномів, що їх колись створили собі на допомогу Титани. В ході навали Палаючого легіону втратили столицю Гномреган та прагнуть відвоювати свої землі. Лідер — головний механік Геблін Меггакрут.

Пандарени — людиноподібні панди, які довго жили відрізані від решти світу в огорнутому магічним туманом континенті Пандарії. Проте іноді пандарени наважуються покинути батьківщину в пошуках пригод. Лідер — Аїса Співець Хмар.

Орда[ред.ред. код]

Орки — кремезні прибульці зі світу Дренор, обернені на жорстоких варварів Палаючим легіоном для знищення дренеїв. Відтоді їхня коричнева шкіра позеленіла, а ціллю життя стала війна. Їхнє вторгнення в Азерот завершилося невдачею та рабством у людей. Залишки орків осіли в землях Калімдору і врешті з'єдналися з рештою орків Дренору та подолати рабство Палаючого легіону. Однак їхній новий лідер виявився більш імпульсивним за свого попередника Тралла, тому продовжує агресію проти Альянсу. Лідер — Гаррош Пекельний Крик.

Таурени — напівлюди, напівбики, жителі Калімдору, котрі уклали союз із орками заради виживання. Попри втрати у війні з Палаючим легіоном, а потім сварки з орками, таурени лишаються вірними Орді. Лідер — верховний вождь Бейн Криваве Копито.

Гобліни — колишні раби тролів, які скинули їхню владу та заснували власну цивілізацію. Від природи хитрі та жадібні, гобліни виробляють і поставляють зброю як Альянсу так і Орді. Лідер — торговий принц Галлівікс.

Ельфи Крові — вцілілі колишні Вищі ельфи, які страждають через втрату сили Сонячного джерела, оскверненого Артасом. Їхній лідер Кель'Тас в пошуках порятунку підпав під вплив Палаючого легіону і опанував темну магію. Хоч Сонячне джерело було очищене пророком дренеїв Веленом, деякі ельфи і надалі вірні темній магії. Лідер — Лор'Темар Терон, лорд-регент Кель'Таласа.

Тролі — жорстокі і схильні то темної магії істоти. Серед них виділяється горде, проте вимираюче плем'я Чорного списа, яке живе окремо від решти свого народу. Свого часу воно допомогло оркам Трала в боротьбі проти людей, за що було прийняте до Орди, хоч з приходом до влади Гарроша вплив тролів похитнувся. Лідер — Вол'джин.

Нежить — колишні слуги короля-ліча Артеса, які зуміли втекти з-під його влади на чолі з ельфою Сільваною Вітрокрилою. Шукаючи союзників через страх багатьох народів Азероту перед нежиттю, вони вклали союз з Ордою. Лідер — вождь Орди, королева-баньші Сільвана Вітрокрила.

Пандарени — людиноподібна раса, яка зовні нагадує панд. Пандарени займають власний континент — Пандарію, який відділився під час Великого Розколу і був прихований за допомогою магічної пелени від решти Азероту аж до часів виходу патчу Mists of Pandaria. Пандарени - це єдина раса у світі Warcraft, яка є відпочатку нейтральною, але має можливість примкнути як до Орди так і до Альянсу, залежно від того, як буде завершено ланцюжок завдань на стартовій локації.

Бізнес-модель[ред.ред. код]

World of Warcraft розповсюджується згідно принципу P2P (англ. pay to play - плати, щоб грати). Для отримання доступу до ігрового процесу гравцю необхідно оформити передплату, яка існує у трьох варіантах: на один календарний місяць (30 днів), три календарних місяці (90 днів) та шість календарних місяців (180 днів)[8].

Крім того, кожний глобальний аддон необхідно придбати за додаткову плату, щоб отримати доступ до його вмісту.

Після виходу патчу 4.2, «Лють Вогню», базова комплектація гри була розширена — гравці могли придбати власне World of Warcraft і перший аддон, The Burning Crusade, за ціною звичайної версії World of Warcraft[9].

Після виходу патчу 5.1, «Підхід до берега», базова комплектація гри була розширена ще більше — тепер гравці змогли придбати World of Warcraft, перший аддон, The Burning Crusade, і другий аддон, Wrath of Lich King, за ціною звичайної версії World of Warcraft.

Окрім того, за додаткову плату гравець може отримати доступ до деяких послуг (зміна раси, фракції, зовнішнього вигляду і т. д.)

Стартова версія[ред.ред. код]

Стартова версія World of Warcraft дозволяє пограти в World of Warcraft безкоштовно. Все, що для цього потрібно, це мати профіль на Battle.net та підключення до мережі Інтернет. Для стартової версії існують певні обмеження. Граючи на стартовій версії, не можна:

 • Брати участь у боях вихованців.
 • Отримати доступ до загального каналу чату та використовувати голосовий чат (гравцям будуть доступні лише обмежені канали «Сказати», «Група» і «Шепіт» для відсилання повідомлень всім зі свого регіону, групі або іншому гравцеві).
 • Спілкуватися з персонажами повних облікових записів, поки ті першими не звернуться до гравця чи не додадуть персонажа гравця до свого списку друзів.
 • Брати участь у торгівлі та/або обміні на аукціонах, через внутрішньоігрову пошту або між гравцями. Створювати гільдії або приєднуватися до них.
 • Використовувати функції Справжнього Імені Battle.net та голосового спілкування.
 • Отримати перевагу в черзі доступу до ігрових світів.
 • Використовувати платні послуги (перенесення персонажа, зміна фракції і т. д.).

Періодично вміст доповнень включається до складу базової версії. З 19 травня 2016 року базова версія містить всі випущені доти доповнення[10].

Сюжет[ред.ред. код]

Після подій Warcraft III: The Frozen Throne нова Орда Тралла розширилася, прийнявши нежить Відречених, тауренів і тролів. Тим часом гноми, дворфи та Нічні ельфи вступили до відродженого Альянсу, керованого з людського королівства Штормград. Коли король Штормграда, Варіан Рінн, таємничим чином зник, лорд Болварі Фордрагон став регентом. Герої Альянсу та Орди беруться розкрити змову, яка загрожує Азероту, та вирішити інші загрози.

Розробка[ред.ред. код]

World of Warcraft було анонсовано Blizzard на конференції European Computer Trade Show 2 вересня 2001 року. Було повідомлено про світ гри, її основні особливості, ігрові раси й класи. Майк Морхейм, президент та співзасновник Blizzard, повідомив, що World of Warcraft на той час була їхнім основним проектом[11]. Інтерфейс розроблявся таким, щоб гравці могли змінювати його на свій розсуд та дописувати власні міні-доповнення, які полегшують користування ним[12].

На початку 2004 року почалося бета-тестування, а 23 листопада гра вийшла у Північній Америці, Австралії та Новій Зеландії. Початково з територій були доступними тільки Східні королівства та Калімдор, а Альянс і Орда включали по чотири раси. 18 січня 2005 року World of Warcraft випустили в Південній Кореї, а 11 лютого в Європі. Поступово гра вдосконалювалася патчами, що вносили зміни в ігровий баланс і додавали нові можливості.

Анонс першого доповнення відбувся 28-29 жовтня на BlizzCon. Доповнення отримало назву Burning Crusade, а 11 вересня 2006 стало відома точна дата його виходу — 16 січня 2007 року[13].

Оцінки і відгуки[ред.ред. код]

Огляди
Світові
Видання Оцінка
1UP.com A
Edge 9 з 10[14]
Eurogamer 8 з 10
Game Informer 9.5 з 10[16]
GamePro 4.5 з 5[15]
GamesMaster 93%[14]
GameSpot 9.5 з 10
GameSpy 5/5 starsStar full.svgStar full.svgStar full.svgStar full.svg
IGN 9.1 з 10
PC Gamer (UK) 94%[14]
Агрегатори
Агрегатор Оцінка
GameRankings 92%[18]
Metacritic 93%[17]

World of Warcraft від часу випуску зібрала численні позитивні відгуки гравців та критиків[17]. Було відзначено велику кількість запозичень з жанру рольових ігор та відсутність тривалої паузи між смертю персонажа та його респавном. Квести критиками оцінювалися як невід'ємна складова гри, яка продовжує завершену сюжетну лінію та спонукає гравця до дій.

Так GameSpot похвалили у своєму огляді персонажів, написавши, що вони добре виконані, з «життєздатними і цікавими» класами, які мають унікальні та різноманітні механізми, і кожна з рас володіє особливим зовнішнім виглядом. Схвалення отримав і користувацький інтерфейс за його простоту та зрозумілість для новачків[19].

Разом із тим деякі оглядачі, високо оцінивши World of Warcraft, прогнозували грі швидкий занепад. Наприклад в огляді IGN гра називалася «жертвою популярності», яка швидко втратить гравців[20].

World of Warcraft стала найбільш продаваною відеогрою для ПК 2005 і 2006 років[21]. На листопад 2014 року гра мала понад 10 млн. активних підписників[22].

Нагороди[ред.ред. код]

 • Гра року (Gamespot, Macworld, XSages, Fragland, Cinescape, Gaming Illustrated)
 • Найкраща багатокористувацька онлайн-гра (GameSpot)
 • Найкраща рольова гра (RPG або MMORPG) (GameSpy, VoodooExtreme)
 • Найкраща RPG для ПК (FileFront)
 • Переможець конкурсу Best of Show (E3 2003)
 • Найкраща гра Persistent Online (E3 2003)
 • Лауреат конкурсу Best Graphics (найкраща графіка) (E3 2003)
 • Найкращий вступний відеоролик (Game Chronicles)[23]

Доповнення[ред.ред. код]

На 2017 гра має шість доповнень і сьоме перебуває в розробці:

World of Warcraft: The Burning Crusade — перше доповнення, анонсоване 28 жовтня 2005 року та випущене 16 січня 2007. Воно додало до числа ігрових рас ельфів крові та дренеїв, нові зони, професії та можливості для старих рас і класів. Доповнення концентрується на Позамежжі (колишньому Дренорі) та Іллідані, який став його правителем і все ще бажає довести своє бажання знищити Палаючий легіон, який почав новий наступ на Азерот[13].

World of Warcraft: Wrath of the Lich King — анонсоване 3 серпня 2007 на BlizzCon 2007 і випущене 13 листопада 2008. Це доповнення підняло максимальний рівень персонажа з 70 до 80, ввело клас Лицар Смерті, нові зони та квести. Його події зосереджені на континенті Нордскол, яким править Король-ліч Артас, котрий готує нове вторгнення нежиті на землі Азероту[24].

World of Warcraft: Cataclysm — анонсоване 21 серпня 2009 на BlizzCon 2009 та видане 7 грудня 2010 року. Доповнення надає нові зони і професії, в Азероті стали доступні літаючі їздові тварини, а максимальний рівень підвищився до 85-го. Сюжет концентрується на поверненні дракона Смертокрила, котрий ненавидить населення Азероту та прагне помститися за свою колишню поразку[25].

World of Warcraft: Mists of Pandaria — випущене 25 вересня 2012 року. Доповнення підняло максимальний рівень персонажа до 90-го, ввело нові зони та расу пандаренів. В центрі сюжету стоїть відкриття континенту Пандарії після навали Орди під керівництвом Гарроша Пекельного Крику на Альянс та планах обох сторін заволодіти ресурсами континенту[26].

World of Warcraft: Warlords of Draenor — анонсоване 8 листопада на BlizzCon 2013 та випущене 13 листопада 2014 року. Піднімає максимальний рівень персонажа до 100-го, надає нові зони, нову версію Позамежжя — Дренор, перки та вдосконалення графіки гри. За сюжетом клани орків, звільнені від поневолення Палаючим легіоном завдяки втручанню Гарроша в хід історії, об'єдналися в Залізну Орду та готують захоплення сучасного Азероту з альтернативної версії минулого[27]. З травня 2016 це доповнення входить до базової версії WoW[10].

World of Warcraft: Legion — анонсоване 6 серпня на Gamescom 2015 та випущене 30 серпня 2016 року. Впроваджує новий клас — мисливців на демонів, послідовників Іллідана, нову зброю та локацію Розбиті острови. Гул'дан втік до сучасного Азероту, де визволив Іллідана, та відкрив гробницю Саргераса. Це дозволяє Палаючому легіону вчетверте прийти в Азерот з метою повернути Саргереса і нарешті знищити світ[3].

World of Warcraft: Battle for Azeroth — анонсоване 3 листопада 2017. Додасть нові території, Кул Тірас і Зандалар, і союзні раси — різновиди вже відомих. У доповненні буде реалізовано систему воєнних фронтів за участю 20-и гравців[28].

Примітки[ред.ред. код]

 1. What is World of Warcraft. us.battle.net. 
 2. Sarkar, Samit (28 січня 2014). Blizzard reaches 100M lifetime World of Warcraft accounts. Poligon. 
 3. а б World of Warcraft: Legion. World of Warcraft. Процитовано 2015-08-10. 
 4. Pet Battles. eu.battle.net. 
 5. pm, Anne Stickney | | April 16th 2012 at 3:00pm April 16th 2012 3:00. What makes a "good" reputation grind?. Engadget. Процитовано 2015-08-14. 
 6. What is World of Warcraft: Beginner’s Guide. eu.battle.net. 
 7. Classes. eu.battle.net. 
 8. Buying and Subscribing to World of Warcraft. eu.battle.net. 
 9. World of Warcraft and The Burning Crusade – Together at Last!. eu.battle.net. 
 10. а б World of Warcraft: Warlords of Draenor Expansion is Now Free With Base Game. Game Rant (en-US). 2016-05-19. Процитовано 2016-05-20. 
 11. BLIZZARD ENTERTAINMENT ANNOUNCES WORLD OF WARCRAFT. 
 12. World of Warcraft Interface Addon Kits. https://us.battle.net. 
 13. а б World of Warcraft: The Burning Crusade. eu.blizzard.com. 
 14. а б в г World of Warcraft – Other reviews. GameSpot. Процитовано June 25, 2008. 
 15. Star Dingo (December 16, 2004). GamePro (issue 195). IDG Entertainment. 
 16. Adam Biessner (February 15, 2005). World of Warcraft Review. Game Informer. Архів оригіналу за May 13, 2008. Процитовано June 25, 2008. 
 17. а б World of Warcraft. Metacritic. Процитовано June 25, 2008. 
 18. World of Warcraft. Game Rankings. Процитовано June 25, 2008. 
 19. Kasavin, Greg (30 лисиопада 2004). World of Warcraft. GameSpot. 
 20. McNamara, Tom (22 листопада 2004). World of Warcraft Review. IGN. 
 21. World of Warcraft: The Burning Crusade continues record-breaking sales pace. Blizzard Entertainment. March 7, 2007. Архів оригіналу за August 3, 2008. 
 22. Kollar, Philip (November 19, 2014). World of Warcraft hits over 10 million subscribers as Warlords of Draenor launches. Polygon. Vox Media. Процитовано November 20, 2014. 
 23. Blizzard Entertainment:Awards. us.blizzard.com. Процитовано 2015-08-16. 
 24. World of Warcraft: Wrath of the Lich King. us.blizzard.com. 
 25. World of Warcraft: Cataclysm. us.blizzard.com. 
 26. World of Warcraft: Mists of Pandaria. us.battle.net. 
 27. World of Warcraft: Warlords of Draenor. us.battle.net. 
 28. Battle for Azeroth - Home - WoW. World of Warcraft (en-GB). Процитовано 2017-11-04. 

Посилання[ред.ред. код]

 • WoWWiki — вікі-енциклопедія World of Warcraft

Джерела[ред.ред. код]