Координати: 48°35′56″ пн. ш. 26°44′34″ сх. д. / 48.59889° пн. ш. 26.74278° сх. д. / 48.59889; 26.74278
Очікує на перевірку

Яруга (Кам'янець-Подільський район)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
село Яруга
Дністер поблизу Яруги
Дністер поблизу Яруги
Дністер поблизу Яруги
Країна Україна Україна
Область Хмельницька область
Район Кам'янець-Подільський район
Тер. громада Слобідсько-Кульчієвецька сільська громада
Код КАТОТТГ UA68020230230081072
Основні дані
Колишня назва Яруга Баговицька
Населення 189
Площа 0,854 км²
Густота населення 221,31 осіб/км²
Поштовий індекс 32394
Телефонний код +380 3849
Географічні дані
Географічні координати 48°35′56″ пн. ш. 26°44′34″ сх. д. / 48.59889° пн. ш. 26.74278° сх. д. / 48.59889; 26.74278
Місцева влада
Адреса ради 32394, Хмельницька обл., Кам’янець-Подільський р-н, с.Врублівці
Карта
Яруга. Карта розташування: Україна
Яруга
Яруга
Яруга. Карта розташування: Хмельницька область
Яруга
Яруга
Мапа
Мапа

Яру́га — село в Україні, у Слобідсько-Кульчієвецькій сільській територіальній громаді Кам'янець-Подільського району Вінницької області.

Назва

[ред. | ред. код]

Яруга — синонім слова яр, в значені глибокий, великий яр. Село було розташоване в яру, поміж скель. Пізніше, коли почала підніматися вода в річці, люди переселялись на гору.

У зв’язку з тим, що село знаходилося неподалік від Баговиці певний період мало назву Яруга-Баговицька.

Подібну назву мають декілька географічних об'єктів України, село Яруга Могилів-Подільського району, село Кам'яна Яруга Чугуївського району та Сидорова Яруга Охтирського району.

Географія

[ред. | ред. код]

Подільське село Яруга розташоване в південно-західній частині України на лівому березі річки Баговичка, на відстані 1 км від села нижче за течією Баговичка впадає в Дністер. Відстань до райцентру міста Кам'янець-Подільський 16,2 кілометра автошляхами.

Клімат

[ред. | ред. код]

Яруга знаходяться в межах вологого континентального клімату із теплим літом у так званому «теплому Поділлі», тут весна настає на 2 тижні раніше. Але діяльність людини призводить до поганих змін та глобального потепління. Рівень наповнення річок водою в області становить лише 20 % від необхідного стандарту, значна частина земної поверхні стає посушливою. Для покращення ситуації варто було б відновлювати екосистеми та лісові насадження.

Історія

[ред. | ред. код]

Перша писемна згадка про село початок XVIII століття. Точної дати появи Яруги невідомо. Краєзнавець Юхим Сіцінський писав, що Яруга древніша Врублівець. За місцевою легендою запорізькі козаки 1671 року на чолі з гетьманом Петром Сагайдачним переходили річку в найменшому броді, який знаходився в селі.

Хресто-Воздвиженська церква заснована в 1756 році на кошти баговицького старости Іосифа Крузера та місцевих прихожан. Була дерев’яна одноповерхова споруда, в 1788 році перебудована. Припинила своє існування після 1801 року, тоді приход був об’єднаний з селом Врублівці.

Перший млин побудований 1873 року господарями Семеном і Павлом Волохівськими.

Федір Кухарук - вихідець із Яруги, мав титул купця Першої гільдії. У йього користуванні було сотні гектарів землі, ліс біля Демшина. Він розводив свиней, які постачав у Німеччину, а золоті монети вкладав у швейцарський банк. У селі також проживало кілька сімей євреїв, одна з яких займалася чоботарством.

З 1893 року в Ярузі діяла школа грамоти.

Внаслідок поразки Перших визвольних змагань на початку XX століття, село надовго окуповане російсько-більшовицькими загарбниками.

Радянська окупація принесла колективізацію та розкуркулення, мешканці села зазнали репресій. Сільську раду села облаштували в будинку сім’ї Гоцуляків.

В 19321933 селяни села пережили сталінський геноцид.

По закінченню Другої світової війни у 1946—1947 роках мешканці села вчергове пережили голод.

З 24 серпня 1991 року село входить до складу незалежної України.

В 2007 році під час зйомок фільму Тарас Бульба селі знімали деякі сцени з фільму.

14 серпня 2017 року шляхом об'єднання сільських рад, село увійшло до складу Слобідсько-Кульчієвецької сільської громади.[1] Об'єднання в громаду має створити умови для формування ефективної і відповідальної місцевої влади, яка зможе забезпечити комфортне та безпечне середовище для проживання людей.

У 2021 році неподалік села, на іншому березі річки Баговичка, грума молодиків заради хайпу та лайків спалила та відзняли процес спалення старого ЗАЗ-968М. А відео та фото виклали у соцмережах. Вчинок молодих людей викликав однозначно негативну реакцію.[2]

Населення

[ред. | ред. код]

Населення становить 189 осіб за даними перепису 2001 року.

У селі поширені західноподільська говірка та південноподільська говірка, що відносяться до подільського говору, який належить до південно-західного наріччя.

100 % населення вказало своєю рідною мовою українську мову.

Охорона природи

[ред. | ред. код]

Село лежить у межах національного природного парку «Подільські Товтри». Поблизу Яруги під стрімким урвищем над Дністром зберігся камінь-останець, який селяни називають «Бабою». Колись «Баба» мала голову, але протягом останніх років втратила її та стоїть безголова. Також на схід від села розташована пам'ятка природи — «Врублівецький ліс».

Козяча Церква

[ред. | ред. код]

Гори «Козяча Церква» або ще «Замчище» розташовані неподалік на південь від села Яруга. Це мальовниче узгір’я вражає виглядом на Дністер, звідси відкривається панорама півострова, де лежить хутір Макарівка Чернівецької області, а за півостровом видно Велику Слобідку.

У 2007 році в цьому місці фільмували фінал кінострічки «Тарас Бульба». Останніх п’ять хвилин повісті Миколи Гоголя – спалення Тараса на кручі – знімали на монументальному камінні. Саме тут Богдан Ступка у ролі Тараса Бульби виголошував вкрай контроверсійну промову в фільмі.[3]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. ВВРУ, 2017, № 46, стор. 11
  2. На Кам’янеччині на кручі над Дністром спалили автомобіль.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
  3. ЗАМЧИЩЕ? КОЗЯЧА ЦЕРКВА? ЯРУГА!.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)