Австралазія (регіон)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Австралазія на карті світу
Регіони Океанії
Шарль де Бросс

Австралазія (англ. Australasia) — регіон планети, який об'єднує континент Австралію, острови Нової Зеландії, Нову Гвінею та ряд прилеглих тихоокеанських островів. Використовується переважно в англомовних працях. Термін уперше був введений французьким істориком Шарлем де Броссом (1709—1777) в його праці «Історія плавань до південних земель» (фр. Histoire des navigations aux terres australes) 1756 року[1]. У перекладі з латини означає «Південна Азія». Шарль де Бросс використав його для опису регіону в Тихому океані від Полінезії до Магелланії[2].

Фізична географія[ред. | ред. код]

У фізичній географії під терміном Австралазія об'єднують австралійський материк, включно з островами Тасманія, Нова Зеландія, Нова Гвінея та іншими прилеглими островами на північ і схід від Австралії в Тихому океані. Термін іноді вживається до всіх територій, розташованих в Тихому океані між екватором і 47 ° південної широти. Велика частина Австралазії розташована на Індо-Австралійській літосферній плиті. Окраїнні північно-західні острови розташовані на Євразійській плиті, а північна частина на Філіппінській.

Політична географія[ред. | ред. код]

У геополітичному розумінні термін використовується щодо Австралії і Нової Зеландії разом, іноді також разом з Папуа Новою Гвінеєю[3].

Екологія[ред. | ред. код]

Австралійська біогеографічна область

З екологічної точки зору Австралазія — унікальний біогеографічний регіон, в якому мешкає безліч рідкісних ендемічних рослин і тварин. У цьому контексті термін вживається стосовно Австралії, Нової Гвінеї і східних островів Малайського архіпелагу (на схід від лінії Воллеса).

Антропологія[ред. | ред. код]

Антропологи, незважаючи на розбіжності в деталях, дотримуються теорії про південноазійське походження корінного населення Австралазії, австралоїдів і полінезійців.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. de Brosses, Charles (1756). Histoire des navigations aux terres Australes. Contenant ce que l'on sçait des moeurs & des productions des contrées découvertes jusqu'à ce jour; & où il est traité de l'utilité d'y faire de plus amples découvertes, & des moyens d'y former un établissement [History of voyages to the Southern Lands. Containing what is known concerning the customes and products...] (French) . Paris: Durand. Архів оригіналу за 26 липня 2020. Процитовано 8 грудня 2013.
  2. Douglas, Bronwen (2014). Science, Voyages, and Encounters in Oceania, 1511-1850. Palgrave Macmillan. с. 6.
  3. Australasia. New Zealand Oxford Dictionary. Oxford University Press. 2005. doi:10.1093/acref/9780195584516.001.0001. ISBN 9780195584516.

Література[ред. | ред. код]

  • (фр.) Richard Nile et Christian Clark. Atlas de l'Australasie. — , 1995. — ISBN 2-7344-0736-1.

Посилання[ред. | ред. код]