Ангел в ісламі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Іслам

Історія ісламу

Основи Ісламу

ЄдинобожністьСимвол віри
МолитваПіст
Благодійність
Паломництво до Мекки

Основні представники

МагометПророки ісламу
Сподвижники пророка
Халіфи
Нащадки пророка

Книги і закони

КоранСуннаХадис
МазгабШаріатІджтигад

Течії ісламу

СунізмШиїзмСуфізмВаххабізмСалафізм
ІбадизмАшаритиМатуридітиМутазиліти
ІсмаїлізмДрузиАлавіти
ІмамітиЗейдити
Хариджизм

Ісламська культура
ТеологіяДжихад

ІсламізмПанісламізмУмма
СвятаЖінка
Ісламська літератураІсламська поетикаІсламська каліграфіяІсламська наукаІсламська архітектураІсламська держава
Термінологія


В ісламі Ангел (араб. ملائكة‎, Malāʾikah) — розумна і вільна істота, невидима людиною, однак здатна впливати на події в людському світі. Через те, що ангели наділені розумом, вони повинні служити Аллаху. Поклоніння і молитви ангелам заборонені. Більш ніж у вісімдесяти айатах Корану згадується про них. Віра в ангелів є однією з найважливіших складових ісламу. Це другий стовп віри після віри в Аллаха


Тільки пророки наділені здатністю бачити ангелів. Прості смертні позбавлені цієї можливості. Не маючи статі, ангели займаються тільки виконанням волі Всевишнього Аллаха. Одні з них постійно знаходяться на небесах, охороняючи престол Аллаха, інші на Землі. Створені Аллахом зі світла. У Корані говориться, що Аллах створив ангелів дво-три- і чотирикрилими. Крила ангелів не схожі ні на крила птахів, ні на крила вітряних млинів. Їхні крила відповідають їхній силі. Сила і величина ангелів залежать від того, для чого вони призначені. І крила їх відповідають цьому призначенню.

Пророки з числа людей вище пророків-ангелів. У той же час пророки-ангели вищі простих людей. Але прості люди, що ведуть праведний спосіб життя, відповідно правил Корану і Сунни, у свою чергу вище рядових ангелів. Це тому, вважають ісламські богослови, що ангелам, що не мають статі, не нужденні ні в їжі, ні в питві, що не мають пристрасті, бути праведними набагато легше. У той час як людині доводиться обмежувати себе, щоб не впасти в гріх, піддавшись спокусі Сатани.

Види ангелів[ред.ред. код]

Існують кілька класів ангелів, кожний з яких виконує свою задачу:

 • Частина ангелів, називаних «Мукаррабун», знаходиться в постійному поклонінні Аллахові. Ім'я Всевишнього Аллаха не сходить з їхніх вуст. Як людина не може існувати без повітря, так і вони не можуть залишити поклоніння;
 • Ангели за назвою «Кірамен Катібін» ведуть постійний рахунок земним справам людей і скрупульозно записують у персональну книгу життя діяння кожної людини;
 • Інші ангели виконують роль захисників людей. Їх називають «Хафаза». Якби не захист ангелів «Хафаза», мусульмани постійно піддавалися би нападам сатанинських сил.
 • Частині ангелів, на чолі яких поставлений Азраіл, доручено забирати душі померлих людей. Їх кличуть «Маляік-уль-Маут».
 • Ще два ангели — Мункар і Накір — задають питання померлому про їхнього Бога, пророка, релігію. Являючись в могилу після поховання, вони постають перед небіжчиками не завжди в однаковому вигляді, а відповідно до віри або невір'ям померлих. Перед кафіром вони з'являються в страшному обличчі: зовсім чорні зі світними очима, люті, величезного зросту. І питання задають вони громовим голосом. А перед віруючими людьми, що вели гідний спосіб життя, у вигляді привітного друга, і питання задають доброзичливо і привітно;
 • Харут і Марут — ангели, що ознайомили людей з чаклуванням (Коран, 2: 102);
 • Є 19 ангелів, зобов'язаних служити в Пеклі (Джаханнам), яких називають «Забані». Вони величезного зросту і дуже жорстокі. Очолює їх ангел на ім'я Малік.

Аллах за своїм розсудом обирав пророків не тільки з числа людей, але і з числа ангелів. Чотири головних ангели — Архангели Джабраїл, Микаїл, Ісрафіл і Азраїл є пророками ангелів. Крім пророчих місій у них і інші персональні завдання від Аллаха:

 • Архангел Джабраїл передавав веління Аллаха черговому Пророку;
 • Микаїл уповноважений керувати вітрами і дощовими хмарами;
 • Азраїл забирає душі людей, що закінчили свій життєвий шлях;
 • Архангелові Ісрафілу Аллах доручив постійно знаходитися при величезній трубі, що нагадує ріг. Він очікує біля цієї труби, що називається «Суур», за наказом Аллаха. Як тільки Всевишній Аллах дасть знак, Ісрафіл подує в «Суур», і наступить Кінець Світу.

Література[ред.ред. код]

 • Ислам. Словарь атеиста. Москва. Видавництво політичної літератури. 1988. стор. 32—33.(рос.)

Посилання[ред.ред. код]