Баугаус

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Реконструкція головного корпусу Баугаусу в Дессау (2003).

Ба́угаус (нім. Bauhaus, Hochschule für Bau und Gestaltung — Найвища школа будівництва й спорудження, або Staatliches Bauhaus) — навчальний заклад, що існував у Німеччині з 1919 по 1933, а також творче об'єднання архітекторів, дизайнерів та художників, що виникло в рамках цього закладу; відповідний напрямок в архітектурі та прикладному мистецтві, який належить до авангардизму в класичному модернізмі.

Історія[ред.ред. код]

Школа в Веймарі[ред.ред. код]

З 1860 р в Веймарі існувала Саксонско Веймарська великокнязівська школа витончених мистецтв, а в 1906—1907 рр. бельгійський художник Анрі ван де Велде створює Школу мистецтв і ремесел, для якої він проектує навчальний корпус, а також будівля художніх майстерень Ці дві вищі школи і стали базою для створення Баухауза.

Коли ван де Вельд був змушений піти у відставку в 1915 році, через своє бельгійське походження, він запропонував Гропіуса, Германна Обріста і Сергія Енделя як можливих наступників. У 1919 році, після затримок, викликаних руйнуванням Першої світової війни та тривалими дебатами щодо того, хто повинен очолити установа та соціально-економічні значення примирення образотворчого мистецтва та прикладного мистецтва (питання, яке залишалося визначальним у всій існування школи), Гропіус був призначений директором нового інституту, який об'єднав художню і прикладну школи, що відтоді називаються Bauhaus.

У квітні цього ж 1919 року він публікує свій «Маніфест», що став основою педагогічного і творчого методу Школи, неповторного за різноманітністю художніх ідей і їх оригінальному практичного виконання. У брошурі на виставку «Невідомих архітекторів» Гропіус проголосив свою мету «створити нову гільдію ремісників, без класових відмінностей, які піднімають надміру бар'єру між майстром і художником». Ноологізм Гропіуса — Баухаус звертає увагу як на будівлю, так і на [Баухютте], передмодерну гільдію каменщиків. Першою та основною ціллю було створення баухаусу — об'єднаної архітектурної школи, школи ремесел та академії мистецтв. Перші майстерні — ювелірна, книжкова, текстильна і друкованої графіки. Далі до них додаються майстерні скульптури, меблів, монументального живопису та кераміки.

Архітектуру студенти вивчають поки тільки факультативно. Школа мала державне утримання У 1919 році факультет Баугаузу складався з швейцарського художника Йоганнета Іттен, німецько-американського художника Ліонеля Фейнінгера та німецького скульптора Герхарда Маркеша разом з Гропіусом. До наступного року їх чини складали німецький живописець, скульптор і дизайнер Оскар Шлеммер, який очолив театральну майстерню, та швейцарський художник Пол Клеє, в 1922 році, приєднався до російського художника Василь Кандінський . Бурхливим роком для Баугаузу стає 1922, це ілюструє переїзд голландського живописець Тео ван Дусбург до Веймара для просування Де Стиля («Стиль»), а також відвідування баухаусу російським художником-конструктивістом та архітектором Ель Ліссіцкі .З 1920 р вводиться нова система викладання, відповідно до якої кожну майстерню ведуть два фахівця: технолог і художник.

До 1923 року Гропіус більше не висував образів високорозмірних романських соборів та ремесел естетики " руху Фелькиша ", замість того, щоб заявляти: «Ми хочемо, щоб архітектура, адаптована до нашого світу машин, радіо та швидких автомобілів». Гропіус стверджував, що новий період історії почався з кінця війни. Він хотів створити новий архітектурний стиль для відображення цієї нової ери. Його стиль в архітектурі та споживчих товарах повинен був бути функціональним, дешевим і відповідати масовому виробництву. З цією метою Гропіус хотів об'єднати мистецтво та ремесло, щоб досягти високотехнологічних функціональних продуктів з художньою цінністю. Bauhaus випустив журнал під назвою Bauhaus і серію книг під назвою «Bauhausbücher». Оскільки Веймарській республіці бракувало достатньої кількості сировини для Сполучених Штатів та Великої Британії, вона мала покладатися на кваліфікацію професійної робочої сили та здатність експортувати інноваційні та високоякісні товари. Тому дизайнери були потрібні, і вони створювали новий вид мистецтва.

Філософія школи сказала, що художник повинен навчатися працювати з галуззю. Веймар перебував у німецькій державі Тюрінгії, а школа Баухауза отримала державну підтримку від керованого соціал-демократом державного уряду Тюрінгії. Школа в Веймарі зазнала політичного тиску з боку консервативних кіл у політиці Тюрінгії, все більше й більше після 1923 року, коли настала політична напруга. Однією з умов, що були покладені на Bauhaus в цьому новому політичному середовищі, була виставка робіт, що проводиться в школі. Цю вимогу було виконано в 1923 році з виставкою «Bauhaus» експериментального « Хаус-м-Хорн» . Міністерство освіти розмістило штат на шестимісячних контрактах та скоротило фінансування школи наполовину. 26 грудня 1924 року Баухаус видав прес-реліз і встановив закриття школи до кінця березня 1925 року, коли Веймарська влада припинила субсидувати школу. На даний момент вони вже шукали альтернативні джерела фінансування. Після того, як Баухаус переїхав до Дессау, школа промислового дизайну з викладачами та персоналом, менш антагоністичною до консервативного політичного режиму, залишилася у Веймарі. 1946 г. — архітектор Герман Хенсельман стає засновником нового вищого навчального закладу, пов'язаного з гуманістичними традиціями баухаузу, що отримав в 1951 р назву Вищої школи архітектури.

1990 року — після об'єднання Східної і Західної Німеччини Вища школа архітектури було реструктуризовано, в 1995 р прийнято рішення про повернення університету історичної назви Баухауз, в 1996 м воно приведено в силу. З тих пір університет носить ім'я Баухаузький Універсітет Веймар.

Школа в Дессау[ред.ред. код]

Дессау — це маленьке місто на 70тис осіб, розташоване в місці злиття річок Ельби та Мульде, і розташоване в 100 км на південь від Берліну. В забудові області переважала традиційна архітектура, на початку століття місто було важливим промисловим центром. Школа в місті функціонувала з 1926 по 1932 роки, і надала істотну вплив на мистецтво та архітектуру того часу. В школі проводилися курси по архітектурі, фотографіям, живопису, графічному дизайну, дизайну інтер'єру, промисловому дизайну та типографіці.

За даним причинам місто було ідеальним місцем для Гропіуса, який вирішив об'єднати естетичну красу з функціональністю і продуктивністю. Під час свого будівництва, Баухауз був трохи вдалі від центру міста, за залізничним транспортом, але сьогодні комплекс усмоктується розкиданим містом.

Використовуючи принцип «конвеєра Генрі Форда» у будівництві, будівля мала бути побудована протягом року, рекордного для того часу періоду. У зв'язку з станом післявоєнної Німецької економіки, будівля саме по собі повинна була бути дешевою. Будівля повинна була зв'язати різні навчальні приміщення в єдину асиметричну та динамічну композицію, урівноважену горизонтальними (довгий перехід-мост) і вертикальними (башня студентського гуртожитку) елементами. Хоча кожна група приміщень була індивідуальною з урахуванням своєї функції, в результаті вся будівля представляє гармонійний баланс форм і пропорцій.

У роки Дессау відбулася помітна зміна напрямку для школи. За словами Елейн Хоффман, Гропіус звернувся до голландського архітектора Марта Стама, щоб керувати новоствореними програмами архітектури, і коли Стам відмовився від цієї позиції, Гропіус звернувся до товариша Стама та колеги з групи ABC Ханнеса Майєра.

Мейер став директором, коли Гропіус пішов у відставку у лютому 1928 року і приніс Баухаузу свої дві найзначніші будівельні комісії, обидва з яких все ще існують: п'ять житлових будинків у місті Дессау та Bundesschule des Allgemeinen Deutsche Gewerkschaftsbundes (профспілка ADGB Школа) у Бернау та Берліні . Майєр віддавав перевагу вимірюванням та розрахункам у своїх презентаціях для клієнтів, разом із використанням архітектурних компонентів для зменшення витрат. Цей підхід виявився привабливим для потенційних клієнтів. Школа повернула свою першу вигоду під його керівництвом у 1929 році.


==Але Мейер також викликав багато конфліктів. Як радикальний функціоналіст, він не мав терпіння з естетичною програмою, і змусив відставки Герберта Байєра , Марселя Брюера та інших давніх інструкторів. Незважаючи на те, що Мейер продовжував зміщувати орієнтацію школи далі наліво, як це було під Гропіусом, він не хотів, щоб школа стала інструментом лівої партійної політики. Він перешкоджав формуванню студентської комуністичної осередки, і в умовах все більш небезпечної політичної атмосфери це стало загрозою існуванню школи Дессау. Міський голова Дессау Фріц Гессен звільнив його з літа 1930 року.

Міська рада Дессау намагалася переконати Гропіуса повернутися в якості голови школи, проте Гропіус замість цього запропонував Людвіга Міса ван дер Рое . Мисс призначався в 1930 році і відразу ж опитав кожного учня, відкинувши ті, які він вважав незаділеними. Вони зупинили виробництво товарів у школі, щоб школа могла сфокусуватися на навчанні Ван де Рое реорганізує всю систему викладання. Створюється п'ять основних напрямків: будівництво, дизайн інтер'єру, текстиль, фотографія і образотворче мистецтво. Архітектурний курс стає значніше за кількістю навчальних годин і місця в системі освіти. До 1931 року робоча партія Націонал-Соціалістичної Німеччини (нацистська партія) стала більш впливовою у німецькій політиці. Коли вони отримали контроль над міською радою Дессау, вони переїхали в закриту школу.

Берлін[ред.ред. код]

Наприкінці 1932 р. Мисс орендував затоплену фабрику в Берліні (вулиця Біркбуш 49), щоб відновити, так званий, новий Баугаус своїми власними коштами. Студенти та факультети реабілітували будівлю, забарвлюючи інтер'єр білим. Школа діяла протягом десяти місяців без подальшого втручання з боку нацистської партії. У 1933 році гестапо закрив берлінську школу. Мисс виступає проти рішення, в кінці кінців звертаючись до голови гестапо, який погодився дозволити школі знову відкрити. Однак незабаром після отримання листа, що дозволило відкрити Баухаус, Мисс та інший факультет погодились добровільно закрити школу.

Хоча ні нацистська партія, ні Адольф Гітлер не мали узгодженої архітектурної політики, перш ніж вони прийшли до влади в 1933 році, нацистські письменники, такі як Вільгельм Фрік та Альфред Розенберг, вже називали Баухауза «негерманським» і критикували його модерністські стилі, навмисно генеруючи публічні суперечки над проблеми, як плоскі дахи.

З початку 1930-х рр. Вони характеризували Баухауз як фронт для комуністів та соціальних лібералів. Дійсно, ряд лояльних до Мейєра студентів-комуністів переїхав до Радянського Союзу, коли його звільнили в 1930 році.

Ще до того, як нацисти прийшли до влади, політичний тиск на Баухауз зростав. Нацистський рух з самого початку засудив Баугауз за його " вироджене мистецтво ", і нацистський режим був налаштований на боротьбу з тим, що він бачив як іноземне, ймовірно, єврейський вплив «космополітичного модернізму». Незважаючи на протести Гропіуса про те, що, як ветеран війни та патріот, його робота не мала підривних політичних намірів, Берлінський Баухаус був змушений закрити в квітні 1933 року. Однак емігранти досягли успіху в поширенні концепцій Баухауза в інші країни, в тому числі "Новий Баухаус" Чикаго: Мис вирішив емігрувати до Сполучених Штатів для керівництва Архітектурною школою в Інституті броні (нині Інститут технологій Іллінойсу]) у Чикаго та шукати будівельні комісії.


З художньої точки зору, Баухаус також включає ліній дуже схожі на ті, які використовуються українськими/російськими конструктивістіами.

Тель Авів[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]