Русини (етнографічна група)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Русини
Karpatska Ukraina-2 COA.svg
Кількість більше 50 000
Ареал

Словаччина Словаччина     33 482[1]
Сербія Сербія          15 626[2]
Україна Україна          10 100[3]

Хорватія Хорватія          2 789[4]
Близькі народи українці (лемки, гуцули, бойки)
Мова русинська, українська, паннонська русинська, словацька
Релігія Православ’я, український греко-католицизм


Руси́ни — етнонім, яким позначають нащадків історичних русинів Австро-Угорської імперії, які вживають цю назву для самоідентифікації. Чіткого загальновизнаного тлумачення сучасного етноніму русини не існує, це питання є контраверсійним, навіть кровні родичі однієї родини одночасно можуть самоідентифікуватися, як русинами, так і лемками, українцями, словаками, поляками та руснаками[5]. Науковці сучасних русинів відносять, як до етнографічної групи українців[6][7] так і до окремого етносу[5].

Люди, які самоідентифікуються як русини, проживають переважно на сході Словаччини, в Сербській Воєводині, Хорватії, Закарпатській області України та на крайньому південному заході Польщі, а після імміграції в 18 — 20 століттях також у США та Канаді.

На кінець XX початок XXI століття ідеологи політичного русинського руху[8][9], зараховують до русинів усіх лемків і їх нащадків та українців Закарпаття незалежно від їх самоідентифікації та рідної мови[5].

Провідним теоретиком русинського питання і автором багатьох наукових творів є голова українських досліджень Торонтського університету професор Пол (Павло) Роберт Маґочій.[10]

На фоні російської агресії в Україні 2014—2015 кремлівська пропаганда продовжує загострювати ситуацію навколо русинського питання в Закарпатській області[11][12].

Чисельність[ред. | ред. код]

За результатами Всеукраїнського перепису населення 2001 року лише 10 183 мешканців Закарпатської області (0,8 % від населення області) заявило про свою належність до русинів, тобто ті, хто асоціює себе з русинами, є найменш численною громадою українців Закарпаття. Перепис 2001 у Словаччині зафіксував 24 201 русинів, перепис 2002 року у Воєводині — 15 626 русинів, перепис 2001 року в Угорщині — 2 079.

За рішенням Закарпатської обласної ради 1992 року, кожен житель Закарпатської області має право вільно визначатися, українець він чи русин. На початку 90-х років київські науковці за дорученням уряду проводили соціологічне опитування у Закарпатті та зафіксували 40 русинів. У 1993 році русинів було 55, а в 1994-му — 96.

Сучасні русини[ред. | ред. код]

Табличка на Будинку підкарпатських русинів у Мукачеві

Україна[ред. | ред. код]

Кількість русинів у регіонах України за даними перепису 2001 року
Частка русинів у населенні Закарпатської області за даними перепису 2001 року
Сільради та міськради, де за переписом 2001 року русинську мову назвали рідною більше 1 % населення

Восени 2006 року облрада звернулася до Верховної Ради України із клопотанням визнати русинів на загальнодержавному рівні як окрему національність.

7 березня 2007 — Закарпатська обласна рада визнала русинів національною меншиною, а саме прийняла рішення про внесення в перелік національностей області національності «русини» та вирішила звернутися до Верховної Ради України з проханням визнати національність русинів на загальноукраїнському рівні[13]. Активісти ряду громадських організацій відзначають, що це рішення є поза компетенцією обласної ради[14]. Своїм прапором нова національність обрала триколор: синя, біла і червона смуги.

Ініціатором ухвали про русинів як окрему національність став депутат обласної ради від НСНУ Євген Жупан, за фахом дитячий лікар, а громадському житті — голова Народної ради русинів Закарпаття. За таке рішення проголосувало 71 депутат (2 — проти, 2 — утрималося) з 79 присутніх на сесії. Журналісти, які були присутні на сесії відмітили, що в залі було не більше 60 депутатів.

Попри звинувачення української влади з боку деяких політичних сил у небажанні визнавати русин, як окрему національність, це питання на законодавчому рівні певною мірою врегульовано. Відповідно до Закону України «Про національні меншини в Україні», громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність; примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається (ст.11)[15]. Тобто, чинне законодавство України дає усім громадянам право ідентифікувати себе з будь-якою національністю без жодного документального підтвердження. Тим більше, що в Україні відсутні будь-які документи, якими можна було б підтвердити національну належність громадянина. Таким чином, питання щодо визначення національності до компетенції держави не належить, а є справою кожної конкретної особи. Право на вільний вибір та відновлення національності повною мірою поширюються і на русинів. Відтак у прийнятті Верховною Радою України спеціального документа, який стосувався б питання національної ідентифікації лише однієї етнонаціональної групи, потреби немає. Адже відповідно до Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками (ст.24)[16]. Щоправда, напередодні проведення Всеукраїнського перепису населення 2001 року Державний комітет статистики України не вніс до переліку національностей України національність «русини». Однак 10,2 тисяч громадян під час його проведення офіційно назвали себе «русинами», що дає підстави внести зміни відповідною постановою Кабінету Міністрів України про проведення Всеукраїнського перепису населення 2011 року, у додатках до якої визначається перелік національностей[17].

Водночас на цю групу населення поширюються положення Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин від 1 лютого 1995 року (ратифіковано Законом України N 703/97-ВР від 09.12.97)[18][19]. У Закарпатській області діє 9 русинських організацій, які мають обласний статус. При русинських громадських організаціях функціонує 27 недільних шкіл, в яких, за даними цих організацій, навчається 600 учнів. У Закарпатській області видаються газети «Подкарпатская Русь», «Підкарпатський русин» і збірник «Руснац світ». У 2007 році видано книг русинською мовою накладом близько 10 тис. примірників. З лютого 2007 року на Закарпатській державній телерадіокомпанії працює об'єднана редакція передач російською, русинською та ромською мовами[20].

СРСР[ред. | ред. код]

Московські етнологи охоче вивчали модель культури Закарпаття, так само як інших прикордонних теренів (напр. Полісся, Криму). Співробітники московського Інституту етнології і антропології РАН стверджували, що закарпатці — це частина українського народу, бо модель культури — матеріальної, духовної, соціонормативної — у них така ж, як у решти українців.

Росія[ред. | ред. код]

Після проголошення незалежності України кілька десятків русинів звернулися за підтримкою до Інституту етнології та етнографії Російської академії наук, і його співробітники наділили групу статусом «четвертого східнослов'янського народу». В енциклопедії «Народи Росії» 1999 (рос. «Народы России») за редакцією директора московського інституту етнології та антропології сказано, що русини — це етнічна група росіян, розшифровується як «сини Русі» (рос. «сыновья Руси»). В монографії «Українці» 2000 (рос. «Украинцы») Інституту етнології та етнографії Російської академії наук сказано, що русини — це етнічнографічна група українців. В Росії проживає 225 русинів (перепис 2010), а у 2002 році їх було 95. В переписі русини були зазначені окремим етносом.

Русини - штучно створена група.

В грудні 2016 року підчас виступу професора Павла Гриценка на засіданні Конституційного Суду України на запитання судді з приводу русинів «Русини на Закарпатті це спершу результат роботи ЦРУ (США) по відношенню до СССР. У часі це відноситься до початку 80-х років. Дану теорію було розроблено в США та Канаді. За інформацію директора Інститут української мови це була направлена дія на той час ЦРУ аби збурити регіон. На даний час дане питання після розпаду СССР дуже широко застосовується Росією де створена при інституті окрема група» [21] (Дивіться 32 хвилину 40 секунд)

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Постійне населення за національністю і за регіонами — Population and Housing Census 2011, Statistical Office of the Slovak Republic
 2. Zoran Jančić, ред. (December 24 2002). 3. Population by national or ethnic groups by Census 2002, by municipalities. Issue LII, No. 295, Final Results of the Census 2002 (вид. Communication). Белград: Republic Statistical Office of Serbia. с. 6–7. YU ISSN 0353-9555 SRB 295 SN31 241202. 
 3. Про кількість та склад населення Закарпатської області
  за підсумками Всеукраїнського перепису населення 2001 року
 4. Population by nationality, in cities and municipalities, 2001 Census — State Institute for Statistics of the Republic of Croatia.
 5. а б в Павло Р. Маґочий, Русинське питання // Політична думка 1995, № 2-3 (6) С.105-115
 6. ПОЛІТИЧНЕ РУСИНСТВО В УКРАЇНІ // Май ПАНЧУК — професор, заступник директора Інституту національних відносин і політології НАН України
 7. Русин // Енциклопедія українознавства. Словникова частина (ЕУ-II). — Париж, Нью-Йорк, 1973. — Т. 7. — С. 2643—2652
 8. Володимир Піпаш. Політичний підтекст «русинського питання» на Закарпатті.  — Інтернет-видання «Закарпаття онлайн»
 9. Валентин Крисаченко. Олена Дякова. Політичне русинство /  Ukraine in the World History Scientific, Research and Practice Journal. №3 (52) 2014. — C. 43 - 44.
 10. Dr. Paul Robert Magocsi. Carpatho-Rusyn Knowledge Base. 
 11. Знов русинське питання на Закарпатті або пропаганда російських ЗМІ // 2015 © 0312.ua — Cайт міста Ужгорода
 12. Любомир Белей «Учуйте русинов!», або Cепаратизм по-закарпатськи // Український тиждень, 17 грудня, 2015
 13. Про засідання Закарпатської обласної ради
 14. Про незаконність рішення Закарпатської обласної ради
 15. Закон України «Про національні меншини в Україні»
 16. Конституція України
 17. Голова Державного комітету у справах національностей і релігій: «Русини можуть отримати статус національної меншини»
 18. Рамкова конвенція Ради Європи про захист національних меншин
 19. Інформація про стан імплементації положень Рамкової конвенції Ради Європи про захист національних меншин в Україні
 20. Інформаційно-аналітичні матеріали щодо питання русинів в Україні
 21. Виступ професора Павла Гриценка на засіданні Конституційного Суду України (Ua). Процитовано 2018-06-19. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]