Владислав I Герман

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Владислав I Герман
Wladyslaw Herman.jpg
Князь Польщі
Правління 1079-1102
Попередник Болеслав II Сміливий
Наступник Збіґнєв
Біографічні дані
Народження бл.1043
Польща
Смерть 4 червня 1102(1102-06-04)
Плоцьк
Поховання Плоцький кафедральний собор, Плоцьк, Польща
Дружина Преслава Правдич
Другий шлюб Юдита Чеська
Третій шлюб Юдита Марія
Діти Збіґнєв, Болеслав, Софія, Аґнешка, Аделаїда
Династія П'ясти
Батько Казимир I Відновитель
Мати Добронега Володимирівна
Медіафайли у Вікісховищі?

Владислав I Герман (*1043 - †4 червня 1102) — князь Польщі у 1079-1102 роках, святий у Польській православній церкві.

Життєпис[ред.ред. код]

Володар Мазовії[ред.ред. код]

Походив з династії П'ястів. Син Казимира I Відновителя та Добронеги, доньки Володимира I Великого, Великого князя Київського. Після смерті батька у 1058 році отримав в керування Мазовію, зробивши своїм головним містом Плоцьк. Не виявив значних державницьких здібностей. Під час повстання 1079 року польських магнатів проти його брата Болеслава II Сміливого Владислав Герман перейшов на бік бунтівників й зрештою очолив боротьбу проти брата.

Король Польщі[ред.ред. код]

Після вигнання Болеслава II з країни у 1079 році Владислав Герман стає володарем Польщі. Втім зрікається королівського титулу й оголошує себе князем. Із самого початку замало цікавився політичними справами, передавши значні повноваження воєводі Сецеху, який з цього моменту в значній мірі впливав на польську внутрішню та зовнішню політику. Головними завданнями князь Польщі та Сецех для себе вбачали у замиренні із сусідами та приборканні місцевих магнатів. З цією метою було укладені мирні договори із Чеським князівством (1081) та Священною Римською імперією (1088). Згідно з цими угодами було визнано володарювання Польщі у Сілезії (як посаг за доньку богемського короля), а князь Польщі став васалом імперії. Також Польща була вимушена повернути Червенські міста Київській Русі. Водночас були здійснені спроби обмежити вплив аристократії.

Проте вплив та вага центральної влади послабли. У 1089-1090 роках тривала боротьба у Померанії, де спалахнуло повстання. Зрештою польські війська зазнали поразки, Владислав Герман визнав незалежність цієї області. У 1091 році виник новий заколот на підтримку одного з синів князя Польщі — Болеслава. Втім Сецеху вдалося його придушити. У 1092 році повстав інший син — Збіґнєв. Йому вдалося захопити Вроцлав й значну частину Сілезії. Проте у 1093 році Сецех розбив Збіґнєва й запроторив того до в'язниці. До 1097 року Владислав I Герман спокійно керувати країною при підтримці Сецеха. Але у 1097 році під тиском магнатів змушений був випустити сина Збіґнєва. Разом з іншим сином Болеславом спрямував на підкорення Померанії. Втім вони розвернули війська проти батька. Зрештою Владислав зазнав поразки й вимушений був погодитися на угоду із синами. Згідної неї, Збіґнєв ставав князем Великої Польщі, а Болеслав — Сілезії, Владислав I Герман залишався верховним володарем та військовим очільником, лише він міг вирішувати питання зовнішньої політики. У 1098-1099 роках спалахнуло нове повстання синів Владислава, якого знову було розбито. Цього разу Збіґнєв отримав частину Великої Польщі, Куявію, Серадзію, Ленчин, а Болеслав — Малу Польщу з Краковом. У Владислава Германа залишилася Мазовія та титул. Воєводу Сецеха було скинуто з посади та осліплено.

Помер Владислав I Герман 4 червня 1102 року у Плоцьку. Був похований в латинській катедрі Плоцька.

Сім'я[ред.ред. код]

1. Дружина — Преслава Правдич (?-?)

Діти:

2. Дружина — Юдита Марія (1047-1092), донька Генріха III Чорного, імператора Священної Римської імперії

Діти:

  • Софія (1089-1090)
  • Аґнешка (1090-1125)
  • Аделаїда (1091-1092)

Примітки[ред.ред. код]

  1. Войтович 2000.

Джерела та література[ред.ред. код]

Войтович Л. В. Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. — Львів : Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича, 2000. — 649 с. — ISBN 966-02-1683-1.

  • (пол.) Lukowski & Zawadzki, A Concise History of Poland, 2001

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Владислав I Герман

Попередник
Болеслав II Сміливий
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Князь Польщі
1079-1102
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Наступник
Збіґнєв