Двоколісні хроніки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Учасники проекту «Двоколісні хроніки» під час навколосвітньої велоекспедиції, 2014 р.
Одна з поштових листівок проекту «Двоколісні хроніки»

Двоколісні хроніки — культурний проект, що поєднує у собі мандрівницьку, етнографічну, музичну, медіа та кінематографічну складові. Основною його особливістю є використання велосипеда як транспорту при дослідженні культур різних народів. Створений подружжям мандрівників і музикантів українського гурту «Фолькнери», Володимиром Мулярем та Яриною Квіткою.

Історія створення та ідея[ред. | ред. код]

Влітку 2009 року Володимир з Яриною здійснили спільну подорож на велосипедах від Керчі (Крим, Україна) до Сухумі (Абхазія). По дорозі виконували українські давні пісні на вулицях кубанських та абхазьких міст, а також намагалися відшукувати місцевий фольклор. Ця мандрівка надихнула пару на створення культурного проекту, у якому всі подальші подорожі об'єднувалися спільною ідеєю популяризації української культури у світі, пропаганди екологічного (велосипедного) туризму, а також пошуку та збереження пісенного фольклору, як українського так і світового.

Мандрівки проекту «Двоколісні хроніки» відбуваються у форматі етнографічної експедиції, а засобом пересування є велосипед. Особливістю проекту є те, що маршрути подорожей прокладаються переважно осторонь популярних туристичних місць (хоча й не уникаючи їх), натомість перевага надається зануренню в «глибинку», дослідженню культури й побуту простих людей в кожній з країн. Учасники не користуються послугами готелів у дорозі, ночуючи в наметі або у людей, котрі їх запрошують.

Мандрівники активно використовують сучасні медіа-технології, зокрема під час останньої подорожі співпрацюючи з Громадським телебаченням, де транслювався телепроект "Двоколісні хроніки" (все відео знімалось та монтувалось самими учасниками безпосередньо у дорозі). Також ведуть відеоблог, аби донести результати проекту до широких мас. Фольклорні аудіо та відео-записи з експедицій опубліковуються на сайті проекту у вільному доступі, а деякі зі знайдених пісень музиканти виконують з власним гуртом «Фолькнери», зазвичай надаючи їм цілком нового звучання.

Здійснені експедиції[ред. | ред. код]

Українські бабусі співають для учасників експедиції 2011 р.
Володимир Муляр та Ярина Квітка серед непальських дітей, 2015 р.
Індійські музиканти співають для учасників «Двоколісних хронік», 2015 р.
Володимир, Ярина та Марко у Хорватії, 2018 р.

Починаючи від 2010 року в рамках проекту «Двоколісні хроніки» відбулися шість великих велоекспедицій як по Україні, так і по світі (включаючи подорож навколо світу, яка триває в даний час). Переважну більшість їх Володимир Муляр та Ярина Квітка здійснили удвох. На цей час загальна довжина маршрутів усіх здійснених експедицій «Двоколісні хроніки» перевищує 35 000 км, кількість країн — 21.

«Мармурове кільце» (2010)[ред. | ред. код]

Перша велоекспедиція щойно створеного проекту «Двоколісні хроніки». За 75 днів Володимир з Яриною на велосипедах подолали 3300 км з України до Туреччини через Румунію та Болгарію, об'їхавши наостанок Мармурове море. Під час подорожі музиканти зібрали небагато фольклорних записів, проте активно репрезентували український пісенний фольклор на вулицях багатьох міст. Результатом подорожі став однойменний фільм.

«Країна скарбів» (2011)[ред. | ред. код]

Друга експедиція була присвячена Україні. Вже троє музикантів гурту «Фолькнери» (приєдналася Юлія Совершенна) за 44 дні проїхали на велосипедах всю країну від Ужгорода до Луганська сільською місцевістю (2011 км) і привезли з неї понад 600 записаних автентичних пісень, велика частина яких є унікальними та маловідомими. Також створено однойменний фільм про мандрівку. Ця подорож стала наймасштабнішою етнографічною експедицією в історії України.

«Від Карпат до Апеннін» (2012)[ред. | ред. код]

Велоекспедиція пройшла Європою від Стрия до Венеції (Україна — Польща — Словаччина — Австрія — Словенія — Італія). Володимир з Яриною проїхали 1500 км за 22 дні, записали кілька десятків народних пісень, переважно бойківських, лемківських, польських та словацьких. Під час подорожі знято фільм «Від Карпат до Апеннін».

«Чорно-білі історії» (2013)[ред. | ред. код]

Одна з найтриваліших велоподорожей відбулася весною та влітку 2013 року. За 65 днів Володимир та Ярина (частину маршруту — Юлія Совершенна) проїхали на велосипедах 3500 км від Чорного до Білого моря через Україну, Білорусь, Росію, Фінляндію. Окрім пошуку давніх пісень мандрівники записували життєві історії людей на своєму шляху.

«Волинь» (2014)[ред. | ред. код]

Велокспедиція в пошуках пісенного фольклору по селах Тернопільської, Рівненської та Волинської областей була здійснена влітку 2014 року. Крім Володимира та Ярини учасниками стали Юлія Совершенна та Володимир Терещенко. Ця мандрівка була найкоротшою з усіх експедицій «Двоколісні хроніки» (9 днів, 370 км), проте однією з найплідніших за кількістю записаного фольклору.

«Навколо світу» (2014-дотепер)[ред. | ред. код]

1 жовтня 2014 р. з київського Майдану Незалежності Володимир та Ярина стартували у свою наймасштабнішу на сьогодні велосипедну подорож. В цій експедиції окрім використання інших медіа-засобів мандрівники також створювали радіопрограму «Двоколісні хроніки» (Володимир є професійним звукорежисером, а Ярина радіоведучою), що виходила в ефір на українському радіо «Промінь» щотижня від грудня 2014 по жовтень 2015 р.

Подолавши 25000 км (власне велосипедами — 17000) через 13 країн Європи та Азії, музиканти успішно завершили перший етап експедиції у Сіднеї (Австралія) в лютому 2016-го. Тут у подружжя передчасно народився син Марко, а перед батьками постала складна фінансова ситуація у зв'язку з вимушеним тривалим перебуванням дитини в інкубаторі місцевого шпиталю. Історія про це викликала відчутний резонанас серед українців діаспори та в Україні й була висвітлена українським телеканалом СТБ[1].

Протягом шести місяців 2017 року проект транслювався на Громадському ТБ[2].

У липні 2017-го Ярина, Володимир та Марко на деякий час прилетіли в Україну, де записали два нових альбоми власного гурту "Фолькнери" та здійснили серію концертів.

Влітку 2018-го мандрівна сім'я вирушила в наступний етап навколосвітніх мандрів, плануючи проїхати на велосипедах частину Європи, Африки та американські континенти. Їхній щотижневий телепроект цього разу транслює телеканал "Терра".

Досягнення та нагороди[ред. | ред. код]

Три фільми проекту «Двоколісні хроніки» брали участь у ряді кінофестивалів як в Україні, так і за кордоном та отримали нагороди:

«Мармурове кільце»[ред. | ред. код]

 • «Кращий зарубіжний фільм» - фестиваль «Юшут — 2012» (Казань)
 • «Приз глядацьких симпатій» та II місце у номінації «Туризм» - фестиваль «Сто дорог — 2012» (Санкт-Петербург)
 • I місце в номінації «Подорожі по країнах» - фестиваль «Грань — 2013» (Хабаровськ)

«Країна скарбів»[ред. | ред. код]

 • «Кращий телевізійний фільм»  - фестиваль «Золоте курча — 2012» (Львів
 • 1 місце у номінації «Пізнавальний фільм»  - фестиваль «Грань — 2013» (Хабаровськ)
 • Спеціальний приз «За популяризацію та яскраву подачу народної пісенної творчості» — фестиваль «Сто дорог — 2013» (Санкт-Петербург)
 • «Кращий документальний фільм»  - фестиваль «КЛЮФ — 2013» (Набережні Челни, Росія)
 • Перша премія у номінації «Документальний фільм» — фестиваль «Ранок — 2013» (Кіровоград)

«Від Карпат до Апеннін»[ред. | ред. код]

 • друге місце у номінації «Пізнавальний фільм» — фестиваль «Грань — 2014» (Хабаровськ)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Рубрика: марко | Вікна-Новини. Вікна-Новини (ua-UK). Процитовано 2017-03-16. 
 2. Громадське Телебачення (2017-03-10). Двоколісні хроніки (тизер). Процитовано 2017-03-16. 

Посилання[ред. | ред. код]