Закон про лендліз для оборони демократії Україною від 2022 року

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Закон про лендліз для оборони демократії Україною від 2022 року
Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022
Great Seal of the United States (obverse).svg
Повна назва An Act To provide enhanced authority for the President to enter into agreements with the Government of Ukraine to lend or lease defense articles to that Government to protect civilian populations in Ukraine from Russian military invasion, and for other purposes.
Держава США США
Номер S.3522
Дата 9 травня 2022
Статус Вступив у дію

Закон про ленд-ліз для оборони демократії Україною від 2022 року (англ. Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022) — це акт Конгресу Сполучених Штатів, за яким українському урядові постачатимуться матеріальні засоби в спосіб, подібний до ленд-лізу під час Другої світової війни[1].

Історія[ред. | ред. код]

«Завдяки програмі ленд-лізу Збройні сили України зможуть перейти від радянського озброєння до сучасних військових систем та стандартів НАТО. США свого часу підписали ленд-ліз у роки Другої світової війни, цей крок став одним із вирішальних для перемоги над нацистською Німеччиною»[2].

Голова Держдуми В'ячеслав Володін прокоментував у своєму телеграм-каналі рішення про ленд-ліз для України, заявивши, ніби програма спричинить величезні борги для України перед США. Як зазначає видання The Insider, це неправда: будь-яке військове обладнання втрачене в бою, поставлене за програмою ленд-лізу, списується, і держава, яка отримала допомогу, за неї нічого не винна. А обладнання, яке залишилося цілим, Україна може повернути й зовсім не платити. Перераховувати гроші США буде необхідно, тільки якщо Україна вирішить залишити вціліле озброєння у себе та після бойових дій.[3]

Положення[ред. | ред. код]

Повна назва закону — «Закон про надання Президентові розширених повноважень щодо укладання угод з Урядом України про позику або оренду оборонних виробів цьому Урядові для захисту цивільного населення в Україні від російського військового вторгнення та для інших цілей».

Закон зменшує тяганини щодо експорту оборонної техніки зі США в Україну, щоб забезпечити оперативне постачання обладнання. Він застосовується до 2022 та 2023 фінансових років.[4]

Закон названо ленд-лізом через програму часів Другої світової війни, яка постачала зброю та припаси від США силам Союзників.

Ухвалення[ред. | ред. код]

Президент США Джо Байден підписує закон

19 січня 2022 року Джон Корнин, сенатор Техасу, передав законопроєкт на розгляд Комітетом Сенату США з міжнародних відносин [5].

Законопроєкт був одностайно прийнятий в Сенаті США 6 квітня 2022 року[6][7] і прийнятий у Палаті представників 417 голосами проти 10 голосів[8][9] 28 квітня 2022 року[10].

9 травня о 22:30 по-київському часі закон було підписано президентом США Джо Байденом.[11] Дата підписання — День Перемоги, свято, яке відзначається в Російській Федерації на честь перемоги СРСР над нацистською Німеччиною.[12][13]

Текст[ред. | ред. код]

(a) Повноваження надавати або здавати в оренду предмети оборони певним урядам.—
(1) ЗАГАЛЬНЕ.—Згідно з параграфом (2), на 2022 та 2023 фінансові роки Президент може уповноважити уряд Сполучених Штатів надавати або орендувати оборонні статті уряду України або урядам країн Східної Європи, які постраждали від вторгнення Російської Федерації України, щоб допомогти зміцнити обороноздатність цих країн та захистити їхнє мирне населення від потенційного вторгнення чи триваючої агресії з боку збройних сил Уряду Російської Федерації.
(2) ВИКЛЮЧЕННЯ.—Для цілей повноважень, описаних у пункті (1), оскільки цей орган пов'язаний з Україною, наступні положення закону не застосовуються:
(A) Розділ 503(b)(3) Закону про іноземну допомогу 1961 року (22 U.S.C. 2311(b)(3)).
(B) Розділ 61 Закону про контроль за експортом озброєнь (22 U.S.C. 2796).
(3) УМОВА.—Будь-яка позика або оренда оборонних виробів Уряду України відповідно до пункту (1) підлягає застосуванню всіх застосовних законів щодо повернення, відшкодування та погашення позики або оренди оборонних виробів іноземним урядам.
(4) ДЕЛЕГАЦІЯ ПОВНОЖЕНЬ.—Президент може делегувати розширені повноваження відповідно до цього підрозділу лише посадовій особі, призначеній Президентом Сенатом, за порадою та згодою Сенату.

(b) Порядок доставки предметів оборони.— Не пізніше ніж через 60 днів з дня набрання чинності цим Законом Президент встановлює прискорені процедури передачі будь-яких предметів оборони, позичаних чи орендованих Уряду України за договором, укладеним у пп. підпункт (a) для забезпечення своєчасної доставки статті цьому уряду.

(c) Визначення статті оборони. У цьому Законі термін «предмет оборони» має значення, з огляду на цей термін у розділі 47 Закону про контроль за експортом зброї (22 U.S.C. 2794).

Міжнародна реакція[ред. | ред. код]

 • Україна Україна — Українська влада вважає такий крок повністю виправданим та відповідним нормам та стандартам демократії в Європі та світі. Президент України Володимир Зеленський подякував владі Сполучених Штатів Америки за ухвалення програми ленд-лізу, яка передбачає спрощення військової допомоги Україні. Він назвав програми закордонної підтримки України доказом того, «що свобода й нині вміє захищатися від тиранії».[14]
 • Росія Російська Федерація — 15 квітня 2022 року Російська Федерація надіслала ноту до адміністрації президента Байдена з попередженням про «непередбачувані наслідки», у разі, якщо постачання озброєнь до України не буде припинено.[15]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Desiderio, Andrew (6 квітня 2022). In the fight against Putin, Senate unanimously approves measure that once helped beat Hitler. Politico (англ.). 
 2. volynnews.com (30.04.22). «США не дозволять Путіну перемогти". Переконаний історик, політолог.». volynnews.com (рос.). 
 3. Фейк Володина: Украина попадет в долговую яму из-за ленд-лиза США. The Insider (рос.). 29 квітня 2022. Процитовано 11 травня 2022. 
 4. Congress passes bill letting U.S. lend weapons systems to Ukraine. CBS. Процитовано 29 квітня 2022. 
 5. All Actions S.3522 — 117th Congress (2021—2022)
 6. S. 3522 (ES) - Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022 (англ.). Процитовано 12 квітня 2022. 
 7. DeBonis, Mike (11 квітня 2022). Congress comes off the sidelines on Ukraine. Will it stay on the field?. The Washington Post (англ.). 
 8. WATCH: House passes military lend-lease program to speed Ukraine aid. PBS. Процитовано 28 квітня 2022. 
 9. FINAL VOTE RESULTS FOR ROLL CALL 141
 10. S. 3522 (ES) - Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022. Процитовано 12 квітня 2022. 
 11. Байден підписав ленд-ліз для України. Українська правда (укр.). Процитовано 9 травня 2022. 
 12. Shapero, Julia (9 травня 2022). Biden signs bill reviving WWII lend-lease program for Ukraine. Axios (англ.). Процитовано 9 травня 2022. 
 13. Zeke Miller, Lisa Mascaro (May 9, 2022). Biden signs Ukraine bill, seeks $40B aid, in Putin rejoinder. APNews.com. Процитовано May 9, 2022. 
 14. Президент України подякував США за програму ленд-лізу. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 30 квітня 2022. 
 15. Ukraine round-up: Russia sends warning to US, BBC, 16.04.2022

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]