Клан Макферсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб вождів клану Макферсон.
Чоловік з клану Макферсон у традиційному одязі. Малюнок художника Р. Р. МакЯна. 1845 рік.

Клан Макферсон (шотл. — Clan MacPherson, гельск. — Clann Mhuirich) — клан Вуйріх — «Діти Мурдоха» — один з кланів гірської Шотландії (Гайленд). Входить до конфедерації кланів Хаттан.

Гасло клану: Touch not the cat bot a glove! — Ná dteagmháil leis an cat gan lámhainní! — Не чіпайте кота без рукавичок! (Натяк на зображення на гребені клану).

Історія клану Макферсон[ред. | ред. код]

Походження[ред. | ред. код]

Одна з назв цього клану гельською мовою Clan Mac а 'Phersein — клан Мак а Ферсейн — син священика. У давні часи кельтська церква дозволяла священикам одружуватись і засновник клану на ім'я Муйрех (гельск. — Muireach) або Мурдо Каттенах (гельск. — Murdo Cattenach) був священиком в Кінгуссі в Баденоху. Клан Макферсон є частиною конфедерації кланів Хаттан. Згідно історичних переказів у 843 році вождь клану Хаттан Гілле Хаттан Мор (гельск. — Gille Chattan Mor) і один з його синів, що був предком клану Макферсон змушені були поселитися в Лохабері, у володіннях Кеннета Мак Альпіна — короля скоттів. Ім'я вождя клану пов'язано з назвою місцевості — Ардхаттан, де він був священиком, і можливо це якось пов'язано з іменем святого Кахана.

У 1309 році Роберт Брюс запропонував вождю клану Макферсон землі Баденох за умови, що клан знищить його ворогів з клану Комін. Клан Макферсон приклав максимум зусиль для виконання цього завдання. Клан Макферсон ще відомий як клан трьох братів: вождь клану Еван Бан Макферсон (гельск. — Ewan Ban MacPherson) мав трьох синів — Кеннета Макферсона Клуні (гельск. — Kenneth Macpherson Clunie), Яна Макферсона Пітмана (гельск. — Iain Macpherson Pitman) і Гіллеса Макферсона Інвереші (гельск. — Gillies Macpherson Invereshie).

XIV століття — війни кланів[ред. | ред. код]

У 1370 році відбулась битва під Інвернаховон між конфедерацією кланів Хаттан і кланом Камерон. Під час битви виникла суперечка між кланом Макферсон і кланом Девідсон на тему — хто стане на правому крилі війська під час битви. Клан Макінтош, що тоді очолював конфедерацію Хаттан вирішив суперечку на користь клану Девідсон. Клан Макферсон образився і покинув поле бою. Клан Камерон скористався цим і пішов у наступ. Але клан Макферсон повернувся на поле бою і клан Камерон був розбитий. Війна між кланами Камерон та конфедерацією Хаттан тривала. І в 1396 році відбулась битва під Норс Інч, за якою спостерігали король Шотландії Роберт ІІІ і вся його шляхта.

XVII століття — громадянська війна[ред. | ред. код]

У 1618 році Ендрю Макферсон — VIIІ вождь клану Макферсон придбав замок і садибу Стахісла (гельск. — Strathisla). Син Ендрю — Еван Макферсон (гельск. — Euan Macpherson) під час громадянської війни підтримав роялістів, Джемса Грема — І маркіза Монтроз. Х вождь клану — Дункан Макферсон Клуні у 1672 році мав суперечку з кланом Макінтош, але Таємна рада Шотландії підтримала клан Макінтош. Дункан не мав синів, отож у 1722 році вождем клану Макферсон став Лахлан Макферсон — IV лерд Нуїд.

XVIІI століття — повстання якобітів[ред. | ред. код]

Вождь клану Еван Макферсон Клуні був одним із лідерів якобітів. У 1745 році він взяв участь у повстанні якобітів, брав участь у битві під Кліфтон Мур Скірміш. Після битви під Куллоден і поразки повстання Клуні 9 років переховувався, хоча за нього була оголошена нагорода в 1000 фунтів стерлінгів. Він втік до Франції в 1755 році. Вільям Макферсон був вбитий у битві під Фолкерк у 1746 році і він є предком нинішнього вождя клану Макферсон. Його брат був свідком того, як «червоні мундири» — британські солдати спалили його будинок в Клуні. Дункан Макферсон Клуні воював за британський уряд під час війни за незалежність в Америці.

Замки[ред. | ред. код]

  • Замок Клуні — в 5 милях на північний захід від Ньютонмора в Страхспей. Був оплотом клану. Побудова датується XIV століттям. Був зруйнований герцогом Камберлендом під час повстання якобітів у 1745 році. У ХІХ столітті на місці де був замок був збудований особняк, що існує і донині.
  • Замок Балліндаллох — побудований кланом Грант. Потім перейшов у власність клану Макферсон.
  • Замок Ньютон — в Блергоурі, Пертшир. Нині є резиденцією вождів клану Макферсон.
  • Замок Інверші — біля Кінгуссі, Стратспей. Належав клану Макферсон у XIV столітті.
  • Замок Пітман — біля Кінгуссі, Стратспей. Належав клану Макферсон у XIV столітті. Нині це частина Музею Гайленда.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Way, George and Squire, Romily. (1994). Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). pp. 256—257.
  • Coventry, Martin. (2008). Castles of the Clans: The Strongholds and Seats of 750 Scottish Families and Clans. pp. 398—399. ISBN 978-1-899874-36-1.