Клан Янг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Нашоломник клану Янг.

Клан Янг (шотл. — Clan Young, гельск. — Clan Og) — клан Оґ — один з кланів рівнинної частини Шотландії — Лоулендсу. На сьогодні клан Янг не має визнаного герольдами Шотландії та лордом Лева вождя, тому називається в Шотландії «кланом зброєносців».

Гасло клану: Robore prudentia praestat — Розсудливість найкраща сила (лат.)

Землі клану: Шотландське Прикордоння, Роксбургшир, Кіркандиншир, Ангус

Історія клану Янг[ред. | ред. код]

Походження клану Янг[ред. | ред. код]

Назва клану перекладається як «молодий, молодший». Так називали представників якогось роду, що мав однакове ім'я зі своїм батьком чи дідом. Таким чином назва клану могла походити від якогось спадкоємця певного феодального титулу, що мав те саме імено, що і батько і заснував власну лінію чи гілку клану. Найдавніші згадки про вождів клану Янг датуються ХІІІ століттям. Є записи про Малмора та Ейда Янга (Оґа), що жили в Думбартоні в 1271 році. У 1342 році Джон Янг Дінгоулл як свідок згадується в грамоті графа Росса Реджинальда, що був сином лорда Островів.

XV—XVIII століття[ред. | ред. код]

У 1439 році Олександр Янг був капеланом в церкві Святої Трійці в Абердині. Пітер Янг був помічником духовного наставника короля Шотландії Джеймс VI протягом трьох років за рекомендацією регента Мореї, що була дана в 1569 році. Він був посвячений у лицарі в Вайтхоллі в 1605 році. Сер Пітер Янг мав велику сім'ю і багато дітей, які коли виросли пішли на службу королю. Один з його синів — інший Пітер Янг був частиною посольства в до Швеції в 1628 році до короля Густава Адольфа. Сер Пітер Янг передав свої маєтки, землі і титули старшому сину — серу Джеймсу Янгу, що отримав величезні землі в Ірландії як королівський дар. У результаті цього люди клану Янг поширились і множились в Ірландії — в Ольстері — в графствах Антрім, Тайрон, Деррі. Нащадки Пітера Янга одружувалися з різними відомими шотландськими та ірландськими аристократами. У 1670 році клан продав свої маєтки в Істер-Сетон і купив землі в Авлдбар. Ці маєтки були знову продані в 1743 році Вільяму Чалмерсу Газлкгеду, що був пов'язаний шлюбом з кланом Янг.

ХІХ — ХХ століття[ред. | ред. код]

Пітер Янг (пом. 1988) був видатним військовим істориком, тричі був нагороджений Військовим хрестом, на військовій службі командував Дев'ятим арабським легіоном елітного підрозділу королівства Йорданії. У 1968 році він завершив низку наукових праць присвячених історії громадянської війни на Британських островах.

Замки клану Янг[ред. | ред. код]

  • Замок Ру — недалеко від Джедбурга, в Шотландському Прикордонні, побудований на місці більш давнього замку, що був спалений англійськими військами в 1513 та в 1545 роках.
  • Замок Авлбар — біля Бречина, в Ангусі, належав клану Лайон, потім належав клану Янг, потім клану Чалмерс Балнакрайг.
  • Замок Гарбурн — біля Вест-Калдера, в Західному Лотіані, був побудований кланом Янг у 1804 році, але потім був проданий, нині це готель і конференц-центр.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Coventry, Martin. (2008). Castles of the Clans: The Strongholds and Seats of 750 Scottish Families and Clans. pp. 600—601. ISBN 978-1-899874-36-1.
  • Clan Young Profile scotclans.com. Retrieved 4 Sept, 2014.
  • Way, George and Squire, Romily. (1994). Collins Scottish Clan & Family Encyclopedia. (Foreword by The Rt Hon. The Earl of Elgin KT, Convenor, The Standing Council of Scottish Chiefs). pp. 473—475.