Колісний бронетранспортер Rosomak

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Колісний бронетранспортер Rosomak
Kto rosomak.jpg
Тип Багатоцільова бойова машина
Походження  Фінляндія/ Польща
Історія використання
На озброєнні 2003
Оператори  Польща
Війни Війна в Афганістані (2001—2014)
Історія виробництва
Розробник Rosomak S.A.
Розроблено 2001
Виготовлена
кількість
670
Характеристики
Вага 22 т
Довжина 7,7 м
Ширина 2,8 м
Висота 2,3 м
Екіпаж 3
Десант 8

Головне
озброєння
1 × 30×173 мм ATK Mk44 Bushmaster II
1 × 12,7 мм WKM-B або 1 × 40 мм Mk 19 у Rosomak M3
Другорядне
озброєння
1 × 7,62×51 мм НАТО UKM-2000C спарений кулемет
Двигун Дизель DI 12 Scania
480 кс або 543 кс
Питома потужність 21,2 кс/т
Підвіска колісна 8×8
Операційна
дальність
800 км
Швидкість понад 100 км/год на суші
до 10 км/год на воді

Commons-logo.svg Колісний бронетранспортер Rosomak у Вікісховищі

KTO Rosomak (KTO від Kołowy Transporter Opancerzony — пол. Колісний бронетранспортер; Rosomak  польською -  Росомаха) повнопривідний 8×8 багатоцільовий військовий бронетранспортер розроблений Rosomak S.A. (колишній Wojskowe Zakłady Mechaniczne) з Семяновіце-Шльонські, польською збройною компанією. Машина є ліцензійною копією БТР Patria.

Історія[ред. | ред. код]

У грудні 2002 польське Міністерство національної оборони підписало контракт на закупівлю 690 БТР Patria AMV, які були виготовлені у Польщі. Головними конкурентами AMV були MOWAG Piranha та Steyr Pandur. Замовлення було розділено на дві частини: 313 БМП та 377 транспортних/спеціальних машин. У жовтні 2013 замовлення було збільшено до 997 з поставками у період з 2014 по 2019.

Назву Rosomak  було обрано за допомогою конкурсу який було організовано у журналі Nowa Technika Wojskowa. Rosomak повинен замінити застарілі OT-64 SKOT і частково BWP-1 які стоять на озброєнні сухопутних військ Польщі.[1]

Опис конструкції[ред. | ред. код]

Найбільш популярною конструкцією зараз є самонесуча система, з шасі яке встановлене на корпус машини. Конструктори з компанії Patria, використали не таку поширену конструкційну систему. Рама Rosomak виконує роль баласту і забезпечує жорсткість конструкції. Конструкція рами дозволяє легко змінювати конструкцію кузова під час ремонтів або модифікацій, і збільшення захисту екіпажу від вибухів мін. Але суттєвим мінусом є збільшення ваги машини. Для можливості транспортування літаками C-130 і для безпечного плавання деякі сталеві елементи були замінені на алюмінієві. Зменшення ваги дозволило також бронювання від набоїв калібру 14,5 мм спереду та від набоїв калібру 7,62 мм з боків та корми. Броня складається з двох шарів, основної сталевої товщиною у 8 мм і зовнішньої, яка встановлена на основну броню. Зовнішня броня може мати різний супротив і може мати різну вагу в залежності від вимог клієнтів. Обидва шари розділені один від одного кількома міліметрами порожнини, яка може бути заповнена піною, що збільшує водотоннажність машини. Машину розробляли відповідно до обмеженого фізичного поля, вона мала систему охолодження вихлопів і відповідний вигин броні, для зменшення ефективної поверхні відбиття. Машина має 8 коліс розміру 14.00 R20, які мають центральну систему регулювання тиску у шинах. Всі колеса мають незалежну підвіску, що дозволяє змінювати кліренс від + 200 мм до - 250 мм. Rosomak має класичну схему розташування екіпажу: спереду ліворуч місце механіка-водія, у якого є дисплей на який виводиться зображення з однієї з трьох камер (дві камери спрямовані вперед і одна назад). Для водіння машини вночі водій має пасивний пристрій нічного бачення PNK-72 Radomka. Праворуч знаходиться рушійна система. За водієм і двигуном розташовано транспортний відсік який сполучений з місцем подія широким коридором. Машина може перевозити 8 солдат у повній екіпіровці, які сидять по бортам обличчям один до одного. Посадка і висадка відбуваються через кормові двері або через два люки у даху. Хвилерізи мають автоматичну систему складання і можуть бути прибрані без виходу екіпажу на зовні[2].

Рушійна система.[ред. | ред. код]

Rosomak має 6-ти циліндровий двигун високого тиску з турбонаддувом Scania D1 12 56A03 PE, з максимальною потужністю 360 кВт/2100 обертів за хвилину і постійною потужністю 294 кВт/2100 обертів за хвилину. Двигун об'ємом у 11,7 літри має водяне охолодження. Двигун поєднано з автоматичною коробкою передач ZF 7HP 902S Ecomat з 7 передачами вперед і однією назад[2].

Башта Hitfist-30P.[ред. | ред. код]

Башта розроблена італійською компанією OTO Melara зроблена з укріпленого алюмінію, з бронеплитами та композитними матеріалами. Через це вага башти без обладнання складає 2300 кг. Башта з обладнанням, двома членами екіпажу та боєкомплектом важить 2850 кг. Її висота становить лише 59,5 см, що досягається наявністю 9 оглядових перископів які приховуються до корпусу при перевезенні літаком. У башті розташована система керування вогнем, яка має денний-нічний приціл DNRS-288 компанії Kolsman і телевізійні камери II покоління TILDE FC розроблені Galileo Avionica. Польський Промисловий Оптичний Центр (ППОЦ) отримає права та технології для виробництва обох елементів системи керування вогнем. У машинах також можливе встановлення польських систем самозахисту та попередження SSP-1 Obra-3 розробки ППОЦ, які можуть працювати з 6 димовими гранатометами. Два члени екіпажу будуть мати два 10 дюймових екрани: один для роботи з системою керування вогнем, а другий для роботи з системою бойового управління яка розроблена компанією WB Electronics. Є також два руків’я для кермування і управління зброєю. Серед інших систем є пасивна система спостереження POD-72 Radomka (від ППОЦ), система безпечного обзору UOW Pandora, система автоматичного виявлення забруднень CHERDES і внутрішня система зв'язку FONET. Основним озброєнням башти є 30 мм гармата Mk44 з системою стабілізації і кулемет калібру 7,62 мм UKM-2000C. Боєкомплект знаходиться у двох сховищах для 30 мм снарядів та 700 набоїв калібру 7,62 мм. 96 машин з баштою Hitfist-30P будуть озброєні протитанковими ракетами Spike-LR[2].

Варіанти[ред. | ред. код]

На шасі Rosomak була створена машина вогневої підтримки WWO Wilk.

Варіанти на озброєнні польських військових[ред. | ред. код]

 • Rosomak — Бойова машина піхоти варіант з баштою Oto Melara Hitfist-30P з ланцюговою гарматою 30 мм ATK Mk 44  та кулеметом калібру 7.62 мм NATO UKM-2000C. Башта має сучасну систему керування вогнем з прицілом нічного бачення і систему лазерного попередження Obra яка підключена до шести 81 мм димових гранатометів 902A ZM Dezamet. Варіант бойової машини піхоти модифікований для війни у Афганістані отримав назву Rosomak-M1M, він був оснащений додатковою сталево-композитною бронею, встановлено покращені засоби зв'язку, дротові фрези перед водієм і командирським люком, відео камери які передають зображення з тилу і боків на два LCD дисплею у десантному відсіку, систему визначення напряму пострілу Pilar. Через додаткову броню дана машина не може плавати і тому не має гвинтів. Пізніше цей варіант було оновлено до стандарту M1M. Найбільш помітною зміною є наявність QinetiQ RPGNet протиракетної сітки і нового «піщаного» камуфляжу. Іншими змінами є встановлення системи захисту від саморобної вибухівки Duke і системи Blue Force Tracking BMS (системи запозичені у армії США). Усі старі («зелені») Rosomak стандарту M1 також отримали протиракетні решітки.
 • Rosomak-M2 і M3 — Бронетранспортер модифікований для участі у війні у Афганістані оснащений таким самим обладнанням (в тому числі додаткова броня) як і варіант M1. Основною відмінністю є наявність відкритої башти OSS-D з 40 мм гранатометом Mk-19 або 12,7 мм великокаліберним кулеметом NSW/WKM-B.
 • Rosomak-S — Бронетранспортер для двох протитанкових підрозділів оснащених ПТКР Spike.
 • Rosomak-WEM — (WEM від Wóz Ewakuacji Medycznej — пол. Медично-евакуаційна машина) — броньована санітарна машина з екіпажем з 3 осіб, здатна перевозити 3 поранених солдат на ношах і чотирьох поранених сидячі. Варіант WEM-M для Афганістану був обладнаний додатковою бронею і решіткою RPGNet як і на варіанті M1M.
 • Rosomak-WRT — (WRT від Wóz Rozpoznania Technicznego — пол. Технічно-розвідувальна машина)
 • Rosomak-WSRiD — (WSRiD від Wielosensorowy System Rozpoznania i Dozoru — пол. Мультисенсорна система розвідки та нагляду)
 • Rosomak-Rak -  транспорт 120 мм міномета, перша поставка відбулася у липні 2017.[3]
 • Rosomak-NJ — (NJ fвід Nauka Jazdy — пол. Автошкола)

Rak[ред. | ред. код]

Rak — самохідний міномет калібру 120 мм, здатний вражати цілі на відстані до 12 км та вести вогонь в режимі англ. Multiple Rounds Simultaneous Impact. Разом з транспортом міномету до складу системи входить машина артилерійської розвідки та управління вогнем також на шасі Rosomak. Крім того, в складі системи буде машина електронної діагностики і ремонту на шасі Jelcz 662.35[4].

Міномет в складі системи M120K Rak також здатен вести вогонь прямим наведенням.

Порівняльні характеристики[ред. | ред. код]

Історія використання[ред. | ред. код]

KTO Rosomak на випробуваннях Сухопутних військ
Польській KTO Rosomak у Афганістані
Війна у Афганістані (2001—2014)
 • Контингент сухопутних військ Польщі, який входив до складу Міжнародних сил сприяння безпеки, мав на озброєнні 100 машин KTO Rosomak (в тому числі 5 медичних) під час війни у Афганістані. БТРи були оснащені додатковою сталево-композитною бронею. На початку 2008 польська Rosomak під час несення служби у Афганістані (версія з покращеною бронею) була атакована Талібаном. У машину влучило дві ракети з РПГ-7, але екіпаж зміг вистрілити у відповідь і повернути машину на базу без сторонньої допомоги.[22] У червні 2008 Rosomak був атакований Талібаном і отримав влучання ракетою з РПГ у фронтальну броню. Броня не була пробита. У 2009 було повідомлено про першого загиблого солдата у Rosomak, після вибуху саморобного вибухового пристрою під машиною; вибух перевернув машину яка впала на відкриту башту навідника.

Оператори[ред. | ред. код]

Єдиним оператором KTO Rosomak є Польща, але як перший експортний покупець Patria Oy AMV & WZM SA, вони мають право експортувати KTO Rosomak на деякі ринки. У 2006 KTO Rosomak проходив випробування у Малайзії.

 Польща

 • 12 Brygada Zmechanizowana (12-та Механізована бригада) — Щецин (другий користувач, екіпажи з III-ої ротації у Афганістані були саме з цього підрозділу.)
 • 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana (17-та Механізована бригада) — Мендзижеч (перший користувач, машини і екіпажи з першої і другої ротації брали участь у Афганістані і Чаді.)

 Об'єднані Арабські Емірати 40 БТР Patria вироблені у Польщі.[23]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]