AHS Krab

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
AHS Krab
AHS Krab у Києві
AHS Krab у Києві
Тип самохідна артилерійська установка
Історія використання
На озброєнні з 2008
Оператори  Польща,  Україна
Історія виробництва
Розробник Гута Стальова Воля, OBRUM
Виробник Польща Польща
Виготовлення з 2008
Виготовлена
кількість
80
Характеристики
Вага 48 т
Довжина 12,05 м
Довжина ствола 52 калібри
Ширина 3,60 м
Висота 3,00 м
Обслуга 5

Калібр 155 мм нарізна гармата
Темп вогню 6 снарядів на хвилину
Дальність вогню
Ефективна ефективна 30, максимальна 40

Броня стальна, катана, протикульова POSCO MIL-12560H
Головне
озброєння
гаубиця
Другорядне
озброєння
1 × WKM-B .50 BMG
Двигун
Підвіска Гідропневматична
Швидкість шосе: 67 км/год

Commons-logo.svg AHS Krab у Вікісховищі

AHS Krab (від пол. краб) — польська самохідна гаубиця калібру 155 мм, сумісна з боєприпасами НАТО.

Гаубиця має польську ліцензійну башту від британської САУ AS-90 зі стволом калібру 155 мм і завдовжки у 52 калібри. Шасі установки — від САУ K9 Thunder виробництва південнокорейської компанії Samsung Techwin.

Історія[ред. | ред. код]

Ідея впровадження у Польських сухопутних військах нової САУ з'явилась на початку 1990-х років. В результаті проведеного аналізу було ухвалено прийняти на озброєння самохідну артилерійську установку калібру 155 мм. Також було вирішено, що цю САУ доцільно виробляти в Польщі спільно з іноземними партнерами. Як закордонного партнера тоді розглядали Словаччину, де тривали роботи над подальшим розвитком сімейства САУ Dana (проект Zuzana). Цим проектом розглядалась можливість встановлення словацьких башт Zuzana з 155-мм гаубицею на польське шасі сімейства Kalina[2].

Вибір артилерійської установки[ред. | ред. код]

В 1997 році був проведений перший тендер для вибору башти для нової самохідної установки калібром 152/155 мм. Для подальшого розгляду були обрані: T-6 (ПАР), Zuzana (Словаччина), AS-90 (Велика Британія), PzH 2000 (Німеччина). Башта мала бути встановлена на подовжене (до семи пар котків) шасі типу Kalina. Трохи згодом того ж року результати тендеру було анульовано. У другому тендері вже брало участь три компанії, а ПАР участі не брала.

Крім того, було змінено майбутнє шасі — ним мало стати OBRUM виробництва Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy. OBRUM — модифіковане шасі від танку Т-72/PT-91, створеного в рамках проекту UPG-NG.

Тендер було проведено у 1998 році. Тепер Міністерство оборони Польщі мало обрати між німецькою та британською системою. 21-24 червня на полігоні Żagań-Świętoszów були проведені тестові стрільби (німецька САУ в цих випробуваннях участі не брала, начебто через проблеми із митницею). В результаті було остаточно вибрано башту британської конструкції та 26 липня 1999 року підписано контракт на ліцензійне виробництво на потужностях компанії Huta Stalowa Wola (HSW)[2].

Початок розробки[ред. | ред. код]

Перший дивізійний модуль під назвою Regina мав бути наданий на випробування військовим у 2003 році. У випадку успішного проходження випробувань до 2005 року мав бути виготовлений перший дивізіон (18 САУ), при цьому до 2012 передбачалось виготовити чотири дивізійних комплекти. Проте, через брак коштів роботи довелось призупинити. Складання першого прототипу Krab було розпочато у 2000 році, а перша башта прибула з Великої Британії в березні 2001 року. Брак фінансів примусив змінити початкові плани. Перший прототип Krab було представлено 12 червня 2001 року[2].

Перші два прототипа мали башти виробництва BAE Systems.

В травні 2008 року Міністерство оборони Польщі уклало з HSW договір на створення до 2011 року дивізійного модуля Regina. За договором мали надійти вісім САУ (дві батареї з чотирма САУ кожна) плюс допоміжні машини. При цьому можна було використати обидва наявних прототипа Krab, тобто, було необхідно виготовити лише 6 нових САУ. Було побудовано третій прототип, що отримав башту вже виробництва Huta Stalowa Wola. Перші стрільби з третього зразка відбулись 29 липня 2011 року[3].

Зміна виробника ствола[ред. | ред. код]

САУ «Краб» на шасі UPG-NG (модернізоване Т-72). 2010 р.

Через припинення виробництва стволів для САУ AS-90 у Великій Британії, проект Regina мав бути змінений. Ретельно вивчивши пропозиції міністерство оборони Польщі обрало французький концерн Nexter[4]. Решта складових (наприклад, ствольні гальма, камора, клин, тощо) виготовлені у Польщі. Ствол калібру 155 мм та 52 калібра завдовжки виробництва Nexter System успішно пройшов випробування у WITU в Сталовій Волі[5].

Вперше САУ Krab з баштою від Nexter Systems була представлена на виставці Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego у 2011 році[3].

Після отримання стволів для 8 САУ виробництва Nexter, було ухвалене рішення наступні 16 придбати у німецькій Rheinmetall через кращі умови[4]. Однак протягом 2014—2016 років було істотно модернізовано виробництво стволів на потужностях компанії HSW, внаслідок чого з'явилась можливість обладнати польські САУ Krab стволами вітчизняного виробництва[4].

Зміна шасі[ред. | ред. код]

САУ «Краб» на шасі від K9 Thunder.

Компанія ZM Bumar-Łabędy спеціалізується на виробництві гусеничної техніки цивільного та військового призначення.[6] Міністерство оборони Польщі прагнуло успішно втілити в життя програму модернізацію польських збройних сил. Проте у компанії ZM Bumar-Łabędy виникли технічні проблеми створення шасі, що спричинили затримки в програмі Krab.[7]

Міністерство вирішило, що затримки у виробництві шасі для самохідної артилерії ставлять під загрозу безпеку країни й тому вирішило співпрацювати з південнокорейським виробником уже перевіреної техніки[8]. У 2014 році був підписаний контракт між HSW та Samsung Techwin на придбання з подальшою локалізацією виробництва 120 шасі від K9 Thunder для САУ Krab. Було оголошено, що перші 24 шасі мають надійти до 2017 року, іще 12 шасі мають надійти протягом 2018—2022 років.

24 серпня 2015 року було виготовлено перший екземпляр Krab на шасі K9. Його ретельне випробування мало відбутись вже після виставки MSPO 2015[9].

14 грудня 2016 року було підписано контракт на придбання іще 96 САУ (4 дивізіони)[10], що разом із уже виготовленими 24 одиницями збільшить загальну кількість САУ до 120 одиниць.

Наприкінці квітня 2018 року компанія Huta Stalowa Wola оголосила про початок підготовки впровадження роботизованого зварювання башт для САУ «Краб», а також башт для самохідного міномета «Рак» на гусінному шасі M120G, бойового модуля ZSSW-30, та корпусів командно-штабних броньованих машин та бойових машин піхоти «Барсук». Нині компанія використовує «традиційне», ручне зварювання. Використання роботів має підвищити якість зварних швів, поліпшити їхню стабільність, та зробити весь процес ефективнішим[11].

Польська армія може використовувати САУ «Краб» разом з автоматизованою системою управління вогнем TOPAZ, РЛС контрбатарейної боротьби LIWIEC та метеорологічною системою BAR[12].

Тактико-технічні характеристики[ред. | ред. код]

САУ «Krab» має такі тактико-технічні характеристики:[13]

 • Бойова маса: 48 тонн,
 • Екіпаж: 5 осіб,
 • Запас ходу: 400 км,
 • Швидкість ходу:
  • По шосе: 60 км/год,
  • По рівнинній місцевості: 30 км/год,
  • По бездоріжжю: 15 км/год.
 • Темп стрільби:
  • максимальний: до 6 пострілів на хвилину,
  • Серіями: 3 постріли за 10 секунд
  • Тривала стрільба: 2 постріли на хвилину.
 • Дальність:
  • Мінімальна: 4,7 км,
  • Ефективна: до 30 км,
  • Максимальна: до 40 км.
 • Розгортання на позиції: 30 секунд.
 • Боєзапас: 40 снарядів, із яких
  • на укладці в башті САУ: 29,
  • на укладці в корпусі САУ: інші 11.

Бойове застосування[ред. | ред. код]

Російсько-українська війна[ред. | ред. код]

Відбиття повномасштабної російської агресії 2022 року стало бойовим хрещенням даних САУ.

Так, за словами радника міністра внутрішніх справ Ростислава Смірнова отримані від Польщі САУ Krab дали можливість українським військовим стабілізувати обстановку навколо Сєвєродонецька[14].

Оператори[ред. | ред. код]

Польща[ред. | ред. код]

Польські артилеристи на САУ Krab з 5-го Lubuskiego Pułku Artylerii та батарея 120-мм мінометів нідерландської армії брали участь у військових навчаннях «Dynamic Front 21» разом з батареєю 152-мм гармат 2А36 «Гіацинт-Б» 26-ї артилерійської бригади ім. генерала-хорунжого Романа Дашкевича[21][22].

Україна[ред. | ред. код]

29 травня 2022 року «Польське Радіо» повідомило про передачу Україні трьох батарей — 18 одиниць САУ AHS Krab. Польська армія вже підготувала 100 українських військовослужбовців для експлуатації цієї зброї[19].

1 червня 2022 року польські ЗМІ повідомили, що Україна підписала угоду на придбання додатково близько 60 одиниць 155-мм самохідних артилерійських установок «Krab». САУ вироблятимуться на заводі Huta Stalowa Wola, який є частиною холдингу Польська зброярська група. Постачання будуть здійснюватися в найближчі кілька місяців, нині виробнича потужність HSW становить 20-30 одиниць на рік. Вартість угоди складає близько 3 мільярдів злотих, Україна перший експортний замовник цього типу зброї[20].

Через кілька днів, 7 червня, було повідомлено про офіційне підписання угоди. Із відкритих джерел відомо лише те, що частину видатків за 54 САУ буде покрито за рахунок Євросоюзу. Невідомо, чи Україна поступово отримуватиме щойно виготовлені машини, або ж одразу отримає наявні у польській армії установки, а нові машини згодом приходитимуть їм на заміну[23].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ГОСТ 8.417-2002
 2. а б в Kiński Andrzej. Debiut Kraba // Nowa Technika Wojskowa. — Magnum-X Sp. z o.o.. — Т. 7/2001. — С. 9–15. — ISSN 1230-1655.
 3. а б Pierwszy polski Krab (пол.). www.altair.com.pl. Процитовано 30 вересня 2012. 
 4. а б в Reszczyński Jerzy. Polskie lufy Krabów // Raport - Wojsko Technika Obronność. — . — С. 22-24. — ISSN 1429-270X.
 5. Altair – Pozytywne wyniki badań działa dla Kraba. Архів оригіналу за 11 серпня 2011. Процитовано 11 серпня 2011. 
 6. Bumar-Łabędy o nas. 
 7. Podwozia dla Kraba z Korei. Decyzja PGZ kończy kryzys pancernego programu. 
 8. Protest Bumaru-Łabędy, bo MON wybrał Samsunga jako dostawcę części haubicoarmat Krab. 
 9. Altair Agencja Lotnicza (англ.). www.altair.com.pl. Процитовано 21 листопада 2017. 
 10. а б Jerzy Reszczyński (14 грудня 2016). Artyleryjski kontrakt stulecia podpisany. "Regina" za 4,6 mld zł. Defence24.pl. Архів оригіналу за 16 грудня 2016. Процитовано 15 грудня 2016. 
 11. Robotic Welding to Enhance Manufacturing of the Krab Howitzer Turrets. Defence24.com. 30 квітня 2018. Архів оригіналу за 29 травня 2018. Процитовано 29 травня 2018. 
 12. Bojowe strzelanie Krabów. Wsparcie radaru Liwiec [FOTO]. Defence24.pl. 27 травня 2018. Архів оригіналу за 29 травня 2018. Процитовано 29 травня 2018. 
 13. Які режими стрільби по рашистам має польська САУ Krab. Defense Express. 18 червня 2022. 
 14. Польські 155 мм установки змінили ситуацію в Сєвєродонецьку - радник глави МВС. Укрінформ. 17 червня 2022. 
 15. Люксіков Михайло (31 грудня 2021). 21 бригада армії Польщі отримала батарею САУ Krab. Український мілітарний портал. Архів оригіналу за 31 грудня 2021. Процитовано 31 грудня 2021. 
 16. Польська армія отримала другу батарею САУ Krab. Український мілітарний портал (рос.). 26 березня 2019. Архів оригіналу за 19 серпня 2019. Процитовано 19 серпня 2019. 
 17. Люксіков Михайло (28 жовтня 2020). 23 полк армії Польщі отримав перші САУ Krab. Український мілітарний портал. Архів оригіналу за 1 листопада 2020. Процитовано 29 жовтня 2020. 
 18. 23 полк армії Польщі продовжує переозброєння на САУ Krab. Український мілітарний портал. 2 грудня 2020. Архів оригіналу за 2 грудня 2020. Процитовано 4 грудня 2020. 
 19. а б Польща передає Україні 155-мм самохідні гаубиці AHS Krab. Мілітарний. 29 травня 2022. 
 20. а б Україна придбає близько 60 польських САУ “KRAB” – ЗМІ Польщі. Мілітарний. 1 червня 2022. 
 21. Батарея «Гіацинтів» представляє Україну в міжнародних артилерійських навчаннях. Ukrainian Military Pages. 11 травня 2021. Архів оригіналу за 11 травня 2021. Процитовано 21 травня 2021. 
 22. Kraby i ukraińskie haubice strzelają w Toruniu [WIDEO]. DEFENCE 24 - Siły zbrojne. 20 травня 2021. Архів оригіналу за 21 травня 2021. Процитовано 21 травня 2021. 
 23. Польща продає Україні понад 50 далекобійних 155-мм САУ Krab - контракт підписано. Defense Express. 7 червня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]