Корисні копалини Республіки Конго

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корисні копалини Республіки Конго

Основна характеристика[ред. | ред. код]

У Республіці Конго відомі родов. нафти, природного газу, бітумінозних пісковиків, руд заліза, вольфраму, золота, міді, ніобію, олова, свинцю, танталу, цинку, фосфоритів, алмазів і калійних солей (табл.).

Таблиця 1. – Основні корисні копалини Конго (Браззавіль) станом на 1998-1999 рр.

Корисні копалини

Запаси

Вміст корисного компоненту в рудах, %

Частка у світі, %

Підтверджені

Загальні

Залізні руди, млн т

729

1410

45 (Fe)

0,4

Золото, т

7

18

0,6 г/т

 

Калійні солі, млн т (в перерахунку на К2О)

2

3

15 (К2О)

 

Природний горючий газ, млрд м3

91

 

 

0,1

Свинець, тис. т

460

1100

9,3 (Pb)

0,4

Срібло, т

750

1300

150 г/т

0,1

Фосфорити, млн т

19

60

20 (Р2О5)

0,37

Цинк, тис. т

220

300

2,2 (Zn)

0,1

Мідь, тис. т

135

290

1,88 (Cu)

 

Нафта, млн т

221,2

 

 

0,1

Окремі види корисних копалин[ред. | ред. код]

Нафта і газ. Відкрито і розвідано бл. 10 родов. нафти і газу, всі вони належать до Кванза-Камерунського бас. і розташовані (за винятком родов. Менго і Пуент-Енд’єн) на шельфі. Глибина залягання нафт. покладів 190-1500 м. Основна частина запасів зосереджена в родов. Емерод і Лоанго. Нафтогазоносні пісковики ниж. крейди, перекриті соленосними відкладами апту, а також альб-сеноманські вапняки, перекриті палеоген-неогеновими глинами і пісками. Нафти малосірчисті, важкі і в'язкі.

Бітумінозні пісковики. Осн. запаси бітумінозних пісковиків зосереджені в родов. Піціні-Муїла (21,6 млн т), Пуент-Нуар (прогнозні ресурси 41,4 млн т) та Лак-Кітіна (прогнозні ресурси 29,6 млн т) і приурочені до порід крейди. У зонах контакту докембрійських і крейдових порід виявлені жильні поклади асфальтитів потужністю 3-10 м і довжиною до 200 м.

Залізо. Родов. залізних руд Занага і Лекуму приурочені до горизонтів залізистих кварцитів в архейському амфіболіто-гнейсовому комплексі, який зберігся у вигляді великих ксенолітів серед гранітогнейсів масиву Шайю.

Золото. Головні розсипні родов. золота Дімоніка і Какамоека розташовані на схилі масиву Майомбе, середній вміст Au в рудах 1,3-0,8 г/м3. Корінні родов. представлені невеликими кварцовими жилами з золотою мінералізацією, промислове значення не мають. На крайньому півн.-зах. країни в районі Сванке золотоносні галечники потужністю 2 м розкриті під пухкими відкладами потужністю 10 м, прогнозні ресурси району оцінені в декілька десятків тонн. Відомі також розсипні родов. в районі Майоко в межах масиву Шайю, у верхів'ях р. Лвесе. З руд цих родов. попутно добувалися тантало-ніобати.

В кінці ХХ і на межі ХХ-XXI ст. ряд компаній вели активне дослідження на золото, включаючи поле Samax Gold в Дімоніка (Dimonika), Какамоека (Kakamoeka) і райони Нґонґо (Ngongo) в золотому поясі масиву Майомбе (Mayombe), біля Янґадо (Yangadou) в провінції Санґга (Sangha) і Panorama Resources на концесії Моусендіо (Moussendjo) [Mining Annual Review 2002].

Олово. На родов. олов'яних руд Муфумбі середній вміст каситериту в розсипах 6-7 кг/м3. Руди характеризуються пром. вмістом тантало-ніобатів і вольфраміту.

Поліметали. Родов. мідно-свинцево-цинкових руд зосереджені на крайньому півд.-сході країни в районі середньої течії р. Ніарі і приурочені до верх. частини розрізу сланцево-вапнякової серії верх. рифею. Зруденіння локалізується в зонах порушень серед вапняків і доломітів у вигляді покладів лінзової, жильної та ізометричної форм, карманів, рідше рудних стовпів. Рудні тіла мають потужність 1-20 м, при довжині 50-250 м. Переважають окиснені руди, що містять 34,4% Pb, 19% Zn і 5% Cu. За складом руд родовища поділяють на мідно-поліметалічні (Дженгілє, Мпаса), свинцево-цинкові (Мфуаті, Апіло) та мідно-свинцеві (Янга-Кубенса). Рудопрояви гідротермального генезису відомі також у межиріччі Ньянга-Квілу і в середній течії р. Квілу.

Калійні солі. Родов. калійних солей приурочені до нижньокрейдових відкладів і представлені пластами карналіту та сильвініту потужністю 1,9-8 м, що залягають на глибині до 200-600 м. Найзначніші запаси укладені в родов. Сен-Поль. Вміст Ка2О в продуктивних пластах копальні “Холє” 35%.

Родов. фосфоритів локалізуються в маастрихтських відкладах, які складають периокеанічну западину Нижнього Конго. На родов. Ловер-Чівула потужність продуктивного горизонту 8-11 м, прогнозні ресурси 7 млн т при сер. вмісті 23,3% Р2О5. Родов. Луфіка має прогнозні ресурси 20 млн т при вмісті Р2О5 9-23%. На родов. Кінтанзі потужність продуктивного горизонту 18,8 м при вмісті Р2О5 10-22% і прогнозних ресурсах 49 млн т.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]