Корисні копалини Мозамбіку

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Корисні копалини Мозамбіку

Загальна характеристика[ред. | ред. код]

Найважливіші корисні копалинивугілля, руди рідкісних металів, дорогоцінні камені, природний газ і залізняк (табл.).

Таблиця. – Основні корисні копалини Мозамбіку станом на 1998-1999 рр.

Корисні копалини

Запаси

Вміст корисного компоненту в рудах,  %

Частка у світі, %

Підтверджені

Загальні

Боксити, млн т

18

74

58 (Al2O3)

0,1

Оксид берилію, тис. т.

3,4

15

0,18 (ВеО)

1,5

Залізні руди, млн т

48

765

49 (Fe)

 

Золото, т

2

2

0,2 – 5,5 г/т

 

Мідь, тис. т

5

110

2,4 (Cu)

 

Плавиковий шпат, млн т

0,3

0,75

65 (CaF2)

0,2

Природний горючий газ, млрд м³

57

 

 

 

Пентоксид танталу, т

5600

8800

0,02 (Та2О5)

7,3

Вугілля, млн т

966

2600

 

 

Окремі види корисних копалин[ред. | ред. код]

Природний газ. Осн. родов. природного газу розташовані в Мозамбікському нафтогазоносному бас. (пл. 187 тис. км², в т.ч. 5 тис. км² – шельф) з потужністю осадових товщ мезозою-кайнозою до 5000 м в прибережних районах, до 7000 м на шельфі і до 12 000 м в дельті р. Замбезі. Нафтогазоносні відклади сенону-палеоцену, основні родов. Панде (запаси 46,3 млрд м³), Темане (1,7 млрд м3) і Бузі (0,4 млрд м³).

Вугілля. За станом на 1998 р. ресурси вугілля оцінювалися в 16000 (в млн т). Єдине родов. кам'яного вугілля – Моатізе (Меотіз) з розвіданими запасами 393,1 млн т (29,3 млн т придатні для відкритої розробки). Вугілля містить ґерманій, ґалій і уран. Перспективні площі Муканья-Вузі (прогнозні ресурси 4,2 млрд т) і Сангва-Естіма з коксівним вугіллям (пров. Тете), Лунью з енергетич. вугіллям (пров. Ньяса).

Залізо. Родов. залізистих кварцитів є в районі м. Намапа (500 млн т) і в районі Хонде (100 млн т), відомі також магматичні родов. зал. руд (Калдас-Ксав’єр, Мазамба, Доа і інші).

Титан. Титаноносні важкі піски виявлені в розсипах вздовж всього узбережжя Індійського океану (родов. Пебане, Мвебазе).

Боксити. Родов. бокситів, пов'язані з корами вивітрювання лужних порід, характеризуються низькою якістю. Найбільш велике родов. – Алумен.

Благородні, кольорові і рідкісні метали. На території М. відомі три перспективних золотоносних пояси в провінціях Ньяса, Тете і Маніка. Невеликі родов. золота (корінні і розсипні) розташовані в провінціях Маніка, Тете, Замбезія і Кабу-Делгаду. Є дрібні гідротермальні родов. мідних руд Едмундієн і Лонро (пров. Маніка) і скарнове родов. Шідуе (в пров. Тете). На тер. М. виявлені знані запаси руд рідкісних металів (цезію, літію, берилію, танталу, ніобію і інш.), пов'язані з гранітними пегматитами в провінціях Замбезія, Нампула, Маніка і з масивами карбонатитів в пров. Тете. Найзначніші родов. району Алту-Лігонья: Муяне (Муїане), запаси якого становлять 1045 т Ta2O5 (1985), Морруа (2800 Ta2O5), Марропіно (720 т Ta2O5), Манея (72,2 т Ta2O5). Руди містять тантало-ніобати, берил, сподумен, лепідоліт, петаліт, полуцит, бісмут, мусковіт, дорогоцінний турмалін, чорний берил, аквамарин, вороб’євіт, рожевий кварц, мікроклін, каолін та ін. На периферії району Алту-Лігонья є родов. гранітних пегматитів з рідкісноземельною (родов. Ілє, Гільєрмі, Комуа та інш.) і урано-торієвою (Енлума, Муготая і інш.) мінералізацією. У рідкіснометалічних пегматитах Алту-Лігоньї міститься також каситерит і бісмут. У пров. Маніка відоме родов. оловоносних пегматитів Іншопе. В карбонатитовому масиві Мвамбе розвідано понад 1 млн т руди, що містить 0,09-0,2% Nb2O5 і 0,2-0,6% Tr2О3.

Флюорит. Родов. флюориту Джангіре, Домбе, Лупата і Каншише приурочені до брекчієвих зон контакту докембрійських гнейсів з породами системи Карру.

Дорогоцінні і виробні камені виявлені в рідкіснометалічних пегматитах району Алту-Лігонья, де добуваються смарагди (родов. Марія-III, Ніане, Марропіно, Монапо, Карапіра), дорогоцінні кольорові різновиди берилу (вороб’євіт, чорний берил, благородний берил, аквамарин), турмаліну (рубеліт, верделіт, індиголіт) і сподумену (кунцит, гідденіт), а також геліодор, топаз, циркон, фіолетовий і рожевий кварц, амазоніт. У півн. провінціях відомі скупчення халцедонів, агатів, дюморт’єриту і інш. виробних каменів. Відомі також родов. азбесту (Мавіта), числ. дрібні родов. графіту (Монтепвез, Монапо, Ніпепе, Нікоміссоне, Мазезе), мармуру, і вапняків в районах Віланкулуша, Машіше, Мапуту, Бейри, монтморилоніту, діатоміту і бентоніту в пров. Мапуту. У пегматитах Алту-Лігоньї виявлений мусковіт (Боа-Есперанса, Наорра, Мокашая), мікроклін, кварц, каолініт.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]