Людське око

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Людське око
Eye-diagram no circles border.svg
1. Склоподібне тіло 2. Зубчастий край 3. Циліарний м'яз 4. Циннова зв'язка 5. Шлеммів канал 6. Зіниця 7. Передня камера 8. Рогівка 9. Райдужна оболонка 10. Кора кришталика 11. Ядро кришталика 12. Циліарні відростки 13. Кон'юктива 14. Нижній косий м'яз 15. Нижній прямий м'яз 16. Середній прямий м'яз 17. Артерії та вени сітківки 18. Оптичний диск 19. Тверда мозкова оболонка 20. Центральна артерія сітківки 21. Центральна вена сітківки 22. Оптичний нерв 23. Обертальна вена 24. Тенонова капсула 25. Жовта пляма 26. Центральна ямка 27. Склера 28. Судинна оболонка 29. Верхній прямий м'яз 30. Сітківка]
Identifiers
TA A01.1.00.007
A15.2.00.001
FMA 54448
Анатомічна термінологія

Людське око — це орган, який реагує на світло і тиск. Як орган чуття, око ссавців забезпечує зір. Людські очі допомагають забезпечувати тривимірні, рухомі, кольорові зображення, як правило, у денний час. Палички і колбочки в сітківці дозволяють свідоме сприйняття світла і зір у тому числі колірної диференціації і сприйняття глибини. Людське око може розрізняти близько 10 мільйонів кольорів[1] і, можливо, здатне виявляти одиночний фотон.[2]

Подібно до очей інших ссавців, у людського ока світлочутливий ганглій у сітківці отримує світловий сигнал, що впливає на регулювання розміру зіниць та виділення гормону мелатоніну.

Кровоносні судини можна побачити в склері, а також як сильне лімбальне кільце навколо райдужки.

Поле зору[ред. | ред. код]

Зовнішні частини ока.

Очі не у формі ідеальної сфери, а скоріш  приплющенного двосекційного блока, що складається з передньої частини і заднього сегменту. Передній сегмент ока складається з рогівки, райдужки і кришталика. Рогівка прозора і більш вигнута, і пов'язана з більш широким заднім сегментом, у складі склистого тіла, сітківки, судинної оболонки і зовнішньої оболонки, так званої білої склери. Рогівка, як правило, близько 11.5 мм (0.3 дюйма) в діаметрі і 1/2 мм (500 мкм) товщиною в центрі. Задня камера становить близько п'яти шостих усього ока; його діаметр становить близько 24 мм. Рогівка і склера з'єднані зоною, яка називається лімбом. Райдужна оболонка - пігментована кільцева структура, що розташована концентрично навколо центру ока, зіниці, яка здається чорною. Розмір зіниці, який регулює кількість світла, що надходить в око, регулюється дилататором і сфінктером м'язів райдужної оболонки ока.

Енергія світла проникає в око через рогівку, через зіницю, а потім через кришталик. Форма кришталика змінилася для ближньої фокусування (акомодації) і контролюється циліарним м'язом. Фотони, потрапляючи на світлочутливі клітини сітківки (колбочки і палички) перетворюються в електричні сигнали, які передаються в мозок по зоровому нерву і інтерпретується як зір і бачення.

Бачення[ред. | ред. код]

Розмір[ред. | ред. код]

Розміри зазвичай відрізняються серед дорослих тільки одним або двома міліметрами, залежно від різних національностей. Вертикальні вимірювання, як правило, менше, ніж по горизонталі, становлять близько 24 мм. Поперечний розмір ока дорослої людини становить приблизно 24.2 мм, а сагітальний розмір становить 23,7 мм без суттєвої відмінності між статями і віковими групами. Сильна кореляція була виявлена між поперечним діаметром і шириною орбіти (р = 0.88).[3] Типове доросле око має спереду назад діаметр 24 мм, об'ємом шість кубічних сантиметрів (0.4 кр. ст.),[4] і масою 7,5 г (вага 0,25 унції.).[джерело?]

Очне яблуко росте швидко, зростає приблизно з 16-17 міліметрів (близько 0.65 дюймів) з народження до 22,5–23 мм (прибл. 0,89 дюйма) у віці трьох років. У віці 13 років, очі досягають свого повного розміру.

Схематична діаграма людського ока.

Складові[ред. | ред. код]

Око складається з трьох шарів або пластів, вміщуючих різні анатомічні структури. Верхній шар, відомий як фіброзна оболонка і складається з рогівки і склери. Середній шар складається з судинної оболонки, циліарного тіла, пігментного епітелію та райдужної оболонки. Внутрішнім шаром є сітківка, яка отримує кисень з судинної оболонки (ззаду), а також судини сітківки (наперед).

Простір ока заповнений водянистою вологою спереду між рогівкою, кришталиком і склоподібним тілом, желеподібною речовиною, за кришталиком, заповнюючи всю порожнину ззаду. Внутрішньоочна рідина являє собою прозору водянисту рідину, яка міститься в двох місцях: у передній камері ока - між рогівкою і райдужкою, і у задній камері між райдужною оболонкою і кришталиком. Кришталик підвішений до війкового тіла за допомогою підвішуючої зв'язки (цинової зв'язки), що складається із сотень тонких прозорих волокон, які передають м'язові імпульси, щоб змінити форму кришталика для аккомодації (фокусування). Склоподібне тіло є прозорим та складається з води й білків, що надає йому желеподібний і липкий вигляд.[5]

Бічний вид людського ока, що ілюструє зміну райдужної оболонки і зіниці повернуті до глядача через оптичні властивості рогівки і водянистої вологи.

Поле зору людського ока залежить від анатомії особи, але зазвичай 30° покращений (вгору, обмежений чолом), 45° назальний (до носа), 70° нижній (вниз), і 100° висковий (до виска).[6][7][8] Для обох очей змішане (бінокулярне) поле зору - 100° по вертикалі і 200° по горизонталі.[9][10] При перегляді під великим кутом збоку, райдужну оболонку та зіницю все ще можна побачити, що вказує на здатність людини до периферичного зору під таким кутом.[11][12][13]

Наближена реакція[ред. | ред. код]

Коригування близького бачення складається з трьох процесів, щоб сфокусувати зображення на сітківці.

Рух зіниць (вергенція)[ред. | ред. код]

Докладніше: Вергенція
Двоє очей сходяться, щоб вказувати на той же об'єкт.

Коли істота з бінокулярним зором дивиться на об'єкт, очі повинні обертатися навколо вертикальної осі, щоб проєкція зображення потрапляла в центр сітківки на обох очах. Дивлячись на об'єкт, що поруч, очі обертаються назустріч один одному (конвергенція), в той час як для об'єкта, що далеко, вони обертаються незалежно один від одного (дивергенція).

Звуження зіниці[ред. | ред. код]

Кришталики не заломлюють промені світла на їх краях, оскільки вони не можуть зміститись ближче до центру. Зображення, отримане за допомогою будь-яким кришталиком, завжди трохи розмито по краях (сферична аберація). Його можна звести до мінімуму шляхом скринінгу периферійних світлових променів і дивлячись більш цілеспрямовано у центр. В оці, зіниця служить цій меті, звужуючись в той час як око фокусується на прилеглих об'єктах. Невеликі отвори також збільшують глибину різкості, дозволяючи більш широкому спектру бути "у фокусі" зору. Таким чином, зіниця має подвійне призначення у ближньому зорі: для зменшення сферичної аберації і збільшення глибини різкості.[14]

Акомодація кришталика [ред. | ред. код]

Зміна кривизни кришталика здійснюється за рахунок циліарного м'яза , що оточують об'єктив; цей процес називається "акомодація". Акомодація звужує внутрішній діаметр циліарного тіла, яке насправді послаблює волокна відкладальної зв'язки, прикріпленіої до країв кришталика, і дозволяє йому відпочити в більш опуклій або кулястій формі. Більш опуклий кришталик заломлює світло сильніше і фокусує розбіжні промені світла від ближніх об'єктів на сітківку, що дозволяє ближчі об'єкти привести у фокус краще.[15]

Клінічне значення[ред. | ред. код]

Фахівці з догляду за очима[ред. | ред. код]

Людське око містить достатньо складностей, щоб виправдати спеціалізовану увагу і турботу, крім обов'язків лікаря загальної практики. Ці фахівці виконують різні функції в різних країнах. Догляд за очима професіоналів може мати збіги в їх пацієнт уважності привілеї: обидва лікаря-офтальмолога і окуліст - це професіонали, які діагностують захворювання очей і можуть прописати лінзи для корекції зору; але, як правило, лікар-офтальмолог має ліцензію на виконання операції і виконувати комплекс процедур для усунення хвороби:

Посилання[ред. | ред. код]

 1. Judd, Deane B.; Wyszecki, Günter (1975). Color in Business, Science and Industry. Wiley Series in Pure and Applied Optics (вид. third). New York: Wiley-Interscience. с. 388. ISBN 0-471-45212-2. 
 2. CONOVER, EMILY (July 2016). Human eye spots single photons. Science News 189. Архів оригіналу за 5 жовтня 2017. Процитовано 2 серпня 2016. 
 3. Variations in eyeball diameters of the healthy adults. Архів оригіналу за 16 жовтня 2017. Процитовано 14 червня 2017. 
 4. Cunningham, edited by Paul Riordan-Eva, Emmett T. Vaughan & Asbury's General Ophthalmology. (вид. 18th). New York: McGraw-Hill Medical. ISBN 978-0-07-163420-5. Архів оригіналу за 4 листопада 2013. Процитовано 14 червня 2017. 
 5. англ. "eye, human." (англ. Encyclopædia Britannica Ultimate Reference Suite) // Британська енциклопедія. — 2009.
 6. Savino, Peter J.; Danesh-Meyer, Helen V. (1 травня 2012). Color Atlas and Synopsis of Clinical Ophthalmology -- Wills Eye Institute -- Neuro-Ophthalmology. Lippincott Williams & Wilkins. с. 12. ISBN 978-1-60913-266-8. Архів оригіналу за 19 травня 2016. Процитовано 9 листопада 2014. 
 7. Ryan, Stephen J.; Schachat, Andrew P.; Wilkinson, Charles P.; David R. Hinton; SriniVas R. Sadda; Peter Wiedemann (1 листопада 2012). Retina. Elsevier Health Sciences. с. 342. ISBN 1-4557-3780-1. Архів оригіналу за 24 червня 2016. Процитовано 9 листопада 2014. 
 8. Trattler, William B.; Kaiser, Peter K.; Friedman, Neil J. (5 січня 2012). Review of Ophthalmology: Expert Consult – Online and Print. Elsevier Health Sciences. с. 255. ISBN 1-4557-3773-9. Архів оригіналу за 27 квітня 2016. Процитовано 9 листопада 2014. 
 9. Dagnelie, Gislin (21 лютого 2011). Visual Prosthetics: Physiology, Bioengineering, Rehabilitation. Springer Science & Business Media. с. 398. ISBN 978-1-4419-0754-7. Процитовано 9 листопада 2014. 
 10. Dohse, K.C. (2007). Effects of Field of View and Stereo Graphics on Memory in Immersive Command and Control. ProQuest. с. 6. ISBN 978-0-549-33503-0. Архів оригіналу за 28 квітня 2016. Процитовано 9 листопада 2014. 
 11. Spring, K. H.; Stiles, W. S. (1948). APPARENT SHAPE AND SIZE OF THE PUPIL VIEWED OBLIQUELY. British Journal of Ophthalmology 32 (6): 347–354. ISSN 0007-1161. PMC 510837. PMID 18170457. doi:10.1136/bjo.32.6.347. 
 12. Fedtke, Cathleen; Manns, Fabrice; Ho, Arthur (2010). The entrance pupil of the human eye: a three-dimensional model as a function of viewing angle. Optics Express 18 (21): 22364–76. Bibcode:2010OExpr..1822364F. ISSN 1094-4087. PMC 3408927. PMID 20941137. doi:10.1364/OE.18.022364. 
 13. Mathur, A.; Gehrmann, J.; Atchison, D. A. (2013). Pupil shape as viewed along the horizontal visual field. Journal of Vision 13 (6): 3–3. ISSN 1534-7362. doi:10.1167/13.6.3. 
 14. Saladin, Kenneth S. Anatomy & physiology : the unity of form and function (вид. 6th). New York, NY: McGraw-Hill. с. 620–622. ISBN 978-0-07-337825-1. 
 15. Human eye. Encyclopædia Britannica. Архів оригіналу за 3 травня 2015. Процитовано 20 листопада 2012.