М'який шанкр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
М'який шанкр
Haemophilus ducreyi 01.jpg
Фото H. ducreyi
МКХ-10 A57
DiseasesDB 5563
MedlinePlus 000635
eMedicine emerg/95
MeSH D002602

М'який шанкр (англ. Chancroid) – захворювання, що передається статевим шляхом, що характеризується болючою виразкою в місці проникнення збудника (переважно на зовнішніх статевих органах) і регіональним гнійним лімфодентом.

Етіологія[ред.ред. код]

Хворіють в основному молоді чоловіки. Збудником є паличка м'якого шанкру Haemophilus ducreyi, грамнегативна бактерія. Зараження відбувається, в основному, статевим шляхом. Збудник виділяється з поверхні м'якого шанкру.

Поширення[ред.ред. код]

Захворювання широко розповсюджене в країнах, що розвиваються з тропічним і субтропічним кліматом, особливо в перенаселених міських кварталах та в портових містах. Захворювання стає актуальним для українців у зв'язку зі збільшенням можливостей міграційних процесів (туризм, відпочинок, робочі поїздки).

Патогенез[ред.ред. код]

Інкубаційний період 4-7 діб. Первинний елемент: папула з червоним вінчиком, згодом виникає пустула, ерозія, а згодом і виразка. Виразка викликає біль та болюча при пальпації. Паховий лімфаденіт (як правило, односторонній) розвивається в половини хворих, переважно через 1-2 тижні після появи виразки.

Лікування[ред.ред. код]

Після початку лікування (через 3-7 діб) відбувається епітелізація виразки. Захворювання добре піддається лікуванню. Слід віддеференційовувати виразки при м'якому шанкрі від сифілісу та герпесу. Тому необхідні обстеження крові на ці захворювання.

Джерела[ред.ред. код]