Гарднерельоз (бактеріальний вагіноз)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гарднерельоз (бактеріальний вагіноз)
Морфотипи Gardnerella vaginalis під мікроскопом
Морфотипи Gardnerella vaginalis під мікроскопом
Спеціальність гінекологія
Причини Gardnerella vaginalis[1]
Препарати оцтова кислота[2], кліндаміцин[2][3] і метронідазол[2][3]
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B96, N76
MeSH D016585
CMNS: Bacterial vaginosis у Вікісховищі

Гарднерельо́з чи бактеріальний вагіноз (лат. gardnerellosis, vaginosis bacterialis) — незапальне захворювання, яке виникає внаслідок дисбалансу мікрофлори піхви. У нормі вона представлена переважно лактобацилами. Ці бактерії утворюють молочну кислоту й перекис водню, перешкоджаючи розмноженню умовно-патогенних мікроорганізмів. До складу нормальної мікрофлори піхви в невеликій кількості можуть входити Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis та анаеробні бактерії (роду Mobiluncus та інші). Ці мікроорганізми в невеликій кількості присутні в піхві більшості здорових жінок. Гарднерельоз не відноситься до венеричних захворювань. Зараження статевим шляхом не доведено.

Гарднерельоз у чоловіків[ред. | ред. код]

Гарднерельоз за визначенням є дисбактеріозом піхви. Іноді збудники гарднерельозу спричинюють уретрит у чоловіків, що проявляється печінням і болем при сечовипусканні. У цьому випадку необхідне лікування. В інших випадках (при виявленні Gardnerella vaginalis точними методами; гарднерельоз у статевої партнерки) у лікуванні чоловіків необхідності немає.

Фактори ризику[ред. | ред. код]

  • спринцювання;
  • застосування протизаплідних засобів, що містять 9-ноноксинол (свічки «Патентекс Овал», свічки «Ноноксинол»);
  • використання презервативів зі сперміцидною змазкою (9-ноноксинол);
  • багато статевих партнерів;
  • недавня зміна статевого партнера;
  • прийом антибіотиків широкого спектра дії;
  • застосування вагінальних таблеток і свічок широкого спектра дії, що містять антибіотики (Тержинан, Поліжинакс, Бетадін, Нетризол).

Клінічні прояви[ред. | ред. код]

Симптоми гарднерельозу у жінок включають блідні, що неприємно пахнуть, однорідні, водянисті, сірувато-білі виділення з піхви, рівномірно покриваючі її стінки. При цьому запах виділень із піхви нагадує запах «гнилої риби». Свербіж, печіння, дискомфорт в області зовнішніх статевих органів і піхви.

У чоловіків після контакту з хворою партнеркою, може виникнути запалення сечівника (уретрит), шкіри голівки і крайньої плоті статевого члена (баланопостит). Іноді гарднерела виявляється в секреті передміхурової залози.

Гарднерельоз можна виявити у вагітних жінок. Часто він присутній до зачаття і загострення відбувається під час вагітності, але можливе виявлення гарднерельозу під час вагітності вперше з відсутністю його ознак при обстеженнях раніше. Пояснити це можна порушенням нормального стану мікрофлори під час вагітності внаслідок зміни гормонального фону. Для дитини гарднерельоз не є небезпечним. Під час вагітності потрібно спостерігатися у спеціаліста і не займатися самолікуванням.

Ускладнення[ред. | ред. код]

Раніше вважалося, що гарднерельоз не приносить шкоди. Сьогодні його вважають фактором ризику запалення придатків матки, жіночої безплідності, передчасних пологів, ускладнень вагітності й пологів.

Діагностика[ред. | ред. код]

Діагностика ґрунтується на клінічній картині й результатах загального мазка. Виявлення збудників гарднерельозу при посіві, методом прямої імунофлюоресценції (ПІФ) і методом ДНК-діагностики (ПЛР) не має значення, тому що при гарднерельозі важливо не просто наявність, а кількість цих бактерій. У невеликій кількості вони присутні в піхві більшості здорових жінок.

Лікування гарднерельозу[ред. | ред. код]

Препарати для місцевого лікування:

  • комбіновані антібактеріальні препарати, чи монопрепарати, що містять метронідазол;
  • Кліндаміцин, 2 % крем (наприклад, далацин). Препарат вводять у піхву 1 раз на добу (на ніч) протягом 7 днів.
  • З огляду на роль гарднерельозу в розвитку запалення додатків і жіночої безплідності, на сьогодні все більша перевага надається препаратам для прийому всередину. Рекомендовано поєднувати антибактеріальну терапію з імунотерапією, фізіотерапією, вітамінотерапією.

Пам'ятайте, якщо є будь-які ознаки захворювання, негайно зверніться до лікаря, адже в разі переходу хвороби в хронічну форму, вилікувати її буде набагато важче. Не можна займатися самолікуванням, адже ніяких «народних, перевірених засобів» не існує. Не варто приймати ніякі препарати, навіть широко рекламовані, без консультації та дообстеження у фахівця.

Детальніше про роль спринцювання в розвитку гарднерельозу[ред. | ред. код]

При спринцюванні вимивається нормальна мікрофлора піхви, що заміщається умовно-патогенними бактеріями (наприклад, Gardnerella vaginalis). Нерідко жінки при виникненні симптомів гарднерельозу (неприємний запах виділень із піхви) самостійно застосовують спринцювання, пов'язуючи неприємний запах з недостатньою гігієною. При цьому спринцювання викликає ще більше загострення гарднерельозу.

За сучасними даними спринцювання не має ні гігієнічного, ні профілактичного, ні лікувального ефекту. Більше того, воно є фактором ризику гарднерельозу, запалення додатків, позаматкової вагітності.

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Частина серії
Жіноче здоров'я
Логотип жіночого здоров'я складається з рожевого «дзеркала Венери» та синьої символіки медицини
Портал Pink Venus symbol.svg Проєкт Pink Venus symbol.svg Стиль