Гарднерельоз (бактеріальний вагіноз)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Гарднерельо́з (бактеріальний вагіноз) обумовлений дисбалансом мікрофлори піхви. У нормі вона представлена переважно лактобацилами. Ці бактерії утворюють молочну кислоту й перекис водню, перешкоджаючи розмноженню умовно-патогенних мікроорганізмів. До складу нормальної мікрофлори піхви в невеликій кількості можуть входити Gardnerella vaginalis, Mycoplasma hominis та анаеробні бактерії (роду Mobiluncus та інші). Ці мікроорганізми в невеликій кількості присутні в піхві більшості здорових жінок. Гарднерельоз не відноситься до венеричних захворювань. Зараження статевим шляхом не доведено.

Гарднерельоз у чоловіків[ред.ред. код]

Гарднерельоз за визначенням є дисбактеріозом піхви. Тому чоловікам такий діагноз відсунтній. Іноді збудники гарднерельозу викликають уретрит у чоловіків, що проявляється печінням і болем при сечовипусканні. У цьому випадку необхідне лікування. В інших випадках (при виявленні Gardnerella vaginalis точними методами; гарднерельоз у статевої партнерки) у лікуванні чоловіків необхідності немає.

Фактори ризику:[ред.ред. код]

 • спринцювання;
 • застосування протизаплідних засобів, що містять 9-ноноксинол (свічки "Патентекс Овал", свічки "Ноноксинол");
 • використання презервативів зі сперміцидною змазкою (9-ноноксинол);
 • багато статевих партнерів;
 • недавня зміна статевого партнера;
 • прийом антибіотиків широкого спектру дії;
 • застосування вагінальних таблеток і свічок широкого спектру дії, що містять антибіотики (Тержинан, Поліжинакс, Бетадін, Нетризол).

Детальніше про роль спринцювання в розвитку гарднерельозу[ред.ред. код]

При спринцюванні вимивається нормальна мікрофлора піхви, що заміщається умовно-патогенними бактеріями (наприклад, Gardnerella vaginalis). Нерідко жінки при виникненні симптомів гарднерельозу (неприємний запах виділень із піхви) самостійно застосовують спринцювання, пов'язуючи неприємний запах з недостатньою гігієною. При цьому спринцювання викликає ще більше загострення гарднерельозу.

За сучасними даними спринцювання не має ні гігієнічного, ні профілактичного, ні лікувального ефекту. Більше того, воно є фактором ризику гарднерельозу, запалення додатків, позаматкової вагітності.

Симптоми гарднерельозу[ред.ред. код]

Симптоми гарднерельозу у жінок включають бідні, що неприємно пахнуть, однорідні, водянисті, сірувато-білі виділення з піхви, рівномірно покриваючі її стінки. При цьому запах виділень із піхви нагадує запах "гнилої риби".

Ускладнення[ред.ред. код]

Раніше вважалося, що гарднерельоз не приносить шкоди. Сьогодні його вважають фактором ризику запалення придатків матки, жіночої безплідності, передчасних пологів, ускладнень вагітності й пологів.

Діагностика[ред.ред. код]

Діагностика ґрунтується на клінічній картині й результатах загального мазка. Виявлення збудників гарднерельозу при посіві, методом прямої імунофлюоресценції (ПІФ) і методом ДНК-діагностики (ПЛР) не має значення, тому що при гарднерельозі важливо не просто наявність, а кількість цих бактерій. У невеликій кількості вони присутні в піхві більшості здорових жінок.

Лікування гарднерельозу[ред.ред. код]

Препарати для місцевого лікування:

 • комбіновані антібактеріальні препарати, чи монопрепарати, що містять метронідазол;
 • Кліндаміцин, 2% крем (наприклад, Далацин). Препарат вводять у піхву 1 раз на добу (на ніч) протягом 7 днів.
 • З огляду на роль гарднерельозу в розвитку запалення додатків і жіночої безплідності, на сьогодні все більша перевага надається препаратам для прийому всередину. Рекомендовано поєднувати антибактеріальну терапію з імунотерапією, фізіотерапією, вітамінотерапією.

Зовнішні джерела[ред.ред. код]

 • [1] - Медичний цент "Венера"
 • [2]- Клініка доктора Козлова В.В.
 • [3]- Аптека "Доктор"