Магді

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Іслам

теч

Історія ісламу

Основи Ісламу

ЄдинобожністьСимвол віри
МолитваПіст
Благодійність
Паломництво до Мекки

Основні представники

МагометПророки ісламу
Сподвижники пророка
Халіфи
Нащадки пророка

Книги і закони

КоранСуннаХадис
МазгабШаріатІджтигад

Течії ісламу

СунізмШиїзмСуфізмВаххабізмСалафізм
ІбадизмАшаритиМатуридизмМутазиліти
ІсмаїлізмДрузиАлавіти
ІмамітиЗейдити
Хариджизм

Ісламська культура
ТеологіяДжихад

ІсламізмПанісламізмУмма
СвятаЖінка
Ісламська літератураІсламська поетикаІсламська каліграфіяІсламська наукаІсламська архітектураТермінологія


Магді або махді (араб. ‎ مهدي) — той, що йде вірним шляхом. Згідно з мусульманськими есхатологічними поглядами, так називають людину, яка прийде для підтримки оновлення віри мусульман у дні, що передуватимуть Страшному суду. Він буде звичайною людиною, не спуститься з неба, як месія Іса (Ісус), але буде разом з ним встановлювати царство Боже на землі. Вони усунуть насилля і несправедливість.

В багатьох ісламських джерелах підкреслюється те, що Магді буде нащадком пророка Мухаммеда і розпочне свою діяльність одночасно з пришестям Даджжала, який прийде для знищення ісламу. Магді разом з Ісою будуть боротися з ним і Даджал зазнає поразки.

Деякі улеми вважали, що Магді і Іса (Ісус), який повернеться на землю як месія, одна й та сама особа.

Водночас існує ширше значення поняття «магді». Наприклад, в одному з хадисів Мухаммеда йдеться про те, що наприкінці кожного століття будуть приходити люди, які будуть оновлювати віру. Таких людей в сунітському ісламському богослов'ї часто ототожнюють з поняттям «магді». Однак широке розуміння поняття цього слова не означає того, що це ім'я не пов'язане з конкретною особою.

В імамітському шиїзмі віра в Магді відрізняється від сунітської версії тим, що його особа ототожнюється з Мухаммедом ібн Хасаном, дванадцятим шиїтським імамом, який у підлітковому віці зник (став «прихованим імамом»). Згідно з переконаннями шиїтів він живий і буде знаходитися у «прихованому» стані до визначеного терміну, коли повернеться як месія і відновить віру. З пришестям Магді шиїти-імаміти пов'язують розкриття істинного сенсу Корану і єдинобожжя, встановлення ідеального ладу, закладеного божественною справедливістю.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]