Міжмор'я

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мапа країн Міжмор'я.

Міжмо́р'я (пол. Międzymorze, лат. Intermarium) — проект партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів.

Історія[ред.ред. код]

Ідея альянсу держав «від моря до моря» має давню історію. Зокрема, прихильниками Балто-Чорноморського союзу були перший голова відродженої польської держави Юзеф Пілсудський та провідник українського національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х — 90-х років В'ячеслав Чорновіл.

Проект конфедеративної держави, до якої входять Польща, Україна, Білорусь, Литва, Латвія, Естонія, Молдова, Угорщина, Румунія, Югославія, Чехословаччина, а також, можливо, Фінляндія, був висунутий Юзефом Пілсудським після Першої світової війни. Ця конфедерація повинна була сягати від Чорного і Адріатичного до Балтійського моря, звідси й назва.

Пропонована конфедерація повинна була продовжити багатонаціональну та багатокультурну традицію колишньої Речі Посполитої. Пілсудський вважав, що її відновлення дозволить уникнути державам Центральної Європи домінування Німеччини або Росії. Категорично проти ідеї виступив СРСР і всі західні держави, за винятком Франції. Протягом двох десятиліть після краху ідеї Міжмор'я всі держави, які мали до неї входити, потрапили в зону впливу Радянського Союзу.

Ідея «Скандинавсько-Чорноморського союзу» (позначений синім), приписувана Роману Шухевичу

Проект конфедеративної держави ґрунтувався на ідеї відродження Речі Посполитої, однак план маршала Пілсудського зіткнувся з опором як за кордоном, так і всередині країни. Українські, білоруські та литовські націоналісти побоювалися, що в об'єднаній державі неполяки (а особливо некатолики) опиняться на положенні громадян другого сорту. У самій Польщі також було багато прихильників створення чисто польської національної держави.

Сучасність[ред.ред. код]

Обраний в 2015 президент Польщі Анджей Дуда заявив, що хоче створити новий міждержавний Альянс, ідея якого давно відома під назвою «Міжмор'я». Він заявив:[1]

Я обмірковую ідею створення партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]