Даянанда Сарасваті

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Статті на тему
Індуїзм

Aum

Історія ·  Пантеон

Вайшнавізм ·  Шайвізм
Шактизм ·  Смартизм

Дхарма ·  Артха ·  Кама
Мокша ·  Карма ·  Самсара
 ·  Яджня ·  Мантра
Йога ·  Тантра · Бгакті ·  Бгакті-йога · Майя
Пуджа ·  Мандір ·  Санскрит ·  Тримурті

Веди ·  Упанішади
Рамаяна ·  Махабхарата
Бгаґавад-Ґіта ·  Пурани
 ·  Веданґа
інші

Близькі теми

Космологія
Філософія
Міфологія
Індуїзм за країнами
Ґуру і святі
Календар ·  Свята Термінологія
Аюрведа ·  Джйотиша

Портал «Індуїзм»

Свамі Даянанда Сарасваті (12 лютого 1824(18240212), Танкара, Гуджарат — 31 жовтня 1883, Аджмір, Раджастхан) — індійський вчений — теолог, реформатор індуїзму.

Біографія[ред. | ред. код]

Спочатку носив ім'я Малий Шанкар. Народився в сім'ї брахмана, за національністю — Гуджараттець. У молодості був аскетом і подорожував країною в пошуках свого гуру. У 1875 році в Бомбеї засновує товариство Ар'я-самадж, індуїстський соціально — релігійний реформаторський рух. На початку своєї діяльності свамі Даянанда домігся деяких успіхів, але при спробах поширити своє релігійне вчення в інших регіонах Індії терпів невдачі. Перелом настав у 18771878 роках під час місіонерської поїздки по Пенджабу. Протягом кількох місяців у Ар'я-самадж вступили десятки тисяч нових членів, філії руху були відкриті у всіх великих містах Північно-Західної Індії.

Створена свамі Даянанда Сарасваті організація відіграла значну роль у соціально-політичному розвитку Індії, особливо після смерті свого засновника. З 1878 по 1882 Арья-самадж проводила дуже тісну спільну роботу з теософським суспільством. Потім між ними стався розрив, оскільки теософи відкидали претензії Даянанди Сарасваті на те, що Веди є єдиним джерелом істини. Сарасваті в своїх творах дозволяв собі істотну критику догм ісламу і християнства.

Вчення[ред. | ред. код]

Свамі Даянанда Сарасваті намагався відтворити те чисте вчення, яке, на його думку, випливало з Вед. Він критично ставився до сучасного йому індуїзму, який вважав деградуючим. Даянанда Сарасваті відкидав поклоніння священним зображенням, культ предків, паломництво і принесення жертв у храмах на тій підставі, що про це не йшлося у ведичних писаннях. Він засуджував також владу брахманів, кастовий лад, положення недоторканних і дитячі шлюби. Метою, яку він ставив перед собою, була створення загального братства (товариства) індусів на основі ведичного вчення. Це призвело Даянандау Сарасваті і створений ним рух Арья-самадж до затяжного конфлікту з ортодоксальним індуїзмом, а також з реформаторами-мусульманами (Ахмаді) і сикхами.

Основою теології Даянанди Сарасваті були постулати «Рігведи», а також «Сама-веди» і «Яджур-веди». Свамі виступав за поклоніння одному абстрактному Божеству і, таким чином, розвинув монотеїстичне значення Вед. Особливу роль в його моделі індуїзму грали також вчення про карму і сансару.

Посилання[ред. | ред. код]