М'який шанкр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
М'який шанкр
Фото H. ducreyi

Фото H. ducreyi
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 A57
DiseasesDB 5563
MedlinePlus 000635
eMedicine emerg/95
MeSH D002602


М'який шанкр (лат. ulcus molle) — захворювання, що передається статевим шляхом та характеризується болючою виразкою (шанкр) в місці проникнення збудника (переважно на зовнішніх статевих органах) і регіональним гнійним лімфаденітом. Належить до венеричних хвороб. Латинський термін ulcus molle означає «м'яка виразка», а «шанкр» походить від фр. chancre («маленька виразка»).

Етіологія[ред.ред. код]

Збудником є паличка м'якого шанкру Haemophilus ducreyi, грамнегативна бактерія.

Типова виразка (шанкр) на голівці статевого члену при м'якому шанкрі

Епідеміологія[ред.ред. код]

Хворіють в основному молоді чоловіки. Зараження відбувається, в основному, статевим шляхом.

Поширення[ред.ред. код]

Захворювання широко поширене в країнах, що розвиваються з тропічним і субтропічним кліматом, особливо в перенаселених міських кварталах та портових містах. Захворювання стає актуальним для українців у зв'язку зі збільшенням можливостей міграційних процесів (туризм, відпочинок, робочі поїздки тощо).

Двобічний паховий лімфаденіт при м'якому шанкрі.

Клінічні ознаки[ред.ред. код]

Інкубаційний період складає 4-7 діб. Первинний елемент (первинний афект) — папула з червоним вінчиком, згодом виникає пустула, ерозія, а згодом і виразка. Шанкр, який м'який на дотик, спричинює біль та болючий при пальпації. Паховий лімфаденіт (частіше, однобічний) розвивається в половини хворих, переважно через 1-2 тижні після появи виразки.

Діагностика[ред.ред. код]

Слід відмежувати виразки при м'якому шанкрі від таких при сифілісі та герпесі. Тому необхідним є специфічна діагностика. Збудника виділяють з поверхні виразки.

Лікування[ред.ред. код]

Після початку лікування (через 3-7 діб) відбувається епітелізація виразки. Захворювання добре піддається лікуванню. Використовують азитроміцин, можливе використання цефтріаксону. До багатьох інших антибіотиків збудник не чутливий. При появі гнійного лімфаденіту потрібне хірургічне втручання для видалення гною.

Джерела[ред.ред. код]

  • Pamela Arsove, Barbara Edwards Chancroid Updated: Oct 30, 2014 Medscape. Infectious Diseases Sections. Sexually Transmitted Diseases / Chief Editor: Pranatharthi Haran Chandrasekar [1] (англ.)
  • Sexually Transmitted Diseases, 4th ed. McGraw Hill Professional. 2007. pp. 689—698. ISBN 9780071417488. (англ.)
Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.