Епіфеноменалізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Епіфеноменалі́зм — теорія у філософії свідомості, яка полягає в тому, що ментальні феномени викликані фізичними процесами в мозку, а не є їх причинами. Таким чином, враження про те, що думки, почуття і відчуття впливають на фізичні процеси, є певною мірою ілюзорним . Приміром, не почуття страху є причиною підвищення серцебиття, а обидва процеси є симптомами загальної фізіологічної причини.

Історично епіфеноменалізм виник як спроба вирішити проблему картезіанського дуалізму — яким чином могли б взаємодіяти розум і тіло. Ламетрі , Лейбніц і Спіноза намагалися кожен по-своєму вирішити цю проблему. Ідею про те, що навіть якщо тварина буде свідомим, це ніяк не вплине на продуктивність його поведінки, навіть для тварин рівня людини, була вперше висловлена ​​Ламетрі . Гекслі порівнював ментальні феномени зі свистком локомотива. Епіфеноменалізм в основному знайшов свою нішу в методологічному або науковому біхевіоризмі . Замість прийняття позицій елімінативізма або фікціоналізма, позицій, який заперечують наявність внутрішніх ментальних феноменів, бихевиорист міг прийняти позицію епіфеноменалізм . Однак, до 60- м рокам біхевіоризм зіткнувся з низкою проблем і поступився місцем когнітивізму .

Тим не менш, з часів когнітивної революції деякі філософи висловлювалися на підтримку однієї з форм епіфеноменалізму . Більш сучасні версії стверджують, що тільки суб'єктивні аспекти ментальних станів є епіфеноменом.

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Аристотель Це незавершена стаття з філософії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.